Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Michała Archanioła w Trzemesznie to okazała świątynia barokowa mająca formę bazyliki. Długie są dzieje tej świątyni, bo pierwszy obiekt sakralny stanął tutaj jeszcze w I połowie XII wieku, wybudowany w stylu romańskim. Później przebudowano go w stylu gotyckim, a obecny kształt zyskał dzięki sporej rozbudowie w II połowie XVIII wieku, z inicjatywy opata Michała Kosmowskiego.W czasie II wojny światowej bazylika w Trzemesznie została całkowicie rozgrabiona przez Niemców, zginęły wówczas wszystkie cenne elementy wyposażenia, a sam kościół zmieniono na magazyn wojskowy. Jakby tego było mało, opuszczając te ziemie 21 stycznia 1945 roku, wojska niemieckie spaliły kościół. Dopiero w latach 50. i 60. XX wieku piękna bazylika w Trzemesznie została odbudowana, a jej wnętrze ze starannością zrekonstruowane. W 1969 roku świątynia zyskała tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Pawła VI.

Bazylika w Trzemesznie
Bazylika w Trzemesznie

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Michała to barokowa budowla trójnawowa, z potężną kopułą wznoszącą się ponad świątynią. We wnętrzu podziwiać też można elementy romańskie i gotyckie, jak potężne kolumny. Uwagę w kościele przykuwają kolorowe, barokowe freski Franciszka Smuglewicza.

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Michała
Plac Kosmowskiego 8, Trzemeszno
tel. 61/ 415-42-46, 604-975-936
www.parafiatrzemeszno.pl

Trzemeszno
Wnętrze bazyliki w Trzemesznie


Trzemeszno noclegi

Trzemeszno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021