Fara w Nowem, Danusia

Fara w Nowem

(4 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Religię chrześcijańską na Pomorzu i w Prusach rozsławił biskup Wojciech, a Nowe było jedną z parafii pierwotnych w tych czasach, powstał tu kościół garnizonowy.

Obecna fara powstała na miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka, rozbieranego i odtwarzanego sukcesywnie w kamieniu i cegle. Proces ten rozpoczął się pod koniec XIII wieku i trwał aż do wieku XV, kiedy to powstała wieża. Ulokowana jest ona z boku, zwieńczona krenelażem i nakryta dachem namiotowym.

Nowe fara
Nowe fara


Fara w Nowem utrzymana jest w typowym dla Pomorza gotyku halowym. W prezbiterium, zakrystii oraz kruchcie zobaczyć można zabytkowe sklepienia. Z zewnątrz farę zdobią szczyty.

W początkach XX wieku kościół powiększono poprzez poszerzenie nawy północnej i przedłużenie nawy głównej o 3 przęsła, obecnie jest to chór muzyczny. Założono też kolejny, czwarty szczyt, wzorowany na oryginalnych. Przy zbijaniu starych tynków okazało się, że ściany świątyni pokryte są polichromiami. W świątyni warto zwrócić uwagę na rokokowe ołtarze oraz liczne witraże powstałe w ciągu wieków.

Obok fary rozpoczyna się zachowany ciąg murów obronnych i fragmenty jednej z wielu dawnych baszt, pełniącej niegdyś funkcję salki katechetycznej.

Fara Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
ul. Kościelna, NoweGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 16:00–17:30
  • wtorek: 16:00–17:30
  • środa: 16:00–17:30
  • czwartek: 08:00–10:00
  • piątek: 08:00–10:00
  • sobota: 08:00–10:00
  • niedziela: Zamknięte

Nowe noclegi

Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022