W tężniach, Marcin_Henioo

Inowrocław

(4.4 głosów: 76)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Inowrocław to interesujące miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Noteć, około 35 km od Torunia, niedaleko Kruszwicy.

Miasto na soli

Inowrocław często nazywany bywa "miastem na soli", ponieważ leży na potężnym wsadzie solnym. Już w 1875 roku powstało tu uzdrowisko, w którym do dziś wykorzystuje się najważniejsze tutejsze bogactwo naturalne czyli sól oraz solankę.

W tężniach, Marcin_Henioo
W tężniach, Marcin_Henioo


Inowrocław szczyci się bogatą i długą historią, ale zachowane obiekty architektoniczne nie odzwierciedlają jej w pełni, na co wpływ miały burzliwe dzieje tej ziemi. W średniowieczu Inowrocław był najważniejszym ośrodkiem politycznym i handlowym na pograniczu polsko-krzyżackim, jednak liczne wojny dokonały ogromnych spustoszeń i nie przetrwał ani zamek książęcy, ani wspaniała wieża ratuszowa, ani większość zabytkowych domów.

Zabytki w Inowrocławiu

Najstarszym zachowanym zabytkiem Inowrocławia jest romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, choć to dziś piękna cała budowla, to nazywana jest "ruiną", gdyż wiele lat właśnie w takim stanie pozostawała.

W tężniach, Marcin_Henioo
W tężniach, Marcin_Henioo

Również inne ciekawe świątynie spotkać można w tym mieście, ładną wieżą pochwalić może się kościół Św. Ducha, a niecodzienną kopułą w kształcie żołnierskiego hełmu kościół garnizonowy Św. Barbary.

Największa budowla sakralna w Inowrocławiu to efektowny kościół Zwiastowania NMP, wzniesiony w latach 1898-1900. Ta neoromańska świątynia, długa na 72 m i szeroka na 25 m, mieści aż 3000 ludzi. Widoczna w całej okolicy 77-metrowa wieża jest doskonałym punktem orientacyjnym a przy tym symbolem Inowrocławia.

Park solankowy, Marcin_Henioo
Rynek, Marcin_Henioo
Na deptaku, Marcin_Henioo


Ulica Solankowa

Kto lubi ciekawą architekturę, powinien wybrać się koniecznie na ulicę Solankową, której zabudowa wyróżnia się oryginalnością i wyjątkowym smakiem artystycznym. Spotkać tu można nawiązujący do romantycznego neogotyku dom kupca Juliana Dreusa, neorenesansową willę zasłużonego inowrocławskiego budowniczego Kazimierza Przyłuskiego, "pałac mieszczański" w stylu włoskiego neorenesansu, dom reprezentujący renesans niderlandzki, w którym w 1927 roku mieszkał Stanisław Przybyszewski czy inspirowany polskim duchem pensjonat "Biały Dworek".

Atrakcje w Inowrocławiu

Jedną z najciekawszych atrakcji jest tutaj Park Solankowy , którego pominąć przy zwiedzaniu miasta nie sposób. Odznacza się ładną zabudową uzdrowiskową, piękną przyrodą i słynną Aleją Dębów Gwiazd. Powstała tu niedawno nowoczesna Pijalnia Wód z Ławeczką Teściowej. Koniecznie odwiedzić też trzeba inowrocławskie tężnie solankowe, które leczą górne drogi oddechowe.
 

Deptak Królowej Jadwigi, Marcin_Henioo
Deptak Królowej Jadwigi, Marcin_Henioo

Noclegi w Inowrocławiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Inowrocław - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Inowrocławia

Iinowrocławska FaraIinowrocławska Fara, Marcin_Henioo
Jeden z żaczków, Marcin_Henioo
muszla koncertowa w parku solankowym, Danusia
Inowrocław tężnie, widak z góry, Marcin_Henioo
żaczek przy wejściu do Parku Solankowego, Danusia
pijalnia wód, Danusia
wejście na taras widokowy na szczycie tężni, Danusia
ławeczka gen. Sikorskiego, Danusia
Palmiarnia, Danusia
ławeczka teściowej, Danusia
inowrocławska bimba, Danusia
Iinowrocławska Fara, Marcin_Henioo
pomnik Królowej Jadwigi,patronki miasta, Danusia
żaczek w pobliżu Rynku, Danusia
Róg Rynku i deptaka, Marcin_Henioo
Inowrocławska Bimba, Marcin_Henioo
Iinowrocławska Fara - drewniana dzwonnica, Marcin_Henioo
Iinowrocławska Fara, Marcin_Henioo
W tężniach, Marcin_Henioo
W tężniach, Marcin_Henioo
W tężniach, Marcin_Henioo
W drodze z tęzni, Marcin_Henioo
Muszla koncertowa, Marcin_Henioo
Zakład przyrodoleczniczy, Marcin_Henioo
Fontanna w tężniach, Marcin_Henioo
Bazylika Mniejsza imienia NMP, Marcin_Henioo
Bazylika Mniejsza imienia NMP, Marcin_Henioo
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Piotr R.

Teżnie ładniejsze od tych w Ciechocinku. Polecam

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023