Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Bazylika w Nowym Sączu

(4.3 głosów: 20)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Historia bazyliki 

Piękna gotycka bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu stojąca niedaleko Rynku, wrosła w panoramę miasta i obecnie stanowi jej charakterystyczny element. Najstarsza wzmianka o tutejszej świątyni pochodzi z roku 1303. Był to wóczas gotycki kościółek z niewielkim prezbiterium i okrągłymi kolumnami stojącymi pośrodku kościoła, dzieląc go na dwie nawy.Na początku XV wieku do korpusu dobudowano kaplice: Św. Anny, Wszystkich Świętych, Św. Trójcy i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół nie posiadał wówczas wież. Każdego roku 14 lipca, w dniu Św. Małgorzaty, przy kościele odbywały się jarmarki.

Bazylika Nowy Sącz
Bazylika Nowy Sącz

W II połowie XV wieku świątynię rozbudowano, powstały nowe kaplice oraz wieże kościelne. W XVI wieku budowla odznaczała się niespotykanym bogactwem wyposażenia i wystroju, jednym z największych w ówczesnej Polsce.Bazylika Mniejsza

Kolegiata straciła na znaczeniu w czasach austriackiego zaboru, wtedy to częściowo została ograbiona i zniszczona, a przede wszystkim zatraciła swój gotycki charakter. Kolejnych zniszczeń dokonały działania II wojny światowej. Na szczęście po jej zakończeniu przystąpiono do odbudowy świątyni, dzięki której świątynia odzyskała swój dawny blask. W 1992 roku, w 700-lecie Nowego Sącza, papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Architektura świątyni

Bazylika w Nowym Sączu składa się z orientowanego prezbiterium oraz szerszego korpusu naw głównej i bocznych. Ściana przednia zagłębiona jest pomiędzy dwie kamienne wieże zamykające od zewnątrz fasadę kościoła. Na lewym filarze chóru widnieje polichromia z 1360 roku, przedstawiająca sceny Ostatniej Wieczerzy i Opłakiwanie. Zobaczymy tu również późnogotycką kropielnicę oraz figurę Chrystusa.Ołtarz Główny

Efektowny, trzykondygnacyjny ołtarz główny zdobi XV-wieczny wizerunek Prawdziwego Oblicza Pańskiego - wschodni odpowiednik Chusty Św. Weroniki. Górną część ołtarza zdobi posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem w chwale. W zwieńczeniu ołtarza stoi posąg Matki Boskiej Bolesnej.

Nawy boczne kryją ołtarze boczne z ostrołukowymi arkadami. Boczna nawa leżąca po prawej stronie nosi wezwanie Kaplicy Wieczystej Adoracji. Zachowało się tu gotyckie okno z kamiennym maswerkiem i gotyckie tabernakulum ścienne. Bazylika ma także zabytkowy chór, który kryje potężne organy połączone z mniejszymi stojącymi w prezbiterium.

Kościół Św. Małgorzaty
pl. Kolegiacki 1, Nowy Sącz
tel. 18/ 443-61-98
www.swmalgns.tarnow.opoka.org.pl

Bazylika w Nowym Sączu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Nowego Sącza wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Nowy Sącz noclegi

Nowy Sącz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nowy Sącz
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
gotyckie kościoły bazyliki
49°37'30N, 20°41'33E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021