Grudziądz

Kościół Św. Mikołaja w Grudziądzu

(4.3 głosów: 20)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół farny w Grudziądzu znajduje się obok Ratusza i ciągu zabytkowych spichrzów, przy trakcie prowadzącym od Bramy Wodnej w kierunku ruin zamku. Jego budowę rozpoczęto w 1286 roku i trwała ona etapami aż do wieku XV. W XVIII wieku świątynię gruntownie odnowiono i wzbogacono o ciekawe wyposażenie.

Wygląd kościoła farnego

Kościół Św. Mikołaja to budowla gotycka, orientowana, murowana z cegły, o układzie wendyjskim. Pseudohalowa swiątynia o trójprzęsłowym korpusie posiada nawę główną wyższą od bocznych oraz wieżę wtopioną od zachodu w bryłę budowli.Zabytki w kościele w Grudziądzu

Do kościoła można wejść od południa przez manierystyczną kruchtę z 1632 roku z pięknym portalem lub od zachodu przez wejście ozdobione gotyckim portalem. Tuż przy wejściu zobaczyć można dwie średniowieczne kropielnice granitowe: pierwszą pod wieżą (od zachodu) z ośmioboczną czarą na kolistej podstawie, drugą w kruchcie, z czarą kolistą.

W pobliżu ołtarza głównego stoi kamienna chrzcielnica z czarą romańską z XIII wieku. Gotlandzka ośmioboczna chrzcielnica zdobiona jest ornamentem kwiatowym oraz wizerunkami smoków i maszkaronami. Na filarach od strony południowej widnieją późnogotyckie freski z XV wieku. Warto też zwrócić uwagę na barokowe elementy wyposażenia: ołtarz główny z 1728 roku z pięknymi rzeźbami oraz zdobione rzeźbami i obrazami ołtarze boczne.

Kościół Św. Mikołaja
ul. Kościelna, Grudziądz

Grudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023