Bieszczadzka Kolejka Leśna, Arkadiusz Musielak

Bieszczadzka Kolejka Leśna

(4.3 głosów: 101)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Początki wąskotorowej kolejki leśnej w Bieszczadach sięgają lat 90-tych XIX wieku, kiedy to eksploatowano bieszczadzkie lasy. Trasa przebiegała przez okoliczne wzniesienia, stąd budowa była mozolna i przebiegała etapami.

W czasie II wojny światowej linia kolejki została niemal doszczętnie zniszczona, ale po jej zakończeniu powstał projekt odbudowy wąskotorówki. W latach 1956-64 odbudowano kolejkę, która za cel główny miała zwózkę drewna z okolic Górnej Solinki, Wetliny, Smereka, Cisnej czy Smolnika. Ponadto podróżowali nią okoliczni mieszkańcy.

Bieszczadzka Ciuchcia, Arkadiusz Musielak
Bieszczadzka Ciuchcia, Arkadiusz Musielak


Później ciuchcią zainteresowali się turyści, niestety utrzymanie kolejki w górskich okolicach okazało się droższe niż przewidywano i przestała ona kursować. Dlatego w 1996 roku w Warszawie zarejestrowano Fundację "Bieszczadzka Kolejka Leśna" z siedzibą w Cisnej, której celem było zdobycie funduszy na ponowne uruchomienie wąskotorówki.

Turystyczna ciuchcia w Bieszczadach

Od 2001 roku kolejka ruszyła na szlaku Majdan - Wola Michowa, przez Żubracze i Solinkę. Jest to wspaniała trasa, z której roztaczają się przepiępkne widoki na Bieszczady. Szczególnie dzieci upodobały sobie tą atrakcję, ale i dorośli będą zachwyceni przejażdżką.

Ciuchcia w Bieszczadach, Arkadiusz Musielak
Ciuchcia w Bieszczadach, Arkadiusz Musielak

Bieszczadzka Kolejka Leśna - Biuro Fundacji
Cisna - Majdan
tel. 13/ 468-63-35, 468-63-01
 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:30–12:20, 13:00–17:30
  • wtorek: 09:30–12:20, 13:00–17:30
  • środa: 09:30–12:20, 13:00–17:30
  • czwartek: 09:30–12:20, 13:00–17:30
  • piątek: 09:30–12:20, 13:00–17:30
  • sobota: 09:30–12:20, 13:00–17:30
  • niedziela: 09:30–12:20, 13:00–17:30

Bieszczady noclegi

Bieszczady to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kolejka Bieszczadzka, Arkadiusz Musielak
Kolejka Leśna, Arkadiusz Musielak
, Arkadiusz Musielak
, Arkadiusz Musielak
Bieszczady
Ważna
ciuchcie kolejki kolejki wąskotorowe
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Knypek
Super przygoda. Jak będę kolejnym razem w Bieszczadach napewno jeszcze raz się przejade
tomtur
Jechałem i jeździłbym co tydzień. Wąskotorówki mają mnóstwo uroku a jeśli trasa wiedzie przez góry to jest po prostu super. Gdy jechałem, jeszcze w XX wieku, to był też wagon towarowy z zaopatrzeniem dla sklepików w mijanych wioskach.
Karolina

Przebywając i zwiedzając Bieszczady warto zobaczyć sztandarowy produkt, atrakcję turystyczną tego regionu, jaką jest kolejka wąskotorowa, zwana Bieszczadzką Kolejką Leśną. Dworzec główny tej bieszczadzkiej ciuchci mieści się blisko miejscowości Cisna – w Majdanie. Oprócz możliwości odbycia cudownej podróży w dwóch oferowanych kierunkach po pięknych terenach Bieszczad – w stronę Przysłupia lub Balnicy, jest też okazja zwiedzenia muzeum kolejnictwa tego obszaru wraz z wystawionymi okazami wagonów i lokomotyw wąskotorowych.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023