Bazylika w Trzemesznie

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Michała Archanioła w Trzemesznie to okazała świątynia barokowa mająca formę bazyliki. Długie są dzieje tej świątyni, bo pierwszy obiekt sakralny stanął tutaj jeszcze w I połowie XII wieku, wybudowany w stylu romańskim. Później przebudowano go w stylu gotyckim, a obecny kształt zyskał dzięki sporej rozbudowie w II połowie XVIII wieku, z inicjatywy opata Michała Kosmowskiego.

W czasie II wojny światowej bazylika w Trzemesznie została całkowicie rozgrabiona przez Niemców, zginęły wówczas wszystkie cenne elementy wyposażenia, a sam kościół zmieniono na magazyn wojskowy. Jakby tego było mało, opuszczając te ziemie 21 stycznia 1945 roku, wojska niemieckie spaliły kościół. Dopiero w latach 50. i 60. XX wieku piękna bazylika w Trzemesznie została odbudowana, a jej wnętrze ze starannością zrekonstruowane. W 1969 roku świątynia zyskała tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Pawła VI.

Bazylika w Trzemesznie
Bazylika w Trzemesznie

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Michała to barokowa budowla trójnawowa, z potężną kopułą wznoszącą się ponad świątynią. We wnętrzu podziwiać też można elementy romańskie i gotyckie, jak potężne kolumny. Uwagę w kościele przykuwają kolorowe, barokowe freski Franciszka Smuglewicza.

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Michała
Plac Kosmowskiego 8, Trzemeszno
tel. 61/ 415-42-46, 604-975-936
www.parafiatrzemeszno.pl

Trzemeszno
Trzemeszno

Noclegi w Wielkopolsce

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Wnętrze bazyliki w Trzemesznie
(4 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024