Zapora solińska, i powstałe dzięki niej Jezioro Solińskie, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości, a nawet całych Bieszczadów.
Tama w Solinie ma długość 664 m i wysokość 82 m (od podstawy do korony) oraz potężną kubaturę około 760 tys. m3. Zapora zbudowana w latach 1961-68 jest największą w Polsce zaporą betonową typu ciężkiego.
Zapora nad Soliną przy nadmiarze opadów zapobiega powodziom spowodowanym wylewami Sanu, a w czasie suszy reguluje niedobór wody w korycie tej rzeki. Spiętrzenie do 60 m głębokości daje potężną pojemność zbiornika około 500 mln m3, który jest wielkim rezerwuarem wody pitnej w 1 klasie czystości.
Zapora na Jeziorze Solińskim to budowla kryjąca liczne korytarze, które można zwiedzać z przewodnikami zakładowymi. Koroną tamy biegnie spacerowa promenada, łącząca 2 brzegi ogromnego, pięknego zalewu, na który stąd roztacza się wspaniały widok.
Zapora na Jeziorze Solińskim
Solina
Solina to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
byłem tam jakies 15 lat temu, zapora zrobiła wtedy na mnie spore wrażenie.
Duży obiekt