Rynek w Poznaniu

52°24'30" N
16°56'1" E
Wielkopolskie
2015-06-22 11:13:43
64m npm
Ważna
Zdjęcia (3)

Stary Rynek czyli centralny plac Poznania został wytyczony na planie kwadratu o boku 141 m. Pod względem wielkości Rynek ten jest trzecim w Polsce, po krakowskim i wrocławskim. Dawniej przy każdej pierzei stało po 16 kamienic. Do dzisiaj zachowały się piękne kamienice, od gotyckich po klasycystyczne.Ratusz w Poznaniu

Najpiękniejszą i najcenniejszą ozdobą Rynku jest stojący w centralnym punkcie renesansowy Ratusz - cenny zabytek z XVI wieku, a zarazem perła renesansu na skalę europejską. Najstarsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku.

Jego wschodnia, reprezentacyjna fasada ozdobiona arkadami kryje niecodzienną atrakcję - zegar wzbogacony dodatkowo o trykające poznańskie koziołki, które od wieków w południe ku uciesze licznie gromadzących się u stóp budowli turystów, urządzają małe przedstawienie.Wewnątrz Ratusza mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania, w którym m.in. zobaczyć można najstarszy zabytek Poznania - pręgierz z 1535 roku. Najpiękniejsza jest tutaj efektowna Sala Odrodzenia, bogato zdobiona.

Przed Ratuszem, pięknie podświetlanym o zmroku, stoi rokokowa Fontanna Prozerpiny z XVIII wieku - ulubiony obiekt fotografów, a nieco z boku Studzienka Bamberki, przypominająca o przybyłych tu niegdyś osadnikach z okolic Bamberga w Bawarii.

W południowo-wschodnim narożniku placu znajduje się renesansowy pałac Górków, w którym siedzibę obecnie ma Muzeum Archeologiczne. Ponadto na środku Rynku stoją ciekawe, kolorowe kamieniczki - tzw. domki budnicze z podcieniami - zabytek dawnej zabudowy handlowej oraz Waga Miejska.

Latem przed restauracjami na Rynku rozkwitają letnie kawiarenki, gwarne i zapełnione do późnej nocy.

Stary Rynek
PoznańZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2017-04-10 20:16:40

BLOM ty glupkowaty ćwoku ,  wchodzisz na te atrakcje  tylko po to zeby dac wszedzie 1 . ..  takie byle co jest z ciebie i tyle  .

2016-08-01 10:37:35

Nie jest to oczywiście rynek równie atrakcyjny jak chociażby ten we Wrocławiu, ale krok po kroku miasto idzie w dobrym kierunku. Z miesiąca na miesiąc wygląda to coraz bardziej atrakcyjnie. Szczególnie gwarno w weekendy :) 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: