Pobiedziska. Atrakcje, które warto zwiedzić

Pobiedziska Rynek i fontanna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Pobiedziska to niewielka miejscowość historyczna, leżąca pomiędzy Poznaniem a Gnieznem, niedaleko słynnego Jeziora Lednica i Pól Lednickich, przy trasie nr 5 (E 261). Pobiedziska stanowią ważny i ciekawy element historycznego Szlaku Piastowskiego i są świadkiem rodzenia się polskiej państwowości.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

To jeden z najstarszych parków miniatur w Polsce, powstał w 1998 roku i przedstawia makiety budowli z regionu Wielkopolski, w tym te leżące na Szlaku Piastowskim. Na niewielkim dość terenie zobaczyliśmy tu aż 100 miniatur, miejsc znanych nam i tych niepoznanych jeszcze. Większość odwiedziliśmy podczas tej weekendowej naszej wycieczki 🙂 Wszystkie miniatury wykonane są w skali 1:20, co ciekawe, niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. W Skansenie zobaczyć można m.in. Katedry w Poznaniu i Gnieźnie, Stary Rynek w Poznaniu, rynek w Pobiedziskach, Pałac w Rogalnie, Osadę Biskupin, klasztor w Mogilnie i inne. Fajnie tak w jednym miejscu zobaczyć wszystko to, co potem się zwiedza w rzeczywistości 🙂

Pobiedziska
Pobiedziska

Gród Pobiedziska

Obok Skansenu powstał niedawno Gród Pobiedziska, to drewniana rekonstrukcja warowni z okresu początków Państwa Polskiego. To świetne miejsce do zwiedzania z dziećmi, ale i dorośli będą bardzo zadowoleni, nawet część męska dowie się tu sporo nowych informacji na tematy wojenne. Główną osią grodu jest bowiem wystawa średniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali. Stoją tu m.in. taran, trebusz, wieża oblężnicza, kusza wałowa, perriere, pluteja, wineja i inne. Wszystkie obiekty można pooglądać z bliska, dotknąć, a nawet możliwe jest strzelenie z kuszy wałowej czy z trebusza. Dla dzieci też przygotowano coś na kształt dużej procy z piłeczkami tenisowymi.
Prócz machin oblężniczych jest plac zabaw dla dzieciaków, gdzie można pokręcić się na karuzeli z konikami uruchamianej za pomocą pracy mięśni przy pomocy kieratu. Można też przebrać się za woja, gdyż czeka tu wszelakie oręże z okresu początków państwa polskiego. Wszyscy chłopcy mali i duzi wyjdą stąd usatysfakcjonowani 🙂

Inne atrakcje w Pobiedziskach

- Rynek z zabytkowymi XIX-wiecznymi kamienicami oraz historyczną fontanną przedstawiającą Lecha, Rusa i Czecha

Pobiedziska
Pobiedziska

- Kościół Św. Michała Archanioła w Pobiedziskach - gotycki kościół z przełomu XIII i XIV wieku stojący przy Rynku

- Pomnik Powstanców Wielkopolskich - ciekawy pomnik stojący przy Rynku

Kościół w Pobiedziskach
Kościół Św. Michała Archanioła w Pobiedziskach

- Klasztor sióstr Sacre Coeur - budowla z lat 30. XX wieku

Noclegi w Pobiedziskach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
Skansen w Pobiedziskach
Pałac w Rogalinie
Gród Pobiedziska
Wieża oblężnicza
Park Miniatur w Pobiedziskach
Skansen w Pobiedziskach
Poznań
(4.4 głosów: 27)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 27)
Twoja ocena jest dla nas ważna
fkfj
mega vibe nad jeziorem biezdruchowem
Avatar użytkownika Danuta
Danuta

Pobiedziska to ciekawe miejsce w którym sporo atrakcji. Byłam tam strasznie dawno temu i z przyjemnością pooglądałam zdjęcia i powspominałam. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Pobiedziska to  stare i  ciekawe miasteczko . 

Znajduje sie jedyny w swoim rodzaju pomnik powstancow Wlkp.  --najladnieszy w  Polsce.

Skansen miniatur  za Pobiedziskami to najstarszy skansen w Polsce   --ma juz  25 lat .  oraz  skansen historyczny .

 

 

Ostatnio edytowany: 2012-11-01 12:14

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024