Kościół Św. Mikołaja w Grudziądzu

Kościół Św. Mikołaja w Grudziądzu

Kościół farny w Grudziądzu znajduje się obok Ratusza i ciągu zabytkowych spichrzów, przy trakcie prowadzącym od Bramy Wodnej w kierunku ruin zamku. Jego budowę rozpoczęto w 1286 roku i trwała ona etapami aż do wieku XV. W XVIII wieku świątynię gruntownie odnowiono i wzbogacono o ciekawe wyposażenie.Wygląd kościoła farnego

Kościół Św. Mikołaja to budowla gotycka, orientowana, murowana z cegły, o układzie wendyjskim. Pseudohalowa swiątynia o trójprzęsłowym korpusie posiada nawę główną wyższą od bocznych oraz wieżę wtopioną od zachodu w bryłę budowli.

Zabytki w kościele w Grudziądzu

Do kościoła można wejść od południa przez manierystyczną kruchtę z 1632 roku z pięknym portalem lub od zachodu przez wejście ozdobione gotyckim portalem. Tuż przy wejściu zobaczyć można dwie średniowieczne kropielnice granitowe: pierwszą pod wieżą (od zachodu) z ośmioboczną czarą na kolistej podstawie, drugą w kruchcie, z czarą kolistą.

W pobliżu ołtarza głównego stoi kamienna chrzcielnica z czarą romańską z XIII wieku. Gotlandzka ośmioboczna chrzcielnica zdobiona jest ornamentem kwiatowym oraz wizerunkami smoków i maszkaronami. Na filarach od strony południowej widnieją późnogotyckie freski z XV wieku. Warto też zwrócić uwagę na barokowe elementy wyposażenia: ołtarz główny z 1728 roku z pięknymi rzeźbami oraz zdobione rzeźbami i obrazami ołtarze boczne.

Kościół Św. Mikołaja
ul. Kościelna, GrudziądzGrudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021