Klasztor w Szczyrzycu
W Szczyrzycu w Małopolsce istnieje średniowieczne opactwo Cystersów założone w 1234 roku. To obok Mogiły koło Krakowa drugi klasztor cysterski w Polsce działający nieprzerwanie od założenia po dziś dzień. Kompleks klasztorny w Szczyrzycu stanowi ważny element Szlaku Cysterskiego.
Historia opactwa w Szczyrzycu
Od początku istnienia opactwo borykało się z wieloma problemami, w XIII wieku zostało najechane przez Tatarów, w XVII i XVIII stuleciu było grabione, a w 1765 roku klasztor wraz kościołem niemal doszczętnie spłonął. W zawirowaniach dziejowych straciło też część ziem na rzecz władz komunistycznych, ale opactwo, w odróżnieniu od wielu innych w Polsce, nie uległo kasacie, dzięki czemu działa tu bez przerwy.
W lipcu 1984 roku obdyła się koronacja obrazu Matki Boskiej Szczyrzyckiej w klasztornym kościele NMP Wniebowziętej i Św. Stanisława. Rok wcześniej korony poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze. Odtąd kościół stanowi Sanktuarium Matki Bożej Szczyżyckiej Matki Pokoju i Dobroci. Przy klasztorze powstało też Muzeum dostępne dla turystów. Od XVII wieku Cystersi prowadzili też browar, w XX wieku działający z przerwami, obecnie historyczny Browar Gryf jest nieczynny, ale działa mały Browar Marysia.
Opactwo Cystersów - kościół NMP Wniebowziętej i Św. Stanisława BM
Szczyrzyc 1, Szczyrzyc
tel. 18/ 332-00-04 (Opactwo), 332-00-04 wew. 12 (Muzeum)
dcysters@wp.pl
www.szczyrzyc.cystersi.pl
Muzeum czynne: pn-sb 9.00-11.00 i 14.00-17.00, nd i Święta nieczynne
Noclegi w Szczyrzycu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Mogielica w Beskidzie Wyspowym, odległość: 15.7 km
- Sanktuarium w Limanowej, odległość: 18.8 km
- Zamek Żupny w Wieliczce, odległość: 24.1 km
- Kopalnia Soli w Wieliczce, odległość: 24.1 km
- Tężnia Solankowa w Wieliczce, odległość: 24.2 km
- Zamek w Nowym Wiśniczu, odległość: 25 km
- Park Zdrojowy w Rabce, odległość: 25.7 km
- Kopalnia Soli Bochnia, odległość: 26.4 km
- Turbacz w Gorcach, odległość: 27.4 km
- Wieża widokowa na Magurkach, odległość: 28.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!