Bystre, Michał Małek

Cerkiew w Bystrem

(4.8 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Greckokatolicka cerkiew Św. Michała Archanioła w Bystrem koło Czarnej w Bieszczadach to piękna drewniana świątynia z 1902 roku, znajdująca się obecnie pod opieką Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Leży na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej, na krańcu wsi w kierunku północnym.Cerkiew w Bystrem nie pełni funkcji sakralnych po tym, jak w połowie XX wieku została opuszczona i pewnie już dziś nie byłoby tu czego podziwiać, gdyby nie wysiłki Towarzysta, dzięki któremu prowadzone są tu regularnie prace remontowe i porządkowe. Przy cerkwi istnieje zabytkowy cmentarz.

Bystre, Michał Małek
Bystre, Michał Małek

Cerkiew w Bystrem to drewniana budowla osadzona na podmurówce z kamienia łamanego, orientowana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej. Zaliczana jest do tzw. narodowego stylu ukraińskiego i nawiązuje do cerkwi huculskich. Główne cechy tego typu to rozmieszczenie na planie krzyża greckiego oraz jedna lub trzy kopuły główne. W Bieszczadach zachowały się do dziś cztery takie obiekty, prócz Bystrego są to cerkiew w Chmielu, w Hoszowie i Hoszowczyku. Nieco na północ odwiedzić można cerkiew w Michniowcu.Cerkiew Św. Michała Archanioła
Niebieska trasa rowerowa, Szlak Arch. Drewn., Bystre koło Czarnej
 

Cerkiew św. Michała Archanioła z 1902r w Bystrem, Tadeusz Walkowicz
Cerkiew św. Michała Archanioła z 1902r w Bystrem, Tadeusz Walkowicz

Cerkiew w Bystrem na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Bieszczad wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Bieszczady noclegi

Bieszczady to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bieszczady
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie drewniane
49°18'59N, 22°43'25E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021