Giecz. Atrakcje, które warto zwiedzić

Giecz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Giecz to niewielka dziś wioska w województwie wielkopolskim, leżąca niedaleko autostrady  A2, 30 km na południowy wschód od Poznania, nad rzeką Moskawą. Choć dziś to niepozorna miejscowość, niegdyś Giecz był jednym z najważniejszych ośrodków grodowych w Polsce. To jedna z pierwszych siedzib rodowych Piastów, początkami sięgająca IX wieku. To tutaj rodziła się polska państwowość, a dziś miejsce to stanowi ważny element Szlaku Piastowskiego.

Miasto Giecz, choć zapisane w formie Gdech pojawia się w Kronice Galla Anonima, spisanej w latach  1112–16. Widnieje tam zapis informujący, że siły bojowe Bolesława Chrobrego w Gieczu liczyły 300 pancernych i 2000 tarczowników. Obecne badania zaś wykazują, że pierwsze stałe osadnictwo w tym miejscu istniało na przełomie VIII i IX wieku. Powstały wtedy 2 osady, a teren ten stanowił półwysep otoczony z trzech stron wodami nieistniejącego dziś jeziora. Około 865 roku osady zastąpił niewielki gród położony w północnej części Grodziszczka. Miał średnicę około 45 m i był kształtem zbliżony do koła.

Giecz
Giecz


Pod koniec X wieku w Gieczu zaczęto budowę palatium książęcego wraz z kaplicą w formie rotundy. Nigdy jednak jej nie dokończono, natomiast niedaleko stanął inny kamienny kościół wczesnopiastowski pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Teren dawnego grodziska od XVIII wieku nazywany jest Grodziszczko. Status Giecza podupadł w XIII wieku, kiedy zmienił się przebieg ważnych szlaków i powstały inne ważne ośrodki w okolicy.

Od połowy XX wieku na terenie dawnego grodziska w Gieczu prowadzone są badania archeologiczne, które przyniosły wiele ciekawych odkryć. Powstał tu Rezerwat Archeologiczny, który jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Zabytki w Gieczu

- Grodziszczko - gród obronny o powierzchni około 3,5 ha, w kształcie pięciokąta, wały sięgają do 9 m wysokości, za terenie grodziska zobaczyć można fundamenty palatium, drewniany barokowy kościół Św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia powstały na pozostałościach wczesnopiastowskiej, kamiennej świątyni oraz współczesną dzwonnicę z zabytkowymi dzwonami. Niedawno powstały też drewniane chaty ogrodzone drewnianym ogrodzeniem z palów

- Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja w Gieczu - budowla romańska z XII wieku, podczas renowacji świątyni w połowie XX wieku odkryto ślady świątyni z czasów przedromańskich, we wnętrzu kościoła znajduje się późnogotycka kropielnica z piaskowca w formie kielicha liturgicznego i późnogotycka drewniana figura Madonny z DzieciątkiemNoclegi w Gieczu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Fundamenty palatium w Gieczu
Kościół Św. Jana Chrzciciela
Muzeum
romański kościół Wniebowzięcia NMP w Gieczu
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024