Giecz, Anna Piernikarczyk

Opis Giecza

Giecz to niewielka dziś wioska w województwie wielkopolskim, leżąca niedaleko autostrady  A2, 30 km na południowy wschód od Poznania, nad rzeką Moskawą. Choć dziś to niepozorna miejscowość, niegdyś Giecz był jednym z najważniejszych ośrodków grodowych w Polsce. To jedna z pierwszych siedzib rodowych Piastów, początkami sięgająca IX wieku. To tutaj rodziła się polska państwowość, a dziś miejsce to stanowi ważny element Szlaku Piastowskiego.Miasto Giecz, choć zapisane w formie Gdech pojawia się w Kronice Galla Anonima, spisanej w latach  1112–16. Widnieje tam zapis informujący, że siły bojowe Bolesława Chrobrego w Gieczu liczyły 300 pancernych i 2000 tarczowników. Obecne badania zaś wykazują, że pierwsze stałe osadnictwo w tym miejscu istniało na przełomie VIII i IX wieku. Powstały wtedy 2 osady, a teren ten stanowił półwysep otoczony z trzech stron wodami nieistniejącego dziś jeziora. Około 865 roku osady zastąpił niewielki gród położony w północnej części Grodziszczka. Miał średnicę około 45 m i był kształtem zbliżony do koła.

Giecz

Pod koniec X wieku w Gieczu zaczęto budowę palatium książęcego wraz z kaplicą w formie rotundy. Nigdy jednak jej nie dokończono, natomiast niedaleko stanął inny kamienny kościół wczesnopiastowski pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Teren dawnego grodziska od XVIII wieku nazywany jest Grodziszczko. Status Giecza podupadł w XIII wieku, kiedy zmienił się przebieg ważnych szlaków i powstały inne ważne ośrodki w okolicy.

Od połowy XX wieku na terenie dawnego grodziska w Gieczu prowadzone są badania archeologiczne, które przyniosły wiele ciekawych odkryć. Powstał tu Rezerwat Archeologiczny, który jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Zabytki w Gieczu

- Grodziszczko - gród obronny o powierzchni około 3,5 ha, w kształcie pięciokąta, wały sięgają do 9 m wysokości, za terenie grodziska zobaczyć można fundamenty palatium, drewniany barokowy kościół Św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia powstały na pozostałościach wczesnopiastowskiej, kamiennej świątyni oraz współczesną dzwonnicę z zabytkowymi dzwonami. Niedawno powstały też drewniane chaty ogrodzone drewnianym ogrodzeniem z palów

- Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja w Gieczu - budowla romańska z XII wieku, podczas renowacji świątyni w połowie XX wieku odkryto ślady świątyni z czasów przedromańskich, we wnętrzu kościoła znajduje się późnogotycka kropielnica z piaskowca w formie kielicha liturgicznego i późnogotycka drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

52°19'14" N, 17°22'5" E
Wielkopolskie
2017-09-18
2020-02-01 02:00

Noclegi w okolicy

Giecz atrakcje

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
array(0) { }