Bystre, Michał Małek

Cerkiew w Bystrem

(4.8 głosów: 4)

Greckokatolicka cerkiew Św. Michała Archanioła w Bystrem koło Czarnej w Bieszczadach to piękna drewniana świątynia z 1902 roku, znajdująca się obecnie pod opieką Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Leży na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej, na krańcu wsi w kierunku północnym.Cerkiew w Bystrem nie pełni funkcji sakralnych po tym, jak w połowie XX wieku została opuszczona i pewnie już dziś nie byłoby tu czego podziwiać, gdyby nie wysiłki Towarzysta, dzięki któremu prowadzone są tu regularnie prace remontowe i porządkowe. Przy cerkwi istnieje zabytkowy cmentarz.

Cerkiew św. Michała Archanioła z 1902r w Bystrem, Tadeusz Walkowicz
Cerkiew św. Michała Archanioła z 1902r w Bystrem, Tadeusz Walkowicz

Cerkiew w Bystrem to drewniana budowla osadzona na podmurówce z kamienia łamanego, orientowana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej. Zaliczana jest do tzw. narodowego stylu ukraińskiego i nawiązuje do cerkwi huculskich. Główne cechy tego typu to rozmieszczenie na planie krzyża greckiego oraz jedna lub trzy kopuły główne. W Bieszczadach zachowały się do dziś cztery takie obiekty, prócz Bystrego są to cerkiew w Chmielu, w Hoszowie i Hoszowczyku. Nieco na północ odwiedzić można cerkiew w Michniowcu.Cerkiew Św. Michała Archanioła
Niebieska trasa rowerowa, Szlak Arch. Drewn., Bystre koło Czarnej
 

Bieszczady noclegi

Bieszczady to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bieszczady
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie drewniane
49°18'59N, 22°43'25E
27 styczeń 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację