Kolegiata MB Nieustającej Pomocy i Św. Marii Magdaleny czyli poznańska fara zbudowana została w latach 1651-1700 przez poznańskich jezuitów. Obecnie to wspaniałe arcydzieło baroku jest po renowacji.
Bogato zdobiona fasada z podwójnymi pilastrami ograniczona jest po bokach dwoma niskimi wieżami, zwieńczonymi miedzanymi hełmami. Nad pięknym barokowym portalem znajduje się wnęka z figurą Św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów.
Wnętrze fary
Wnętrze fary jest trzynawowe, bazylikowe z transeptem, zdobione sztukaterią i polichromią ścienną. Nawa główna ma wysokość 27 m, a na jej sklepieniu znajdują się sceny z życia Św. Stanisława biskupa. Ołtarz główny zaprojektował Pompeo Ferrari, a ołtarze boczne wykonane są na wzór ołtarzy z kościoła Św. Ignacego w Rzymie. Nawy otacza wieniec zabytkowych kaplic.
W świątyni warto zwrócić uwagę na Organy Friedricha Ladegasta z Saksonii - najlepszego organmistrza Europy końca XIX wieku. W latach 2000-2001 organom przywrócono ich pierwotną świetność, tak, iż dorównują lub przewyższają barwą dźwięku słynne organy oliwskie.
Kolegiata MB Nieustającej Pomocy i Św. Marii Magdaleny
ul. Gołębia, Poznań
Poznań noclegi
Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!