Bazylika w Nowym Sączu

Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Historia bazyliki 

Piękna gotycka bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu stojąca niedaleko Rynku, wrosła w panoramę miasta i obecnie stanowi jej charakterystyczny element. Najstarsza wzmianka o tutejszej świątyni pochodzi z roku 1303. Był to wóczas gotycki kościółek z niewielkim prezbiterium i okrągłymi kolumnami stojącymi pośrodku kościoła, dzieląc go na dwie nawy.

Na początku XV wieku do korpusu dobudowano kaplice: Św. Anny, Wszystkich Świętych, Św. Trójcy i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół nie posiadał wówczas wież. Każdego roku 14 lipca, w dniu Św. Małgorzaty, przy kościele odbywały się jarmarki.

Bazylika Nowy Sącz
Bazylika Nowy Sącz


W II połowie XV wieku świątynię rozbudowano, powstały nowe kaplice oraz wieże kościelne. W XVI wieku budowla odznaczała się niespotykanym bogactwem wyposażenia i wystroju, jednym z największych w ówczesnej Polsce.

Bazylika Mniejsza

Kolegiata straciła na znaczeniu w czasach austriackiego zaboru, wtedy to częściowo została ograbiona i zniszczona, a przede wszystkim zatraciła swój gotycki charakter. Kolejnych zniszczeń dokonały działania II wojny światowej. Na szczęście po jej zakończeniu przystąpiono do odbudowy świątyni, dzięki której świątynia odzyskała swój dawny blask. W 1992 roku, w 700-lecie Nowego Sącza, papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Architektura świątyni

Bazylika w Nowym Sączu składa się z orientowanego prezbiterium oraz szerszego korpusu naw głównej i bocznych. Ściana przednia zagłębiona jest pomiędzy dwie kamienne wieże zamykające od zewnątrz fasadę kościoła. Na lewym filarze chóru widnieje polichromia z 1360 roku, przedstawiająca sceny Ostatniej Wieczerzy i Opłakiwanie. Zobaczymy tu również późnogotycką kropielnicę oraz figurę Chrystusa.

Ołtarz Główny

Efektowny, trzykondygnacyjny ołtarz główny zdobi XV-wieczny wizerunek Prawdziwego Oblicza Pańskiego - wschodni odpowiednik Chusty Św. Weroniki. Górną część ołtarza zdobi posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem w chwale. W zwieńczeniu ołtarza stoi posąg Matki Boskiej Bolesnej.Nawy boczne kryją ołtarze boczne z ostrołukowymi arkadami. Boczna nawa leżąca po prawej stronie nosi wezwanie Kaplicy Wieczystej Adoracji. Zachowało się tu gotyckie okno z kamiennym maswerkiem i gotyckie tabernakulum ścienne. Bazylika ma także zabytkowy chór, który kryje potężne organy połączone z mniejszymi stojącymi w prezbiterium.

Kościół Św. Małgorzaty
pl. Kolegiacki 1, Nowy Sącz
tel. 18/ 443-61-98
www.swmalgns.tarnow.opoka.org.pl

Noclegi w Nowym Sączu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 24)
Twoja ocena
Gość
Przepiękne miejsce dla oka i dla ducha. Szkoda tylko, że trafiłam na remont ołtarza głównego i nie widziałam go w pełnej okazałości.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024