Jezioro Solińskie

Anna Piernikarczyk
Jezioro Solińskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Powstałe po spiętrzeniu wód Sanu i Solinki Jezioro Solińskie, rozlewające się u stóp Bieszczad, zajmuje 22 km 2 powierzchni, a imponująca długość jego urozmaiconej linii brzegowej dochodzi do 150 km! Rozlewisko w odnodze Sanu ma 27 km długości, a w odnodze rzeki Solinki 16 km.

Jezioro Solińskie otaczają lesiste strome stoki Jawora (742 m n.p.m.), Stożków (ponad 680 m n.p.m.) i innych zalesionych szczytów przekraczających wysokość 500 m n.p.m. Tak czysty i malowniczo położony zbiornik górski musi przyciągać wielu wędkarzy, żeglarzy, kajakarzy oraz amatorów wodnego i plażowego wypoczynku.

zapora w Solinie i okolice
zapora w Solinie i okolice

Statki spacerowe

Po zalewie kursują statki spacerowe z Soliny, przystań Białej floty znajduje się zaraz za zaporą, po prawej stronie, naprzeciw kompleksu punktów gastronomicznych. W skład floty wchodzą 3 statki turystyczne: Żubr, Bieszczady i Dariusz.

Po Jeziorze Solińskim kursuje też statek Tramp z Polańczyka, przystań statku TRAMP znajduje się obok dawnej przystani Atrium w Polańczyku. Dzięki nim turyści mogą poznać najciekawsze zakątki tego malowniczego akwenu, np. wciskające się fiordy w otaczające wzgórza górskie.

Solina
Solina

Ośrodki wczasowe ulokowane wokół zalewu dysponują własnymi przystaniami i sprzętem pływającym. Kajaki, łódki, żaglówki i rowerki wodne można wypożyczyć w Solinie, Myczkowcach, Polańczyku, Jaworze, Teleśnicy Oszwarowej, Chrewcie, Rajskiem, Zawozie i Wołkowyi.

Zapora na Jeziorze Solińskim

Jezioro Solińskie powstało w latach 60-tych XX wieku, kiedy wybudowano na Sanie zaporę wodną. Tak powstał największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny.

Polańczyk - Solina

Zapora ma długość ponad 650 m i około 80 m wysokości, natomiast powierzchnia jeziora to około 21 km2. Możliwe jest zwiedzenie wnętrza zapory solińskiej, długich wewnętrznych korytarzy, turbin elektrowni oraz wystawy fotografii obrazujących etapy tworzenia zapory.

Budowla ta spełnia funkcje regulatora przepływów Sanu, jest także elektrownią wodną, ale z punktu widzenia turystyki najbardziej istotna jest funkcja rekreacyjna zalewu.

Noclegi w Solinie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

widok w Polańczyku
Solina zapora
Solina
Polańczyk
zapora w Solinie i okolice
(4.6 głosów: 230)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie