Bystre, Michał Małek

Cerkiew w Bystrem

(4.8 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Greckokatolicka cerkiew Św. Michała Archanioła w Bystrem koło Czarnej w Bieszczadach to piękna drewniana świątynia z 1902 roku, znajdująca się obecnie pod opieką Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Leży na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej, na krańcu wsi w kierunku północnym.

Cerkiew w Bystrem nie pełni funkcji sakralnych po tym, jak w połowie XX wieku została opuszczona i pewnie już dziś nie byłoby tu czego podziwiać, gdyby nie wysiłki Towarzysta, dzięki któremu prowadzone są tu regularnie prace remontowe i porządkowe. Przy cerkwi istnieje zabytkowy cmentarz.

Bystre, Michał Małek
Bystre, Michał Małek


Cerkiew w Bystrem to drewniana budowla osadzona na podmurówce z kamienia łamanego, orientowana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej. Zaliczana jest do tzw. narodowego stylu ukraińskiego i nawiązuje do cerkwi huculskich. Główne cechy tego typu to rozmieszczenie na planie krzyża greckiego oraz jedna lub trzy kopuły główne. W Bieszczadach zachowały się do dziś cztery takie obiekty, prócz Bystrego są to cerkiew w Chmielu, w Hoszowie i Hoszowczyku. Nieco na północ odwiedzić można cerkiew w Michniowcu.

Cerkiew Św. Michała Archanioła
Niebieska trasa rowerowa, Szlak Arch. Drewn., Bystre koło Czarnej
 

Cerkiew św. Michała Archanioła z 1902r w Bystrem, Tadeusz Walkowicz
Cerkiew św. Michała Archanioła z 1902r w Bystrem, Tadeusz Walkowicz

Bieszczady noclegi

Bieszczady to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Kamil K
Obiekt warty odwiedzenia.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023