Grudziądz

Kościół Św. Mikołaja w Grudziądzu

(4.3 głosów: 19)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kościół farny w Grudziądzu znajduje się obok Ratusza i ciągu zabytkowych spichrzów, przy trakcie prowadzącym od Bramy Wodnej w kierunku ruin zamku. Jego budowę rozpoczęto w 1286 roku i trwała ona etapami aż do wieku XV. W XVIII wieku świątynię gruntownie odnowiono i wzbogacono o ciekawe wyposażenie.

Wygląd kościoła farnego

Kościół Św. Mikołaja to budowla gotycka, orientowana, murowana z cegły, o układzie wendyjskim. Pseudohalowa swiątynia o trójprzęsłowym korpusie posiada nawę główną wyższą od bocznych oraz wieżę wtopioną od zachodu w bryłę budowli.Zabytki w kościele w Grudziądzu

Do kościoła można wejść od południa przez manierystyczną kruchtę z 1632 roku z pięknym portalem lub od zachodu przez wejście ozdobione gotyckim portalem. Tuż przy wejściu zobaczyć można dwie średniowieczne kropielnice granitowe: pierwszą pod wieżą (od zachodu) z ośmioboczną czarą na kolistej podstawie, drugą w kruchcie, z czarą kolistą.

W pobliżu ołtarza głównego stoi kamienna chrzcielnica z czarą romańską z XIII wieku. Gotlandzka ośmioboczna chrzcielnica zdobiona jest ornamentem kwiatowym oraz wizerunkami smoków i maszkaronami. Na filarach od strony południowej widnieją późnogotyckie freski z XV wieku. Warto też zwrócić uwagę na barokowe elementy wyposażenia: ołtarz główny z 1728 roku z pięknymi rzeźbami oraz zdobione rzeźbami i obrazami ołtarze boczne.

Kościół Św. Mikołaja
ul. Kościelna, GrudziądzKościół Św. Mikołaja w Grudziądzu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Grudziądza wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Grudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Grudziądz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
53°29'35N, 18°44'54E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022