Rezerwat Archeologiczny w Gieczu, Anna Piernikarczyk

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu leżącym w Wielkopolsce powstał na terenie dawnego, wczesnopiastowskiego grodu, który to niegdyś, za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego stanowił jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów. Była to w IX i X wieku ważna siedziba piastowska, w której rodziła się polska państwowość. Od XVIII wieku miejsce to nazywane jest Grodziszczko.Dziś Giecz to mała i niepozorna miejscowość, dawniej jednak była świadkiem wielkich wydarzeń, a działo się to 1000 lat temu. Wtedy to, pod koniec IX wieku rozpoczęto tu budowę ka­mien­nego palatium z kaplicą w kształcie rotundy i kamiennego kościoła przed­ro­mań­skiego. Istniało tu również w tym czasie cmenta­rzy­s­ko oraz osada tar­go­wa z kościołem ro­mań­skim, po­łą­czo­ne z gro­dem.

Giecz - rekonstrukcja grodu

Obecnie na terenie dawnego grodu powstał Rezerwat Archeologiczny będący oddziałem Muzeum Pierw­szych Piastów na Lednicy. W jego obrębie zwiedzić można wystawę w budynku prezentującą dzieje grodu i kasztelanii gieckiej. Wewnątrz wałów grodziska stoją kamienne fundamenty palatium oraz pozostałości kościoła grodowego, gdzie trwają prace archeologiczne. Budowla ta ponoć nigdy nie została skończona. W grodzie wart zwiedzenia jest też XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia, stojący niemal na ruinach dawnego kościoła kamiennego. Na szczycie wału widoczna jest współczesna dzwonnica z dzwonem pochodzą­cym z 1515 roku. Obok powstała też osada edukacyjna z drewnianymi chatami otoczonymi drewnianym płotem palisadowym. Rezerwat Archeologiczny w Gieczu to cenny element Szlaku Piastowskiego.

Gród - Rezerwat Archeologiczny
Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Grodziszczko 2, Dominowo
tel. 612-859-222
muzeum@giecz.pl
www.giecz.pl
Zwiedzanie: V - X wt-nd, XI-IV pn-pt
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

52°19'8" N, 17°21'49" E
Wielkopolskie
2017-09-18
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Gród w Gieczu na blogu

Zdjęcie Letnie o Piastach bajanie w Gieczu
Letnie o Piastach bajanie w Gieczu
Droga Wojciecha to już 5. edycja cyklicznego, odbywającego się w 3. niedzielę lipca historyczno-rekreacyjnego pikniku rodzinnego pod tytułem Letnie o Piastach bajanie… W tym roku impreza w Gieczu odbędzie się 16 lipca 2017, w godzinach 14.00-20.00 i ma na celu przedstawienie najważniejszych wydarzeń z życia Św. Wojciecha, w 1020 rocznicę jego męczeńskiej śmierci. …
Atrakcje · 2017-07-11 11:50:43

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą