Synagoga w Nowym Sączu

Nowy Sącz synagoga
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Nowosądecka synagoga będąca niegdyś domem modlitw Żydów, usytuowana jest nieopodal zamku królewskiego, ale też niedaleko Rynku. Bożnica wzniesiona została z cegły w 1746 roku, na planie prostokąta. Ściany świątyni miały zaledwie 8 m wysokości, ponieważ ich wysokość nie mogła przewyższać najniższego kościoła w mieście. Nakrywał ją za to wysoki, łamany dach polski.

Pierwotna synagoga w Nowym Sączu znacznie ucierpiała podczas wielkiego pożaru miasta w 1894 roku, szybko jednak została odbudowana i w tej formie zachowała się do dnia dzisiejszego. Fasadę budynku zamykają dwie kwadratowe wieżyczki, a główne wejście wskazuje wysunięty ku przodowi ryzalit.

synagoga w nowym sączu
synagoga w nowym sączu

Muzeum w Synagodze

W II połowie XX wieku budynek synagogi przejęło Muzeum w Nowym Sączu. Po gruntownym remoncie zorganizowano tu oddział Muzeum Okręgowego - Galerię nazwaną "Stara Synagoga". Prezentowane tu są: dziejowy dorobek artystów w Nowego Sącza, a także ekspozycja dotycząca historii nowosądeckich Żydów.

Synagoga - Muzeum Okręgowe
ul. Berka Joselewicza 12, ​Nowy Sącz
tel. 18/ 444-23-70
synagoga@muzeum.sacz.pl
www.muzeum.sacz.pl

Noclegi w Nowym Sączu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.1 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Gość
Bardzo ważne miejsce pamięci o nieludzkich czasach Holokaustu. Zachęcam, by zatrzymać się w parku pamięci - tuż obok.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024