Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Magurki - łatwy szczyt w Gorcach z piękną panoramą z wieży widokowej

Wieża na Magurkach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Magurki to niezbyt wysoki szczyt w Gorcach, wznoszący się ponad Ochotnicą Górną na wysokość 1108 m n.p.m. To bardzo ładne i dość zaciszne miejsce, z rozległą polaną szczytową. Na niej to w 2015 roku stanęła wieża widokowa, jedna z czterech w gminie Ochotnica Dolna. Pozostałe to wieża na Gorcu, Lubaniu i wieża na Koziarzu. Koziarz jako jedyny nie przynależy już do Gorców, a do Beskidu Sądeckiego.

Jak się okazuje, przyczynił się do tego jako wójt Pan Stanisław Jurkowski, u którego w Pensjonacie Jurkowski w Ochotnicy Dolnej mieliśmy przyjemność spać. Mogę polecić gorąco - czyściutko, z dobrym, domowym jedzonkiem i atrakcjami, np. plenerowe szaszki, które od razu poszły w ruch, bo Dominika z Łukaszem są zagorzałymi zawodnikami.

Wieża na Magurkach
Wieża na Magurkach

Zalety wieży widokowej

Wracając do wież, to świetna inicjatywa. Wiem, że nie każdy jest zwolennikiem stawiania wież w górach, mi natomiast ten pomysł się bardzo podoba i tutaj naocznie można sprawdzić, jaka jest różnica podziwiać panoramy z samego szczytu, a jaka z tarasu widokowego na wieży. Widoki z drewnianej konstrukcji są dużo bardziej atrakcyjne i szerokie. Poza tym na wieży można odbić sobie pamiątkową pieczątkę, a zbieranie pieczątek to wielka frajda dla dzieci. A dodatkowo na wieży zainstalowane są tablice z opisanymi panorami, toteż łatwo sprawdzisz, na co patrzysz. To wielki pozytyw!

Pamiątkowa pieczątka
Pamiątkowa pieczątka

Panorama z wieży na Magurkach

Z wieży rozciąga się piękna panorama, szeroka, a właściwie dookoła. Widać stąd pobliskie Gorce i bardziej odległe Tatry, a nawet Wielką Fatrę na Słowacji. Co ciekawe, wieża na Magurkach, podobnie, jak 3 pozostałe wieże w tej gminie mają nowoczesną konstrukcję z obudowaną klatką schodową i pomostem widokowym. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej wejść na nie nawet osobom z lękiem wysokości i jest też dużo bezpieczniejsza dla dzieci.

Wieża na Magurkach
Wieża na Magurkach
Widok z wieży na Magurkach
Widok z wieży na Magurkach

Szlaki na wieżę na Magurkach

Dość szybka jest trasa prowadząca Szlakiem Kultury Wołoskiej z Ochotnicy Górnej. Żeby się na niego dostać, trzeba przed kościołem w Ochotnicy Górnej skręcić w lewo i podążać za ostatnie zabudowania i tam, koło drewnianego domku, na rozstaju dróg zostawić samochód. Kilkaset metrów dalej za rozstajem jest malutki, bezpłatny parking, a raczej miejsce, gdzie można zostawić samochód. Stąd na szczyt wchodziliśmy 45 minut. Początkowo jest bardziej stromo, na szlaku zdarza się błoto, potem już zdecydowanie przyjemniej. Partie szczytowe są szerokie i płaskie, z piękną panoramą i majaczącą wieżą już z daleka.

Szlak Kultury Wołoskiej
Szlak Kultury Wołoskiej
Szlak Kultury Wołoskiej na wieżę
Szlak Kultury Wołoskiej na wieżę

Ta trasa jest malownicza i widokowa, a do tego typowo wiejska i zaciszna. Nie ma kramów, budek, tylko natura. Spotkać tu można nawet krowy. W sam raz, jeśli lubisz nie zadeptane góry i slow travel. Gorce w tym względzie są idealne!

Całe dojście do wieży od samochodu to około 2 km. Na szlaku ciekawostką są drewniane, rzeźbione słupki, wytyczające drogę. Ich liczenie i wypatrywanie to kolejna atrakcja dla dzieci!

Szlak Kultury Wołoskiej
Szlak Kultury Wołoskiej
Gorce
Gorce

Ścieżka przez Dolinę Potoku Jaszcze

Do wieży na Magurkach można też dojść od strony Doliny Potoku Jaszcze, zielono znakowaną ścieżką, częściowo terenem Gorczańskiego Parku Narodowego. To dalszy spacer, ale mniej stromy. Obie trasy można połączyć w jedną pętlę o długości około 10 km. My właśnie tak zrobiliśmy. Z wieży na Magurkach podążyliśmy dalej za zielonymi znakami, przez dolinę. Końcowa część trasy to droga asfaltowa, którą pokonałam boso z powodu blazy. Nie chciało się wyciągnąć plastra na czas.

Ale zanim ruszyliśmy w dalszą drogę spod wieży, zrobiliśmy sobie chwilę przerwy na przekąskę i posiedzenie rodzinne, bowiem nasze plany zakładały dalszą wędrówkę, żeby zatoczyć pętlę przez Dolinę Potoku Jaszcze, ale że prognozy nie były dobre i chmury trochę nam wisiały nad głową i zagęszczały się, musieliśmy wziąć zdanie dzieci pod uwagę, bo boją się burzy, zresztą podobnie jak ja. Wędrówki górskie w burzy nigdy nie są bezpieczne, więc nie warto zbytnio hojraczyć.

Po oględzinach prognoz i chmur i obliczeniu, co mamy za sobą, a co przed sobą, zdecydowaliśmy, że jednak ruszymy dalej. Dobra to była decyzja, bo dobra pogoda niespodziewanie w tym dniu utrzymała się aż do wieczora.

Bombowiec Liberator

Po drodze na tej trasie mija się miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 Liberator o imieniu "California Rocket". Tragedia miała miejsce 18 grudnia 1944 roku, około godziny 12:45, pod przełęczą Pańska Przechybka. Historię tego wydarzenia można przeczytać na miejscu, na tablicy informacyjnej. Dziś w tym miejscu stoi pomnik w kształcie samolotu, a raczej jego części. Można wejść do jego wnętrza, co jest wielką ciekawostką dla dzieci i nie tylko.

Zobacz nasze zestawienie: Gdzie na Majówkę w Polsce? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Liberator w Gorcach
Liberator w Gorcach

Dalej jest zalesiony fragment ścieżki, będący terenem Gorczańskiego Parku Narodowego. Na trasie towarzyszył nam potok, z którego parę razy skorzystaliśmy i ochłodziliśmy ciała i napiliśmy się. Gdy już weszliśmy na asfaltowy fragment w przysiółku Jaszcze Duże, przypomniała mi się Dolina Białej Wisełki w Beskidzie Śląskim. Urokliwe miejsce.

To była świetna wyprawa rodzinna, nie za krótka, ale też nie ponad nasze siły, choć wszyscy byliśmy zmęczeni i z radością powitaliśmy nasz samochód. Polecam to miejsce w Gorcach dla rodzin z dziećmi, choćby tylko podejście na Magurki, dla widoków i satysfakcji. W grę wchodzi tylko nosidło, wózkiem nie da rady.

Dolina Potoku Jaszcze
Dolina Potoku Jaszcze
Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy
fragment asfaltowy pętli
fragment asfaltowy pętli
fragment asfaltowy pętli
fragment asfaltowy pętli

Informacje praktyczne

Parking: bezpłatny w okolicy drewnianego domku za zabudową wsi, na rozstaju dróg
Wieża zabudowana, bezpieczna dla dzieci
Spod wieży można wrócić tą samą trasą lub zatoczyć pętlę przez Dolinę Potoku Jaszcze (około 10 km)
Trasa do wieży, jak i cała pętla nie są dostępne dla wózków, nosidło lub chusta

Wieża na Magurkach w Gorcach
Szlak Kultury Wołoskiej - najkrótsza trasa, 2 km, około 40 minut
Ochotnica Górna, skręt w prawo za kościołem jadąc z Ochotnicy Dolnej

Noclegi w Gorcach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Szlak na wieżę
Gorce
Szlak Kultury Wołoskiej na wieżę
Gorce
Szlak Kultury Wołoskiej na wieżę
Gorczański Park Narodowy
Dolina Potoku Jaszcze
Liberator w Gorcach
Dolina Potoku Jaszcze
Dolina Potoku Jaszcze
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika turystka
turystka
Trasa z Ochotnicy najkrótsza,ale kilka podejść była ciężka. Widoki przepiękne ,warte każdej trasy
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Wieża na Magurkach to fantastyczne miejsce na rodzinny spacer, z dala od tłumów, z dala od komercji, to takie wakacje od cywilizacji, w cudnej scenerii 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024