49°6'22" N, 22°39'9" E
Podkarpackie
2017-04-20
2020-02-03 02:00

Opis Bieszczad

Szczyty w Bieszczadach

Bieszczady to bodajże najpiękniejsze góry w Polsce, a z pewnością najbardziej dzikie i odludne. Najwyższe tutejsze masywy - Tarnicy (1346 m n.p.m.) i Halicza (1333 m n.p.m.), Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m.) czy popularnych połonin Caryńskiej (1297 m n.p.m.) i Wetlińskiej (1255 m n.p.m.) znajdują się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym wędrować można tylko po znakowanych szlakach turystycznych. Wiedzie tędy m.in. czerwono znakowany Główny Szlak Beskidzki.Szczyty te są najchętniej odwiedzane przez turystów, a to za sprawą wspaniałych widoków. Z Tarnicy czy połonin rozciągają się naprawdę fantastyczne panoramy. Musi tylko pogoda dopisać, choć Bieszczady osnute mgłą i zatopione w chmurach mają równie niesamowity charakter i magiczną moc przyciągania.

Bieszczady
Bieszczady

Atrakcje w Bieszczadach

Bieszczady stanowią najdalej na wschód wysuniętą część polskich Karpat. Najwyższy szczyt - Tarnica osiąga wysokość 1346 m n.p.m., czyli nie są to powalająco wysokie góry, ale nie to jest tutaj najważniejsze. Urokliwe, stare cerkiewki, pochylone krzyże, nieskażona przyroda, bogaty świat zwierząt i pasma górskie ciągnące się kilometrami pięknych szlaków. Jedno z najbardziej malowniczych i niesamowitych miejsc w Bieszczadach, głównie zimą, jest Chatka Puchatka - schronisko na Połoninie Wetlińskiej, które zimą wygląda wprost bajkowo...

A na tych ścieżkach nie spotkasz wiosek, miast, turyści nie pędzą tu gromadami, jak w innych częściach Karpat. Docenić to mogą jedynie wędrowcy miłujący spokój i prawdziwe piękno gór. Szczególnie dotyczy to bocznych, choć nieco niższych partii gór w części zachodniej, gdzie turystyka prawie wcale jeszcze się nie wdarła, za to lasy i ich prawowici mieszkańcy czworonożni mają się bardzo dobrze. Jeśli nieobce ci są dobra mapa i kompas - ruszaj na szlak, a nawet głębiej w mroczną zieleń, gdzie inni docierają rzadko.

z Otrytu w stronę Zatwarnicy
wschód słońca na Smereku


Ale w Bieszczadach czekają ten inne atrakcje - leśna kolejka wąskotorowa, konie huculskie w stadninach i na górskich ścieżkach no i narciarstwo, zarówno zjazdowe, jak i biegowe oraz ski-tourowe. Te ostatnie mogą odbywać się po szlakach pieszych czy tzw. stokówkach - drogach leśnych pokrywających całe Bieszczady.

Połonina Wetlińska Chatka Puchatka Połonina Wetlińska schronisko studenckie na Przysłopie Caryńskim zapora w Solinie i okolice podejście pod Tarnicę z Wołosatego podejście pod Tarnicę z Wołosatego przez Połoninę Caryńską na Tarnicy Jezioro Solińskie zapora w Solinie i okolice zapora w Solinie i okolice zapora w Solinie i okolice Chatka Puchatka w Bieszczadach Bieszczady Bieszczady Zawóz Bieszczady Ustrzyki Górne Bieszczady Polańczyk Bieszczady Górzanka Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Na Tarnicę Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Na szlaku Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Widok z Tarnicy Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Baligród Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady Górzanka Bieszczady Bieszczady Bieszczady Górzanka Bieszczady Bieszczady Bieszczady Górzanka Bieszczady Bieszczady Bieszczady Górzanka Bieszczady Bieszczady Bieszczady Bieszczady

Bieszczady noclegi

Bieszczady to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Bieszczadach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Bieszczady na blogu

Zdjęcie Bieszczady - najdziksze góry w Polsce!
Bieszczady - najdziksze góry w Polsce!
Jesień to wymarzony czas na przepiękne Bieszczady, gdzie połoniny mienią się wszystkimi odcieniami złota. Przez wielu góry te uważane są za najpiękniejsze w naszym kraju, bez cywilizacji i tłumów, gdzie na szlakach turyści pozdrawiają się jeszcze słowami Dzień Dobry, choć w innych pasmach ten zwyczaj już zanika. Zapraszamy w magiczne Bieszczady! …
Wokół turystyki · 2014-10-17 11:08:00

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
W Bieszczadach jest bardzo dużo ciekawych miejsc do zwiedzania
Avatar użytkownika
fazi Uzależniony od podróży 1883 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-09-02 na

Piękne góry mieszkam niezbyt daleko i jestem tam dość często kto nie był polecam odwiedzić tylko przypomnę, że w lipcu jest tu najwięcej opadów.

Edytowano: 2018-09-02 06:17:46

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021