Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°50'38" N, 17°42'27" E
Kujawsko-pomorskie
2016-01-22
2020-02-03 02:00

Opis Pałuk

Pałuki to historyczny i kulturowy region w Polsce północnej, leżący na obszarze województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, na północ od Gniezna. Krajobraz Pałuk jest niezwykle piękny i malowniczy, bowiem jest to teren polodowcowy, gdzie rozlewa się około 100 jezior.Miasta na Pałukach

Za stolicę regionu przyjmuje się zwykle Żnin, ale do tego miana pretendują też Kcynia i Szubin. Kcynia to jedno z najmniejszych miast w Polsce, ale zarazem najstarsze miasto na Pałukach, z prawami miejskimi od 1262 roku, zaś Szubin stanowił główne gniazdo rodowe szlacheckiego rodu Pałuków.

Pałuki - Biskupin widziany z kolejki wąskotorowej
Pałuki - Biskupin widziany z kolejki wąskotorowej

Już w czasach przedpaństwowych na Pałukach istniały grody obronne, z których najbardziej znane są te w Łeknie i Biskupinie, a już w XIII wieku lokowano tu pierwsze miasta. Początkowo Pałuki były pogańskie, ale w średniowieczu stały się katolickie i od tamtej pory należą do archidiecezji gnieźnieńskiej. W XII wieku założono w Łeknie jedno z pierwszych w Polsce opactw cysterskich, przeniesione w 1396 roku do Wągrowca.

Atrakcje na Pałukach

Chyba największą atrakcją dziś na Pałukach jest zrekonstruowana prasłowiańska Osada w Biskupinie, gdzie powstało Muzeum Archeologiczne i gdzie każdego roku we wrześniu odbywa się barwny historyczny Festyn Archeologiczny.

Jezioro Biskupińskie i Biskupin
Biskupin
Festyn archeologiczny


Ciekawe są też ruiny zamku w Wenecji oraz gotycka Baszta w Żninie, gdzie siedzibę ma jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Pałuckiej. W Żninie też stację zabytkową ma słynna Ciuchcia Żnińska, która zabiera turystów na przejażdżkę po pięknej Pałuckiej Ziemi, m.in. nad Jeziorem Biskupińskim.

Na Pałukach też leży słynny Park Dinozaurów w Rogowie czyli Zaurolandia oraz pocysterski klasztor w Wągrowcu.

Kolej wąskotorowa
Kolej wąskotorowa


zamek w wenecji ruiny zamku w wenecji wenecja Zaurolandia Zaurolandia Klasztor pocysterski w Wągrowcu Kościół w Wągrowcu

Pałuki noclegi

Pałuki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Pałukach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020