Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Bazylika w Nowym Sączu

(4.3 głosów: 20)

Historia bazyliki 

Piękna gotycka bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu stojąca niedaleko Rynku, wrosła w panoramę miasta i obecnie stanowi jej charakterystyczny element. Najstarsza wzmianka o tutejszej świątyni pochodzi z roku 1303. Był to wóczas gotycki kościółek z niewielkim prezbiterium i okrągłymi kolumnami stojącymi pośrodku kościoła, dzieląc go na dwie nawy.Na początku XV wieku do korpusu dobudowano kaplice: Św. Anny, Wszystkich Świętych, Św. Trójcy i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół nie posiadał wówczas wież. Każdego roku 14 lipca, w dniu Św. Małgorzaty, przy kościele odbywały się jarmarki.

W II połowie XV wieku świątynię rozbudowano, powstały nowe kaplice oraz wieże kościelne. W XVI wieku budowla odznaczała się niespotykanym bogactwem wyposażenia i wystroju, jednym z największych w ówczesnej Polsce.Bazylika Mniejsza

Kolegiata straciła na znaczeniu w czasach austriackiego zaboru, wtedy to częściowo została ograbiona i zniszczona, a przede wszystkim zatraciła swój gotycki charakter. Kolejnych zniszczeń dokonały działania II wojny światowej. Na szczęście po jej zakończeniu przystąpiono do odbudowy świątyni, dzięki której świątynia odzyskała swój dawny blask. W 1992 roku, w 700-lecie Nowego Sącza, papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Architektura świątyni

Bazylika w Nowym Sączu składa się z orientowanego prezbiterium oraz szerszego korpusu naw głównej i bocznych. Ściana przednia zagłębiona jest pomiędzy dwie kamienne wieże zamykające od zewnątrz fasadę kościoła. Na lewym filarze chóru widnieje polichromia z 1360 roku, przedstawiająca sceny Ostatniej Wieczerzy i Opłakiwanie. Zobaczymy tu również późnogotycką kropielnicę oraz figurę Chrystusa.Ołtarz Główny

Efektowny, trzykondygnacyjny ołtarz główny zdobi XV-wieczny wizerunek Prawdziwego Oblicza Pańskiego - wschodni odpowiednik Chusty Św. Weroniki. Górną część ołtarza zdobi posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem w chwale. W zwieńczeniu ołtarza stoi posąg Matki Boskiej Bolesnej.

Nawy boczne kryją ołtarze boczne z ostrołukowymi arkadami. Boczna nawa leżąca po prawej stronie nosi wezwanie Kaplicy Wieczystej Adoracji. Zachowało się tu gotyckie okno z kamiennym maswerkiem i gotyckie tabernakulum ścienne. Bazylika ma także zabytkowy chór, który kryje potężne organy połączone z mniejszymi stojącymi w prezbiterium.

Kościół Św. Małgorzaty
pl. Kolegiacki 1, Nowy Sącz
tel. 18/ 443-61-98
www.swmalgns.tarnow.opoka.org.pl

Nowy Sącz noclegi

Nowy Sącz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nowy Sącz
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
gotyckie kościoły bazyliki
49°37'30N, 20°41'33E
14 wrzesień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację