49°6'22" N
22°39'9" W
Podkarpackie
2017-04-20 22:04:00
Bieszczady, Maciej A
Bieszczady, Maciej A
, Lucy i Tom
z Otrytu w stronę Zatwarnicy, Maciej A
wschód słońca na Smereku, Maciej A
Połonina Wetlińska, Maciej A
Chatka Puchatka, Maciej A
Połonina Wetlińska, Maciej A
schronisko studenckie na Przysłopie Caryńskim, Maciej A
, Maciej A
zapora w Solinie i okolice, Maciej A
podejście pod Tarnicę z Wołosatego, Maciej A
podejście pod Tarnicę z Wołosatego, Maciej A
przez Połoninę Caryńską, Maciej A
na Tarnicy, Maciej A
Jezioro Solińskie, Maciej A
Zdjęcia Bieszczad (84)

Szczyty w Bieszczadach

Bieszczady to bodajże najpiękniejsze góry w Polsce, a z pewnością najbardziej dzikie i odludne. Najwyższe tutejsze masywy - Tarnicy (1346 m n.p.m.) i Halicza (1333 m n.p.m.), Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m.) czy popularnych połonin Caryńskiej (1297 m n.p.m.) i Wetlińskiej (1255 m n.p.m.) znajdują się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym wędrować można tylko po znakowanych szlakach turystycznych. Wiedzie tędy m.in. czerwono znakowany Główny Szlak Beskidzki.Szczyty te są najchętniej odwiedzane przez turystów, a to za sprawą wspaniałych widoków. Z Tarnicy czy połonin rozciągają się naprawdę fantastyczne panoramy. Musi tylko pogoda dopisać, choć Bieszczady osnute mgłą i zatopione w chmurach mają równie niesamowity charakter i magiczną moc przyciągania.

Atrakcje w Bieszczadach

Bieszczady stanowią najdalej na wschód wysuniętą część polskich Karpat. Najwyższy szczyt - Tarnica osiąga wysokość 1346 m n.p.m., czyli nie są to powalająco wysokie góry, ale nie to jest tutaj najważniejsze. Urokliwe, stare cerkiewki, pochylone krzyże, nieskażona przyroda, bogaty świat zwierząt i pasma górskie ciągnące się kilometrami pięknych szlaków. Jedno z najbardziej malowniczych i niesamowitych miejsc w Bieszczadach, głównie zimą, jest Chatka Puchatka - schronisko na Połoninie Wetlińskiej, które zimą wygląda wprost bajkowo...

A na tych ścieżkach nie spotkasz wiosek, miast, turyści nie pędzą tu gromadami, jak w innych częściach Karpat. Docenić to mogą jedynie wędrowcy miłujący spokój i prawdziwe piękno gór. Szczególnie dotyczy to bocznych, choć nieco niższych partii gór w części zachodniej, gdzie turystyka prawie wcale jeszcze się nie wdarła, za to lasy i ich prawowici mieszkańcy czworonożni mają się bardzo dobrze. Jeśli nieobce ci są dobra mapa i kompas - ruszaj na szlak, a nawet głębiej w mroczną zieleń, gdzie inni docierają rzadko.Ale w Bieszczadach czekają ten inne atrakcje - leśna kolejka wąskotorowa, konie huculskie w stadninach i na górskich ścieżkach no i narciarstwo, zarówno zjazdowe, jak i biegowe oraz ski-tourowe. Te ostatnie mogą odbywać się po szlakach pieszych czy tzw. stokówkach - drogach leśnych pokrywających całe Bieszczady.

Zdobyte nagrody

Bieszczady atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Czy wiesz, że?

Zdjęcie

Bieszczady słyną z wypałów węgla. Piece do wypalania węgla drzewnego przeważnie lokuje się przy potokach, z których zazwyczaj pochodzi woda do zalewania pieca. Węgiel drzewny pozyskiwano i pozyskuje się z gatunków drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, olcha czy brzoza.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Tarnica - zdjęcie

Komentarze

2018-09-02 06:17:24

Piękne góry mieszkam niezbyt daleko i jestem tam dość często kto nie był polecam odwiedzić tylko przypomnę, że w lipcu jest tu najwięcej opadów.

Edytowano: 2018-09-02 06:17:46

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: