Fara w Nowem

Fara w Nowem
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Religię chrześcijańską na Pomorzu i w Prusach rozsławił biskup Wojciech, a Nowe było jedną z parafii pierwotnych w tych czasach, powstał tu kościół garnizonowy.

Obecna fara powstała na miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka, rozbieranego i odtwarzanego sukcesywnie w kamieniu i cegle. Proces ten rozpoczął się pod koniec XIII wieku i trwał aż do wieku XV, kiedy to powstała wieża. Ulokowana jest ona z boku, zwieńczona krenelażem i nakryta dachem namiotowym.

Nowe fara
Nowe fara


Fara w Nowem utrzymana jest w typowym dla Pomorza gotyku halowym. W prezbiterium, zakrystii oraz kruchcie zobaczyć można zabytkowe sklepienia. Z zewnątrz farę zdobią szczyty.

W początkach XX wieku kościół powiększono poprzez poszerzenie nawy północnej i przedłużenie nawy głównej o 3 przęsła, obecnie jest to chór muzyczny. Założono też kolejny, czwarty szczyt, wzorowany na oryginalnych. Przy zbijaniu starych tynków okazało się, że ściany świątyni pokryte są polichromiami. W świątyni warto zwrócić uwagę na rokokowe ołtarze oraz liczne witraże powstałe w ciągu wieków.

Obok fary rozpoczyna się zachowany ciąg murów obronnych i fragmenty jednej z wielu dawnych baszt, pełniącej niegdyś funkcję salki katechetycznej.

Fara Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
ul. Kościelna, NoweInformacje praktyczne

  • poniedziałek: 16:00–17:30
  • wtorek: 16:00–17:30
  • środa: 16:00–17:30
  • czwartek: 08:00–10:00
  • piątek: 08:00–10:00
  • sobota: 08:00–10:00
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Nowem

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 6)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024