Lednica, Anna Piernikarczyk

Lednica to nazwa słynnego w całej Polsce jeziora w Wielkopolsce, ale także nazwa obszaru leżącego nad jeziorem, a objętego przez Lednicki Park Krajobrazowy. Jezioro Lednica leży na zachód od Gniezna, na północ od drogi prowadzącej do Poznania. To ważny element Szlaku Piastowskiego.Ostrów Lednicki

Jezioro Lednica, a dokładniej Ostrów Lednicki czyli wyspa na jeziorze, to miejsce, w którym swój ośrodek miał Mieszko I, a jako, że odkryto tu ruiny baptysterium, przypuszcza się, że tutaj miał nawet miejsce Chrzest Polski! Powstało tu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które obejmuje zarówno Ostrów Lednicki jak i Wielkopolski Park Etnograficzny w pobliskich Dziekanowicach i wystawę w budynku dyrekcji Muzeum.

Lednica

Brama Ryba

Lednickie Pola nad Lednicą to natomiast miejsce cyklicznie już obchodzonego chrześcijańskiego Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży Lednica 2000. To tutaj stanęła słynna Brama Ryba - symbol III Tysiąclecia.

Jezioro od północy obchodzi szlak pątniczy, Wielkopolska Droga Św. Jakuba - odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Jezioro Lednica to jezioro rynnowe o długości 7,3 km, długość linii brzegowej wynosi ponad 22 km. Na jeziorze istnieje 5 wysp, a największa to właśnie Ostrów Lednicki.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

52°31'31" N, 17°22'30" E
Wielkopolskie
2019-06-03
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Lednica na blogu

Zdjęcie Sensacyjne znalezisko na Lednicy
Sensacyjne znalezisko na Lednicy
Z dna słynnego jeziora Lednickiego w Wielkopolsce wydobyto 14 listopada 2016 roku pochodzącą z X wieku łódź jednopienną. Obecnie poddana została niezbędnym pracom konserwatorskim, po czym będzie eksponowana w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wydobyta z jeziora tzw. dłubanka ma około 10 m długości, wykonana została z jednego pnia drewna lipowego. Jak twierdzą specjaliści, tego typu łodzie …
Atrakcje · 2016-11-18 12:12:12
Zdjęcie Lednica
Lednica
Lednica to słynne w całej Polsce miejsce historyczne, w którym rodziła się polska państwowość! Lednica to nazwa jeziora w Wielkopolsce, wraz z otaczającymi je terenami, gdzie powstało sporo atrakcji dla turystów, w większości opartych na bogatych dziejach tego zakątka! Najważniejszy jest tutaj Ostrów Lednicki - dawny ośrodek Mieszka I, gdzie prawdopodobnie przyjął on Chrzest Polski. Powstało …
Atrakcje · 2015-01-20 11:05:16

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą