Magurki - łatwy szczyt w Gorcach z piękną panoramą z wieży widokowej
Magurki to niezbyt wysoki szczyt w Gorcach, wznoszący się ponad Ochotnicą Górną na wysokość 1108 m n.p.m. To bardzo ładne i dość zaciszne miejsce, z rozległą polaną szczytową. Na niej to w 2015 roku stanęła wieża widokowa, jedna z czterech w gminie Ochotnica Dolna. Pozostałe to wieża na Gorcu, Lubaniu i wieża na Koziarzu. Koziarz jako jedyny nie przynależy już do Gorców, a do Beskidu Sądeckiego.
Jak się okazuje, przyczynił się do tego jako wójt Pan Stanisław Jurkowski, u którego w Pensjonacie Jurkowski w Ochotnicy Dolnej mieliśmy przyjemność spać. Mogę polecić gorąco - czyściutko, z dobrym, domowym jedzonkiem i atrakcjami, np. plenerowe szaszki, które od razu poszły w ruch, bo Dominika z Łukaszem są zagorzałymi zawodnikami.
Zalety wieży widokowej
Wracając do wież, to świetna inicjatywa. Wiem, że nie każdy jest zwolennikiem stawiania wież w górach, mi natomiast ten pomysł się bardzo podoba i tutaj naocznie można sprawdzić, jaka jest różnica podziwiać panoramy z samego szczytu, a jaka z tarasu widokowego na wieży. Widoki z drewnianej konstrukcji są dużo bardziej atrakcyjne i szerokie. Poza tym na wieży można odbić sobie pamiątkową pieczątkę, a zbieranie pieczątek to wielka frajda dla dzieci. A dodatkowo na wieży zainstalowane są tablice z opisanymi panorami, toteż łatwo sprawdzisz, na co patrzysz. To wielki pozytyw!
Panorama z wieży na Magurkach
Z wieży rozciąga się piękna panorama, szeroka, a właściwie dookoła. Widać stąd pobliskie Gorce i bardziej odległe Tatry, a nawet Wielką Fatrę na Słowacji. Co ciekawe, wieża na Magurkach, podobnie, jak 3 pozostałe wieże w tej gminie mają nowoczesną konstrukcję z obudowaną klatką schodową i pomostem widokowym. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej wejść na nie nawet osobom z lękiem wysokości i jest też dużo bezpieczniejsza dla dzieci.
Szlaki na wieżę na Magurkach
Dość szybka jest trasa prowadząca Szlakiem Kultury Wołoskiej z Ochotnicy Górnej. Żeby się na niego dostać, trzeba przed kościołem w Ochotnicy Górnej skręcić w lewo i podążać za ostatnie zabudowania i tam, koło drewnianego domku, na rozstaju dróg zostawić samochód. Kilkaset metrów dalej za rozstajem jest malutki, bezpłatny parking, a raczej miejsce, gdzie można zostawić samochód. Stąd na szczyt wchodziliśmy 45 minut. Początkowo jest bardziej stromo, na szlaku zdarza się błoto, potem już zdecydowanie przyjemniej. Partie szczytowe są szerokie i płaskie, z piękną panoramą i majaczącą wieżą już z daleka.
Ta trasa jest malownicza i widokowa, a do tego typowo wiejska i zaciszna. Nie ma kramów, budek, tylko natura. Spotkać tu można nawet krowy. W sam raz, jeśli lubisz nie zadeptane góry i slow travel. Gorce w tym względzie są idealne!
Całe dojście do wieży od samochodu to około 2 km. Na szlaku ciekawostką są drewniane, rzeźbione słupki, wytyczające drogę. Ich liczenie i wypatrywanie to kolejna atrakcja dla dzieci!
Ścieżka przez Dolinę Potoku Jaszcze
Do wieży na Magurkach można też dojść od strony Doliny Potoku Jaszcze, zielono znakowaną ścieżką, częściowo terenem Gorczańskiego Parku Narodowego. To dalszy spacer, ale mniej stromy. Obie trasy można połączyć w jedną pętlę o długości około 10 km. My właśnie tak zrobiliśmy. Z wieży na Magurkach podążyliśmy dalej za zielonymi znakami, przez dolinę. Końcowa część trasy to droga asfaltowa, którą pokonałam boso z powodu blazy. Nie chciało się wyciągnąć plastra na czas.
Ale zanim ruszyliśmy w dalszą drogę spod wieży, zrobiliśmy sobie chwilę przerwy na przekąskę i posiedzenie rodzinne, bowiem nasze plany zakładały dalszą wędrówkę, żeby zatoczyć pętlę przez Dolinę Potoku Jaszcze, ale że prognozy nie były dobre i chmury trochę nam wisiały nad głową i zagęszczały się, musieliśmy wziąć zdanie dzieci pod uwagę, bo boją się burzy, zresztą podobnie jak ja. Wędrówki górskie w burzy nigdy nie są bezpieczne, więc nie warto zbytnio hojraczyć.
Po oględzinach prognoz i chmur i obliczeniu, co mamy za sobą, a co przed sobą, zdecydowaliśmy, że jednak ruszymy dalej. Dobra to była decyzja, bo dobra pogoda niespodziewanie w tym dniu utrzymała się aż do wieczora.
Bombowiec Liberator
Po drodze na tej trasie mija się miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 Liberator o imieniu "California Rocket". Tragedia miała miejsce 18 grudnia 1944 roku, około godziny 12:45, pod przełęczą Pańska Przechybka. Historię tego wydarzenia można przeczytać na miejscu, na tablicy informacyjnej. Dziś w tym miejscu stoi pomnik w kształcie samolotu, a raczej jego części. Można wejść do jego wnętrza, co jest wielką ciekawostką dla dzieci i nie tylko.
Zobacz nasze zestawienie: Gdzie na Majówkę w Polsce? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe
Dalej jest zalesiony fragment ścieżki, będący terenem Gorczańskiego Parku Narodowego. Na trasie towarzyszył nam potok, z którego parę razy skorzystaliśmy i ochłodziliśmy ciała i napiliśmy się. Gdy już weszliśmy na asfaltowy fragment w przysiółku Jaszcze Duże, przypomniała mi się Dolina Białej Wisełki w Beskidzie Śląskim. Urokliwe miejsce.
To była świetna wyprawa rodzinna, nie za krótka, ale też nie ponad nasze siły, choć wszyscy byliśmy zmęczeni i z radością powitaliśmy nasz samochód. Polecam to miejsce w Gorcach dla rodzin z dziećmi, choćby tylko podejście na Magurki, dla widoków i satysfakcji. W grę wchodzi tylko nosidło, wózkiem nie da rady.
Informacje praktyczne
Parking: bezpłatny w okolicy drewnianego domku za zabudową wsi, na rozstaju dróg
Wieża zabudowana, bezpieczna dla dzieci
Spod wieży można wrócić tą samą trasą lub zatoczyć pętlę przez Dolinę Potoku Jaszcze (około 10 km)
Trasa do wieży, jak i cała pętla nie są dostępne dla wózków, nosidło lub chusta
Wieża na Magurkach w Gorcach
Szlak Kultury Wołoskiej - najkrótsza trasa, 2 km, około 40 minut
Ochotnica Górna, skręt w prawo za kościołem jadąc z Ochotnicy Dolnej
Noclegi w Gorcach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Turbacz w Gorcach, odległość: 5.3 km
- Drewniany kościół w Dębnie, odległość: 7.4 km
- Jezioro Czorsztyńskie, odległość: 14.2 km
- Mogielica w Beskidzie Wyspowym, odległość: 15.4 km
- Zamek w Niedzicy, odległość: 15.6 km
- Spływ Dunajcem, odległość: 19.3 km
- Trzy Korony, odległość: 21.2 km
- Sokolica w Pieninach, odległość: 22.5 km
- Promenada w Szczawnicy, odległość: 24 km
- Park Górny w Szczawnicy, odległość: 25 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!