Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu, Anna Piernikarczyk

Historia bazyliki 

Piękna gotycka bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu stojąca niedaleko Rynku, wrosła w panoramę miasta i obecnie stanowi jej charakterystyczny element. Najstarsza wzmianka o tutejszej świątyni pochodzi z roku 1303. Był to wóczas gotycki kościółek z niewielkim prezbiterium i okrągłymi kolumnami stojącymi pośrodku kościoła, dzieląc go na dwie nawy.Na początku XV wieku do korpusu dobudowano kaplice: Św. Anny, Wszystkich Świętych, Św. Trójcy i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół nie posiadał wówczas wież. Każdego roku 14 lipca, w dniu Św. Małgorzaty, przy kościele odbywały się jarmarki.

Bazylika Nowy Sącz

W II połowie XV wieku świątynię rozbudowano, powstały nowe kaplice oraz wieże kościelne. W XVI wieku budowla odznaczała się niespotykanym bogactwem wyposażenia i wystroju, jednym z największych w ówczesnej Polsce.

Bazylika Mniejsza

Kolegiata straciła na znaczeniu w czasach austriackiego zaboru, wtedy to częściowo została ograbiona i zniszczona, a przede wszystkim zatraciła swój gotycki charakter. Kolejnych zniszczeń dokonały działania II wojny światowej. Na szczęście po jej zakończeniu przystąpiono do odbudowy świątyni, dzięki której świątynia odzyskała swój dawny blask. W 1992 roku, w 700-lecie Nowego Sącza, papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Architektura świątyni

Bazylika w Nowym Sączu składa się z orientowanego prezbiterium oraz szerszego korpusu naw głównej i bocznych. Ściana przednia zagłębiona jest pomiędzy dwie kamienne wieże zamykające od zewnątrz fasadę kościoła. Na lewym filarze chóru widnieje polichromia z 1360 roku, przedstawiająca sceny Ostatniej Wieczerzy i Opłakiwanie. Zobaczymy tu również późnogotycką kropielnicę oraz figurę Chrystusa.

Ołtarz Główny

Efektowny, trzykondygnacyjny ołtarz główny zdobi XV-wieczny wizerunek Prawdziwego Oblicza Pańskiego - wschodni odpowiednik Chusty Św. Weroniki. Górną część ołtarza zdobi posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem w chwale. W zwieńczeniu ołtarza stoi posąg Matki Boskiej Bolesnej.

Nawy boczne kryją ołtarze boczne z ostrołukowymi arkadami. Boczna nawa leżąca po prawej stronie nosi wezwanie Kaplicy Wieczystej Adoracji. Zachowało się tu gotyckie okno z kamiennym maswerkiem i gotyckie tabernakulum ścienne. Bazylika ma także zabytkowy chór, który kryje potężne organy połączone z mniejszymi stojącymi w prezbiterium.

Kościół Św. Małgorzaty
pl. Kolegiacki 1, Nowy Sącz
tel. 18/ 443-61-98
www.swmalgns.tarnow.opoka.org.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°37'30" N, 20°41'33" E
Małopolskie
2015-09-14
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka
Pensjonat Skalny

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą