Giecz

Giecz

(4.3 głosów: 4)

Giecz to niewielka dziś wioska w województwie wielkopolskim, leżąca niedaleko autostrady  A2, 30 km na południowy wschód od Poznania, nad rzeką Moskawą. Choć dziś to niepozorna miejscowość, niegdyś Giecz był jednym z najważniejszych ośrodków grodowych w Polsce. To jedna z pierwszych siedzib rodowych Piastów, początkami sięgająca IX wieku. To tutaj rodziła się polska państwowość, a dziś miejsce to stanowi ważny element Szlaku Piastowskiego.Miasto Giecz, choć zapisane w formie Gdech pojawia się w Kronice Galla Anonima, spisanej w latach  1112–16. Widnieje tam zapis informujący, że siły bojowe Bolesława Chrobrego w Gieczu liczyły 300 pancernych i 2000 tarczowników. Obecne badania zaś wykazują, że pierwsze stałe osadnictwo w tym miejscu istniało na przełomie VIII i IX wieku. Powstały wtedy 2 osady, a teren ten stanowił półwysep otoczony z trzech stron wodami nieistniejącego dziś jeziora. Około 865 roku osady zastąpił niewielki gród położony w północnej części Grodziszczka. Miał średnicę około 45 m i był kształtem zbliżony do koła.

Giecz
Giecz

Pod koniec X wieku w Gieczu zaczęto budowę palatium książęcego wraz z kaplicą w formie rotundy. Nigdy jednak jej nie dokończono, natomiast niedaleko stanął inny kamienny kościół wczesnopiastowski pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Teren dawnego grodziska od XVIII wieku nazywany jest Grodziszczko. Status Giecza podupadł w XIII wieku, kiedy zmienił się przebieg ważnych szlaków i powstały inne ważne ośrodki w okolicy.Od połowy XX wieku na terenie dawnego grodziska w Gieczu prowadzone są badania archeologiczne, które przyniosły wiele ciekawych odkryć. Powstał tu Rezerwat Archeologiczny, który jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Zabytki w Gieczu

- Grodziszczko - gród obronny o powierzchni około 3,5 ha, w kształcie pięciokąta, wały sięgają do 9 m wysokości, za terenie grodziska zobaczyć można fundamenty palatium, drewniany barokowy kościół Św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia powstały na pozostałościach wczesnopiastowskiej, kamiennej świątyni oraz współczesną dzwonnicę z zabytkowymi dzwonami. Niedawno powstały też drewniane chaty ogrodzone drewnianym ogrodzeniem z palów- Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja w Gieczu - budowla romańska z XII wieku, podczas renowacji świątyni w połowie XX wieku odkryto ślady świątyni z czasów przedromańskich, we wnętrzu kościoła znajduje się późnogotycka kropielnica z piaskowca w formie kielicha liturgicznego i późnogotycka drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem

Fundamenty palatium w Gieczu
Kościół Św. Jana Chrzciciela
Muzeum
romański kościół Wniebowzięcia NMP w Gieczu

Giecz noclegi

Giecz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Gieczu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°19'14N, 17°22'5E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021