Mogielica. Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Spektakularna panorama na Tatry!
- Mogielica 1170 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego
- Należy do Korony Gór Polski
- Na szczycie stoi wieża widokowa oferująca piękną panoramę z Tatrami w tle
- Pod szczytem roztacza się Polana Stumorgowa uchodząca za najpiękniejszą w Beskidach
- Najkrótszy i najłatwiejszy szlak to zielony szlak z Wyrębisk, około 1,5 h, nie widokowy, wiedzie przez las, bezpłatny parking
- Najpopularniejszy jest szlak zielony z przełęczy Rydza Śmigłego (Chyszówki), około 1 h 40 minut, bezpłatny parking
- Wokół szczytu wiedzie trasa rowerowa o długości 21 km, zimą to trasa narciarstwa biegowego
Mogielica o wysokości 1170 m n.p.m. to najwyższy szczyt pasma, nazywany Królową Beskidu Wyspowego. Należy tym samym do grona gór objętych Koroną Gór Polski. Wznosi się ponad ciekawą wioską Słopnice. Już z licznych polan podziwiać można tu wspaniałe, niezwykle szerokie panoramy na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, a nawet Tatry. Najpiękniejsza w tym względzie jest Polana Stumorgowa, położona tuż pod szczytem.
Sam szczyt dość szczelnie pokryty jest lasem, dlatego na Mogielicy stała swego czasu drewniana wieża. Od 2022 roku czeka tu na turystów nowa wieża widokowa, dzięki czemu atrakcyjność tego miejsca znacznie wzrosła. Pomaga w tym szlak zielony, którym z Chyszówek dojdziesz dość szybko i łatwo. Cały marsz tam i z powrotem mieści się w 3 godzinach. Od wielu lat w sierpniu na szczycie Mogielicy organizowany jest Złaz Turystyczny Mogielica.
Szlaki na Mogielicę
- szlak zielony na Mogielicę z przełęczy Rydza Śmigłego (Chyszówki), 1 h 40 minut. To najbardziej popularny szlak na ten szczyt, nie jest zbyt trudny (opis poniżej)
- szlak niebieski na Mogielicę z Jurkowa, niecałe 2,5 h
- szlak niebieski na Mogielicę ze Szczawy przez cudną Polanę Stumorgową, około 2,5 h
- szlak żółty na Mogielicę ze Słopnic, około 2h
- szlak zielony na Mogielicę z Wyrębiska, z Zalesia, około 1,5 h. To szlak najkrótszy i najłatwiejszy, nie jest stromy, ale pozbawiony widoków, bo wiedzie lasem
- żółty i niebieski szlak na Mogielicę z Rzek przez Jasień, Polanę Wały, około 4 h
- szlak papieski na Mogielicę, z Limanowej przez Skiełek, Ostrą, Cichoń, Przełęcz Słopnicką
Zielony szlak z Chyszówek na Mogielicę
Najpopularniejszy, a przy tym jeden z krótszych i łatwiejszych szlaków na Mogielicę wiedzie z Przełęczy Rydza Śmigłego w Chyszówkach. Dlatego właśnie go wybraliśmy, bo na krótki i zimny dzień w styczniu, ten wybór wydał nam się idealny. Szliśmy bez dzieci, ale takie w wieku nawet 6 lat powinny dać radę.
Zielony szlak początkowo bardzo łagodnie pnie się pod górę i mija zabudowania. Jest tu pięknie. Co prawda nie zastaliśmy słońca i widoczność ogólnie była kiepska, ale i tak wyobrazić można sobie łatwo, jak cudownie może tu być. Za to śnieg nam nie poskąpił swego uroku. Białe połacie i otulone śniegiem drzewa wyglądały magicznie. Z czasem szlak zielony wchodzi do lasu i staje się bardziej stromy. Kilka razy pojawiły się polany widokowe. Ostatnia i najpiękniejsza na tym szlaku jest Polana Wyśnikówka, ale my coraz więcej mgły mieliśmy wokół siebie. Zimą zdecydowanie przydają się raczki, bo szlak jest miejscami mokry i oblodzony. W raczkach idzie się zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej.
Ostatni odcinek jest najbardziej stromy, ale po chwili naszym oczom ukazała się wieża widokowa. Nowa, metalowa wieża, która stanęła tu w 2022 roku, w miejscu wcześniejszej drewnianej. Jest bezpłatna i bardzo przydatna, bo szczyt przykryty jest lasem i nie oferuje widoków. Wieża natomiast pozwala podziwiać cudną panoramę na okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego, Gorce, a nawet Tatry! My nie dostąpiliśmy tego zaszczytu i nie pokazały nam się żadne góry. Mgła szczelnie otuliła szczyt i jedyne, co dostaliśmy od wieży, to podmuchy wiatru w twarze. Nic to, wędrówka po górach niesie ze sobą więcej doznań, niż tylko podziwianie widoków. Przygoda to piękna mimo wszystko.
Pod wieżą odnaleźć można pieczątkę, tablice informacyjne, drewniane krzyże, a kawałek dalej Krzyż Papieski. My zeszliśmy jeszcze nieco niżej w drugą stronę, na Polanę Stumorgową. Uchodzi za najpiękniejszą w tym regionie, oferuje cudne widoki. Czeka tu wiata idealna na piknik.
Żeby nie wracać na szczyt, przeszliśmy kawałek w dół nie oszlakowaną, wydeptaną ścieżką. Nawet zimą przez śnieg już się ktoś tędy przedzierał przed nami. Ścieżka wyprowadza nas na szlak niebieski, którym idziemy chwilę i odbijamy pod górę dość ostro, ale krótko z powrotem na szlak zielony, który wyprowadza nas ponownie na Chyszówki, czyli Przełęcz Rydza Śmigłego.
Nasza trasa w liczbach:
Dystans: 10,5 km
Kroki: 13 tys.
Czas: 3 h 10 minut z krótkimi przystankami
Wieża widokowa na Mogielicy
Mogielica, nazywana też Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt, sama w sobie nie jest wierzchołkiem widokowym, ponieważ drzewa dość szczelnie porastają szczyt góry. Stała tu wcześniej drewniana wieża widokowa, ale popadła w ruinę i przez ostatnie lata była zamknięta. W jej miejscu w 2022 roku postawiono nową wieżę, która znów pozwala zachwycać się nieziemskimi pejzażami. Zobaczysz stąd jak na dłoni Beskidy - Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, a także w dali Tatry.
Wieża na Mogielicy jest bezpieczna, metalowa i bezpłatna. Każdy może na nią wejść przez cały rok, niezależnie od pory dnia. Nowa wieża ma 23 metry wysokości.
Trasa rowerowa wokół Mogielicy
Trasa wokół góry Mogielica liczy 21 km. To nie tylko trasa rowerowa, ale i spacerowa, nordic walking oraz trasa narciarstwa biegowego zimą. Poprowadzona drogą szutrowo - ziemną. Najlepiej podjechać samochodem na bezpłatny parking leśny Wyrębiska Zalesie. 200 metrów dalej możesz u Pana Piotrka wypożyczyć rowery (tel. 600 070 948). Nie mieliśmy w planach przejechać całej trasy, bo chcieliśmy wejść na Polanę Stumorgową i Mogielicę. Wyjście na Polanę znajdziesz na 6 km trasy. Właśnie te pierwsze 6 km uchodzi za najłatwiejsze, polecane na trasę rodzinną. Można jechać dalej dookoła i dokończyć pętlę, lub wrócić się do startu, albo wyjść z rowerami na Polanę (zbyt stromo dla nas, żeby jechać). Na Polanie roztaczają się cudne widoki. Tu zapięliśmy rowery i pieszo wyszliśmy na szczyt.
Nasza trasa:
Polana Stumorgowa i inne polany podszczytowe
Mogielica słynie z pięknych, widokowych polan. Istniało ich tu niegdyś kilkanaście, część zarosła. Największa i najpiękniejsza z nich leży na południowo-zachodnim grzbiecie, nieco poniżej szczytu. Nazywana Stumorgi, Polaną Stumorgową albo Halą Stumorgową, oferuje zniewalające widoki. Nazwa hali Stumorgi pochodzi od dawnej jednostki powierzchni. 1 mórg to około 0,5 ha, ale tak naprawdę polana była większa niż 50 ha. Dziś, gdy tradycje pasterskie się tu zatarły, hala stopniowo zarasta i zmniejsza się.
Na północnym grzbiecie znajduje się dużo mniejsza, ale też widokowa Polana Wyśnikówka, przy zielonym szlaku. Na przedłużeniu tego grzbietu, przy niebieskim szlaku, znajduje się druga co do wielkości Polana Cyrla. Wędrując od przełęczy Rydza Śmigłego, w dolnej części napotkasz polany Mocurka i Bajorzyska. Inne polany są już poza szlakami turystycznymi albo całkowicie zarosły lasem.
Zobacz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty
Nasze filmy z okolic
Zachęcamy do zobaczenia naszych filmów ze szczytu Mogielicy i zwiedzania pięknych okolic. Pierwszy w lipcowy, ciepły dzień, a drugi zimą, gdy śnieg pokazał nam swoją magię.
Mogielica legendy
Jedna z legend mówi, że Mogielica to żona wielkoluda Łopienia (taką nazwę nosi sąsiedni, niższy szczyt). Małżonkowie na zawsze zostali oddzieleni Przełęczą Rydza Śmigłego.
Inna legenda prawi o wielkim głazie, który znajdziesz pod szczytem, po zachodniej stronie. Nazwany jest Zbójnicki Stół, bowiem zgodnie z przekazami zbójnicy na nim liczyli zdobyte pieniądze. Ponoć ukrywali je potem w jaskini Marszałkowa Studnia na polanie Poręba. Jest w tym chyba sporo prawdy, bo w XVIII wieku ukrywał się na Mogielicy znany beskidzki zbójnik - Józef Baczyński, ze swym kompanem Świstakiem. Jego zrabowane skarby podobno nadal skryte są w lesie gdzieś na szczycie.
Beskid Wyspowy - szczyty we mgle
Beskid Wyspowy to bardzo specyficzne pasmo, a przy tym niezwykle malownicze. Sporo tu przestrzeni, a tylko gdzieniegdzie wyrastają pojedyncze szczyty - samotne kopuły, niczym wyspy, stąd jego nazwa. Podobno nadał ją Kazimierz Sosnowski - pionier turystyki górskiej. Gdy rankiem zobaczył tu morze mgieł, ponad nim wyłaniały się obłe szczyty niczym samotne wyspy.
Szlak Papieski i krzyż na Mogielicy
Na Mogielicę wiedzie Szlak Papieski, a na szczycie, nieco poza szlakiem, stanął niewielki, metalowy Krzyż Papieski. Poświęcony jest papieżowi, który jeszcze w młodości kilka razy wędrował na ten szczyt. Na krzyżu widnieje tabliczka ze słowami: "Wobec piękna gór czuję, że on jest i wtedy zaczynam się modlić". Podobno w tym miejscu rzucano dawniej zwłoki samobójców, którzy nie mogli być chowani na poświęconym cmentarzu.
Słowa Papieża Polaka widnieją też na tabliczce w wiacie turystycznej, stojącej na Polanie Stumorgowej, nieco pod szczytem. Zapoczątkowana słowami Jana Pawła II "Pilnujcie mi tych szlaków", tablica informuje, kiedy Karol Wojtyła bywał na Mogielicy i o kilkudniowych rekolekcjach, jakie przeżył z młodzieżą właśnie na tej pięknej Polanie Stumorgowej.
Przełęcz Rydza Śmigłego pod Mogielicą
Przełęcz Rydza Śmigłego w czasach PRL-u ze względów politycznych miała zmienioną nazwę na przełęcz Chyszówki, od nazwy pobliskiej wioski. W 1990 roku ponownie używana jest stara nazwa, czyli Przełęcz Rydza Śmigłego i tak miejsce to nosi obecnie dwie zamienne nazwy.
To idealne miejsce na rozpoczęcie zdobywania Mogielicy. Na przełęczy znajdziesz bezpłatny parking, przystanek, kapliczkę oraz tablice informacyjne. Stoi tu również tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. To symboliczny, kamienny obelisk z 1938 roku oraz krzyż. Upamiętniają walki Legionów Polskich z 1914 roku. Dowodził w nich właśnie Edward Rydz Śmigły.
Informacje praktyczne
Cały rok, całą dobę
Mogielica
Beskid Wyspowy
Noclegi w Limanowej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Turbacz w Gorcach, odległość: 17.3 km
- Drewniany kościół w Dębnie, odległość: 21.5 km
- Zamek w Niedzicy, odległość: 26 km
- Leśne Molo w Starym Sączu, odległość: 27.2 km
- Rynek w Starym Sączu, odległość: 27.8 km
- Klasztor w Starym Sączu, odległość: 28 km
- Spływ Dunajcem, odległość: 28.5 km
- Trzy Korony, odległość: 28.5 km
- Sokolica w Pieninach, odległość: 28.9 km
- Park Górny w Szczawnicy, odległość: 29.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!