Romański kościół Wniebowzięcia NMP w Gieczu powstał najprawdopodobniej pod koniec XI wieku, w centrum osady, która istniała w tym miejscu już od końca VIII wieku. Była to wówczas niewielka, jednonawowa świątynia o prostokątnej nawie i przylegającej do niej od wschodu apsydzie. Nawa miała wymiary około 5 x 4 m. W tym kształcie kościółek przetrwał jeden wiek, bo już na przełomie XII i XIII stulecia został rozbudowany na starych fundamentach.
To dzisiejszy kościół, zbudowany z kostki granitowej, prawie dwukrotnie większy od pierwszej świątyni. Co wielce wymowne, mur świątyni ma grubość 110 centymetrów! Nadal jest ona jednonawowa, lecz jej architekturę wzbogacono o krótkie przęsło prezbiterialne zakończone od wschodu półkolistą apsydą. Wewnątrz tej apsydy zachowały się relikty mensy ołtarzowej wykonanej z ciosów kamiennych. We wschodniej ściance tej mensy odkryto niewielki otwór, który, jak się przypuszcza, miał służyć jako relikwiarz. W późniejszym czasie do wezwania Wniebowzięcia NMP dodano patrona w osobie Św. Mikołaja i takie podwójne wezwanie kościółek nosi do dziś.
Obecnie w podziemiach romańskiego kościółka można zobaczyć relikty wcześniejszej, kamiennej świątyni z XI wieku. Co ciekawe, osada z tym kościółkiem, choć być może jeszcze wtedy bez budowli sakralnej, zyskała w XI wieku połączenie z grodem stojącym po drugiej stronie jeziora. Połączeniem był most, o szerokości 6 m i długości około 180 m, który stanowił bardzo ważny i chroniony odcinek na długim szlaku handlowym.
Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja
Giecz
Giecz noclegi
Giecz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!