Kujawy to kraina mlekiem i miodem płynąca, a przynajmniej kiedyś tak było. Jest to ciekawy region pod względem etnograficznym i historycznym leżący na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, pomiędzy górną Notecią od zachodu a Wisłą od wschodu.
Miasta na Kujawach
Historyczną stolicą Kujaw - dawnego terytorium Goplan i Polan była Kruszwica, ale później straciła to miano na rzecz Włocławka. Dziś najbardziej znaczące miasta na Kujawach to piękna Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław oraz południowe dzielnice Torunia.

Krajobraz
Ale Kujawy to przede wszystkim przyroda nieożywiona i przepiękne krajobrazy - wzgórza morenowe, pasma wydm, lśniące jeziora, no i wstęgi pól wijące się wzdłuż dolin rzecznych. Ze względu na to, że na Kujawach występują najbardziej urodzajne spośród gleb - czarnoziemy, region ten bywa nazywany polskim spichlerzem. Ten malowniczy zakątek tchnie spokojem i radością, można więc tu odpocząć od zgiełku miast i codziennych problemów.
Jezioro Gopło
Na Kujawach spotkamy około 600 jezior - głównie polodowcowych, z których największe jest oczywiście Gopło - naturalny zbiornik rozciągający się na długości aż 24 km. Z Gopłem wiążą się pradzieje Polski i legendy o Popielu. Nad jeziorem znajduje się rezerwat ornitologiczny, a szerszy obszar został objęty ochroną w formie parku krajobrazowego Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Folklor na Kujawach
Kujawy to miejsce niezwykłe, gdzie ciekawy folklor i zwyczaje ludowe są nadal żywe, pieczołowicie pielęgnowane w codziennym życiu. Przejawia się to w gwarze, strojach, tańcu (kujawiak, mazurek, oberek), pieśniach i oczywiście licznych obyczajach i obrządkach. Najlepszy sposób na ich poznanie to dłuższy pobyt na Kujawach, szczególnie w gospodarstwach agroturystycznych.
Noclegi w Kujawach
Kujawy - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Kujaw
Turyści najczęściej odwiedzają: Kolegiata w Kruszwicy, a potem Mysia Wieża w Kruszwicy i Rynek w Toruniu.








