Bieszczadzki Park Narodowy, Maciej A

Bieszczadzki Park Narodowy

(4.9 głosów: 144)

Bieszczadzki Park Narodowy utworzono w 1973 roku, ale od tamtej pory kilkakrotnie był powiększany. BPN obejmuje najciekawsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym partie górskie Bieszczadów. Ścisłą ochroną objęto m.in. cały obszar tak charakterystycznych tu połonin.Zasięg BNP

BPN obejmuje najwyższe masywy górskie polskich Bieszczadów z głównymi szczytami: Tarnicą (1346 m n.p.m.), Krzemieniem (1335 m n.p.m.), Haliczem (1333 m n.p.m.), Bukowym Berdem (1313 m n.p.m.), Rozsypańcem (1272 m n.p.m.), Kińczykiem Bukowskim (1251 m n.p.m.), Połoninami - Caryńską (1297 m n.p.m.), Wetlińsko - Smerecką (1253 m n.p.m.) oraz masyw Wielkiej i Małej Rawki (1307 m n.p.m.), puszczę bukową u źródeł Solinki, rejon dawnej wsi Moczarne, tereny źródliskowe potoków Wielkiej Lutowy i Smerek oraz dolinę Wołosatki.

Połonina Wetlińska, Maciej A
Połonina Wetlińska, Maciej A

BPN stanowi centralną część pierwszego na świecie trójstronnego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie utworzonego pod patronatem programu UNESCO-MaB (Człowiek i Biosfera).Fauna Parku

Bieszczadzki Park Narodowy chroni wszystkie duże ssaki i drapieżniki występujące w Polsce, ponadto przeprowadzono tu reintrodukcję bobrów i żubrów. Jest to również ostoja dla rzadkich gatunków ptaków, np. orła przedniego i puchacza.

przez Połoninę Caryńską, Maciej A
Chatka Puchatka, Maciej A
wschód słońca na Smereku, Maciej A

Turystyka w Parku

Najbardziej charakterystyczną cechą krajobrazu Parku są unikalne, długie pasma górskich łąk położonych ponad górną granicą lasu, zwane połoninami. Najwyższe partie stanowią niezwykle atrakcyjne obszary dla wędrówek pieszych i konnych. Istniejąca na terenie Parku sieć pieszych szlaków turystycznych o długości ponad 130 km stwarza znakomite warunki do bliskiego kontaktu z przyrodą i poznania tego fantastycznego zakątka Polski.Bieszczadzki Park Narodowy - Dyrekcja
Ustrzyki Górne 19, Lutowiska
tel. 13/ 461-06-10
www.bdpn.pl

wschód słońca na Smereku, Maciej A
wschód słońca na Smereku, Maciej A

Muzeum
ul. Bełska 7, Ustrzyki Dolne
tel. 13/ 461-10-91

Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej BdPN
Lutowiska 2
tel. 13/ 461-03-50

Połonina Wetlińska, Maciej A
Połonina Wetlińska, Maciej A

Ustrzyki Górne noclegi

Ustrzyki Górne to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°7'26N, 22°41'46E
17 luty 2015
31 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DominikPL
16 kwiecień 2020 13:06
Polecam tam pojechać!
Karolina
04 wrzesień 2016 16:36

Góry za płaskie. Wielka Pętla za mało kręta.
Jednak jako miejsce relaksu totalnego- blisko ideału.

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 13:57

Rewelacyjne miejsce

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację