Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Bieszczadzki Park Narodowy utworzono w 1973 roku, ale od tamtej pory kilkakrotnie był powiększany. BPN obejmuje najciekawsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym partie górskie Bieszczadów. Ścisłą ochroną objęto m.in. cały obszar tak charakterystycznych tu połonin.

Zasięg BNP

BPN obejmuje najwyższe masywy górskie polskich Bieszczadów z głównymi szczytami: Tarnicą (1346 m n.p.m.), Krzemieniem (1335 m n.p.m.), Haliczem (1333 m n.p.m.), Bukowym Berdem (1313 m n.p.m.), Rozsypańcem (1272 m n.p.m.), Kińczykiem Bukowskim (1251 m n.p.m.), Połoninami - Caryńską (1297 m n.p.m.), Wetlińsko - Smerecką (1253 m n.p.m.) oraz masyw Wielkiej i Małej Rawki (1307 m n.p.m.), puszczę bukową u źródeł Solinki, rejon dawnej wsi Moczarne, tereny źródliskowe potoków Wielkiej Lutowy i Smerek oraz dolinę Wołosatki.

Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska


BPN stanowi centralną część pierwszego na świecie trójstronnego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie utworzonego pod patronatem programu UNESCO-MaB (Człowiek i Biosfera).

Fauna Parku

Bieszczadzki Park Narodowy chroni wszystkie duże ssaki i drapieżniki występujące w Polsce, ponadto przeprowadzono tu reintrodukcję bobrów i żubrów. Jest to również ostoja dla rzadkich gatunków ptaków, np. orła przedniego i puchacza.

Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska

Turystyka w Parku

Najbardziej charakterystyczną cechą krajobrazu Parku są unikalne, długie pasma górskich łąk położonych ponad górną granicą lasu, zwane połoninami. Najwyższe partie stanowią niezwykle atrakcyjne obszary dla wędrówek pieszych i konnych. Istniejąca na terenie Parku sieć pieszych szlaków turystycznych o długości ponad 130 km stwarza znakomite warunki do bliskiego kontaktu z przyrodą i poznania tego fantastycznego zakątka Polski.

Bieszczadzki Park Narodowy - Dyrekcja
Ustrzyki Górne 19, Lutowiska
tel. 13/ 461-06-10
www.bdpn.pl

przez Połoninę Caryńską
Chatka Puchatka
wschód słońca na Smereku


Muzeum
ul. Bełska 7, Ustrzyki Dolne
tel. 13/ 461-10-91

Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej BdPN
Lutowiska 2
tel. 13/ 461-03-50

wschód słońca na Smereku
wschód słońca na Smereku

Noclegi w Wetlinie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Połonina Wetlińska
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.9 głosów: 146)
Twoja ocena
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Polecam tam pojechać!
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Góry za płaskie. Wielka Pętla za mało kręta.
Jednak jako miejsce relaksu totalnego- blisko ideału.

Avatar użytkownika Karolina Snowarska
Karolina Snowarska

Rewelacyjne miejsce

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024