Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Nowe fara

Fara w Nowem

(4.2 głosów: 5)
Oceń i napisz opinię

Religię chrześcijańską na Pomorzu i w Prusach rozsławił biskup Wojciech, a Nowe było jedną z parafii pierwotnych w tych czasach, powstał tu kościół garnizonowy.Obecna fara powstała na miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka, rozbieranego i odtwarzanego sukcesywnie w kamieniu i cegle. Proces ten rozpoczął się pod koniec XIII wieku i trwał aż do wieku XV, kiedy to powstała wieża. Ulokowana jest ona z boku, zwieńczona krenelażem i nakryta dachem namiotowym.

Fara w Nowem utrzymana jest w typowym dla Pomorza gotyku halowym. W prezbiterium, zakrystii oraz kruchcie zobaczyć można zabytkowe sklepienia. Z zewnątrz farę zdobią szczyty.W początkach XX wieku kościół powiększono poprzez poszerzenie nawy północnej i przedłużenie nawy głównej o 3 przęsła, obecnie jest to chór muzyczny. Założono też kolejny, czwarty szczyt, wzorowany na oryginalnych. Przy zbijaniu starych tynków okazało się, że ściany świątyni pokryte są polichromiami. W świątyni warto zwrócić uwagę na rokokowe ołtarze oraz liczne witraże powstałe w ciągu wieków.

Obok fary rozpoczyna się zachowany ciąg murów obronnych i fragmenty jednej z wielu dawnych baszt, pełniącej niegdyś funkcję salki katechetycznej.Fara Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
ul. Kościelna, Nowe

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 16:00–17:30
  • wtorek: 16:00–17:30
  • środa: 16:00–17:30
  • czwartek: 08:00–10:00
  • piątek: 08:00–10:00
  • sobota: 08:00–10:00
  • niedziela: Zamknięte

Nowe noclegi

Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nowe
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
53°38'51N, 18°43'45E
02 styczeń 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację