Inowrocław atrakcje i zabytki uzdrowiska w sercu Kujaw

Inowrocław, czyli „miasto na soli”, to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Otoczone opieką Św. Jadwigi. Położone w sercu Kujaw, kusi leczniczym mikroklimatem, jedną z największych tężni w Europie, ale także bogatą historią, cennymi zabytkami i licznymi atrakcjami w Parku Solankowym. Nie słynący może w świecie Inowrocław okazał się dla nas sporym zaskoczeniem. Bardzo pozytywnym, bo to piękne uzdrowisko. Ślicznie zagospodarowane i całkiem kameralne, poza utartym szlakiem! Oto przewodnik, który pomoże zaplanować wizytę w tym niezwykłym miejscu.

Dojazd do Inowrocławia
Inowrocław jest dobrze skomunikowany z większymi miastami Polski. Do miasta można dojechać zarówno pociągiem, jak i autobusem. Z Krakowa dostępne są bezpośrednie połączenia autobusowe, które można łatwo zarezerwować online. Miasto leży przy ważnych szlakach kolejowych i drogowych, co sprawia, że podróż z okolicznych miast jest szybka i wygodna. Z Bydgoszczy czy Konina dojedziesz tu trasą nr 25, z Torunia czy Gniezna drogą nr 15, a z Włocławka drogą nr 62.

Atrakcje w Inowrocławiu, czyli najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć. Mapa
Miasto słynie w regionie jako interesujące i klimatyczne uzdrowisko, ale oferuje też niesamowicie cenne zabytki, głównie sakralne. Zobacz największe atrakcje Inowrocławia!
Park Solankowy - zielone płuca Inowrocławia
Park Solankowy to prawdziwe serce miasta i największa atrakcja Inowrocławia. Park powstał w 1876 roku i od tego czasu był wielokrotnie rozbudowywany. Dziś ma powierzchnię 85 hektarów. To miejsce wypoczynku, rekreacji i leczniczych spacerów, również nad malowniczym stawem. Słynie z imponujących dywanów kwiatowych, które każdego roku tworzą barwne kompozycje z tysięcy sadzonek. W parku znajdują się także rzadkie rośliny, jak juka karolińska czy runianka japońska. Inowrocławski Park Solankowy oferuje sporo atrakcji, które wymieniam poniżej, ale ponadto muszla koncertowa, gdzie latem odbywają się festiwale i koncerty, ogród zapachowy i ogrody papieskie, słynny pomnik Plotkarki, a także korty tenisowe, park linowy, siłownie plenerowe, minigolf i place zabaw. Pergola z parasolkami przy głównej alei parku tworzy efektowną scenerię zdjęciową.




Tężnie solankowe w Inowrocławiu
Monumentalna tężnia solankowa przepięknie prezentuje się z góry. Ma długość 320 metrów i 9 metrów wysokości. To jeden z ważniejszych symboli miasta i jedna z największych tężni Europy! Spacer wokół tężni lub wejście na jej szczyt pozwala nie tylko podziwiać panoramę, ale przede wszystkim korzystać z dobroczynnego aerozolu solankowego, który działa jak naturalny inhalator. Niestety podczas naszej wizyty w kwietniu taras widokowy na tężni był nieczynny.

Pijalnia Wód z Chatą Kujawską i Palmiarnią
W nowoczesnej Pijalni Wód można bezpłatnie spróbować dwóch rodzajów wód: mineralnej „Inowrocławianki” i leczniczej „Jadwigi”. Ponadto jest tu kawiarnia z pysznymi słodkościami. Na miejscu w budynku można też bezpłatnie zajrzeć do Chaty Kujawskiej, czyli izby zainscenizowanej na dawne wnętrze charakterystyczne dla tego regionu, z oryginalnymi sprzętami sprzed wieków. Również w tym samym budynku dostępna jest niewielka Palmiarnia. Niedrogi bilet pozwala podziwiać egzotyczne rośliny i odpocząć wśród unikalnej zieleni.




Aleja Dębów Gwiazd
W Parku Solankowym znajduje się wyjątkowa aleja, na której znane osobistości sadzą swoje dęby. Spacerując nią, można natknąć się na drzewa posadzone przez takie gwiazdy jak Zbigniew Wodecki czy Bogusław Linda.
Bazylika Mniejsza Imienia NMP - romańska perełka Inowrocławia
Kościół Imienia Najświętszej Marii Panny to najstarszy i najcenniejszy zabytek Inowrocławia, ale i jeden z najstarszych na Kujawach, a nawet w Polsce. Pochodzi z końca XII wieku. To jeden z największych romańskich kościołów w Europie środkowo-wschodniej. Wyróżnia się monumentalną bryłą, ciekawym wystrojem wnętrza, a także niecodziennymi rzeźbami bożków i diabłów. Zachowały się one na zewnętrznych ścianach i są wyjątkowe w skali kraju. To rzeźbione maski, tzw. maszkarony i motywy zoomorficzne. Do dziś pozostają one pewną tajemnicą. Unikalnym zabytkiem w ołtarzu jest również gotycka figurka Uśmiechniętej Madonny.




Bazylika Zwiastowania NMP
Obok romańskiej perełki stoi okazały kościół neoromański, z efektownym wnętrzem. Pochodzi z końca XIX wieku i stanowi swoisty symbol miasta za sprawą 77-metrowej wieży widocznej z daleka.



Fara Św. Mikołaja i mural Konradowca
Nieopodal rynku przysiadła w średniowieczu gotycka fara Św. Mikołaja. To w tym kościele odbył się sąd na Krzyżakami. Naprzeciw świątyni widnieje mural księcia Kazimierza Kujawskiego, zwanego Konradowcem.




Inowrocławski rynek i figurki żaków
Zrewitalizowany inowrocławski rynek jest skromny i zaciszny, ale warto tu wstąpić na chwilę. Płytę zdobi ciekawa fontanna (przypominającą nieco tę we Wrocławiu, tyle że w miniaturce) oraz pomnik Św. Jadwigi, patronki grodu. U wylotu placu stoi figurka średniowiecznego żaka. Jest ich w mieście kilka i wskazują ważne miejsca.



Muzeum im. Jana Kasprowicza
Muzeum znajdujące się przy ulicy Solankowej 33 spodoba się miłośnikom historii i kultury. W muzeum można poznać dzieje miasta oraz podziwiać liczne pamiątki związane z Inowrocławiem i regionem.
Zabytkowe kamienice
Mimo dużych zniszczeń z czasów wojen i zaborów zachowało się w mieście kilka ciekawych zabytków. Interesujący jest dom przy ul. Kościuszki 19 z reliktami średniowiecznych murów czy klasycystyczna kamienica Czabańskich, zwana „Złotym Rogiem”. Stoi w centrum miasta i została wybudowana w technologii tzw. muru pruskiego. Również na rynku zachowały się zabytkowe domy, głównie z XIX i XX wieku



Uzdrowisko Inowrocław
Historia uzdrowiska sięga 1875 roku, kiedy powstały pierwsze łazienki solankowe. Dziś Inowrocław to nowoczesny kurort z bogatą ofertą sanatoriów i zakładów przyrodoleczniczych. Leczy się tu m.in. schorzenia układu oddechowego, reumatyczne i krążenia. Uzdrowisko korzysta z naturalnych bogactw, solanek i borowiny, które od lat przyciągają kuracjuszy z całej Polski.

Historia Inowrocławia

Nasz film
Na koniec zapraszamy na nasz film z 5 najpiękniejszymi miastami województwa kujawsko-pomorskiego. Jak się pewno domyślacie, Inowrocław również się w nim znalazł.
Noclegi Inowrocław
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Ciechocinek, odległość: 38.3 km
- Ślesin, odległość: 47.8 km
- Kruszwica, odległość: 14.9 km
- Toruń, odległość: 34.6 km
- Bydgoszcz, odległość: 39.9 km
- Żnin, odległość: 35.3 km