Fara w Nowem, Danusia

Religię chrześcijańską na Pomorzu i w Prusach rozsławił biskup Wojciech, a Nowe było jedną z parafii pierwotnych w tych czasach, powstał tu kościół garnizonowy.Obecna fara powstała na miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka, rozbieranego i odtwarzanego sukcesywnie w kamieniu i cegle. Proces ten rozpoczął się pod koniec XIII wieku i trwał aż do wieku XV, kiedy to powstała wieża. Ulokowana jest ona z boku, zwieńczona krenelażem i nakryta dachem namiotowym.

Nowe fara

Fara w Nowem utrzymana jest w typowym dla Pomorza gotyku halowym. W prezbiterium, zakrystii oraz kruchcie zobaczyć można zabytkowe sklepienia. Z zewnątrz farę zdobią szczyty.

W początkach XX wieku kościół powiększono poprzez poszerzenie nawy północnej i przedłużenie nawy głównej o 3 przęsła, obecnie jest to chór muzyczny. Założono też kolejny, czwarty szczyt, wzorowany na oryginalnych. Przy zbijaniu starych tynków okazało się, że ściany świątyni pokryte są polichromiami. W świątyni warto zwrócić uwagę na rokokowe ołtarze oraz liczne witraże powstałe w ciągu wieków.

Obok fary rozpoczyna się zachowany ciąg murów obronnych i fragmenty jednej z wielu dawnych baszt, pełniącej niegdyś funkcję salki katechetycznej.

Fara Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
ul. Kościelna, Nowe

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

53°38'51" N, 18°43'45" E
Kujawsko-pomorskie
2017-01-02
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą