Nowy Sącz synagoga, Anna Piernikarczyk

Nowosądecka synagoga będąca niegdyś domem modlitw Żydów, usytuowana jest nieopodal zamku królewskiego, ale też niedaleko Rynku. Bożnica wzniesiona została z cegły w 1746 roku, na planie prostokąta. Ściany świątyni miały zaledwie 8 m wysokości, ponieważ ich wysokość nie mogła przewyższać najniższego kościoła w mieście. Nakrywał ją za to wysoki, łamany dach polski.Pierwotna synagoga w Nowym Sączu znacznie ucierpiała podczas wielkiego pożaru miasta w 1894 roku, szybko jednak została odbudowana i w tej formie zachowała się do dnia dzisiejszego. Fasadę budynku zamykają dwie kwadratowe wieżyczki, a główne wejście wskazuje wysunięty ku przodowi ryzalit.

synagoga w nowym sączu

Muzeum w Synagodze

W II połowie XX wieku budynek synagogi przejęło Muzeum w Nowym Sączu. Po gruntownym remoncie zorganizowano tu oddział Muzeum Okręgowego - Galerię nazwaną "Stara Synagoga". Prezentowane tu są: dziejowy dorobek artystów w Nowego Sącza, a także ekspozycja dotycząca historii nowosądeckich Żydów.

Synagoga - Muzeum Okręgowe
ul. Berka Joselewicza 12, ​Nowy Sącz
tel. 18/ 444-23-70
synagoga@muzeum.sacz.pl
www.muzeum.sacz.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°37'40" N, 20°41'25" E
Małopolskie
2015-09-14
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny
WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą