Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°33'35" N, 17°49'5" E
Wielkopolskie
2017-08-21
2020-02-02 02:00

Opis Trzemeszna

Trzemeszno to historyczne miasteczko położone w województwie wielkopolskim, niedaleko Gniezna, około 70 km od Poznania, w paśmie wzgórz moreny nad jeziorami: Klasztornym i Popielewskim. Trzemeszno leży na słynnym Szlaku Piastowskim. W pobliżu warto też odwiedzić Moglino i Strzelno.W Trzemesznie urodził się w 1760 roku znany pułkownik Insurekcji Kościuszkowskiej - Jan Kiliński, a nieopodal we wsi Ławki urodził się w 1813 roku słynny przemysłowiec Hipolit Cegielski.

Bazylika w Trzemesznie
Bazylika w Trzemesznie

Zabytki w Trzemesznie

- Bazylika Wniebowzięcia NMP, ul. Tumska - późnobarokowy, okazały kościół poklasztorny z 1781 roku, który powstał w efekcie gruntownej przebudowy wcześniejszej świątyni, pierwsza budowla sakralna stanęła tu za Bolesława Krzywoustego w XII wieku dla Kanoników Regularnych Laterańskich

- Wieża ciśnień, ul. Orchowska - ciekawa budowla z końca XIX wieku, z czerwonej cegły

Trzemeszno
Wnętrze bazyliki w Trzemesznie


- Popiersia Hipolita Cegielskiego i Jana Kilińskiego

- Mogiły Powstańców Wielkopolskichna, ul. Wisny Ludów - groby powstańców znajdują się na cmentarzu- Szpital Św. Łazarza, ul. Mickiewicza - zabytkowy kompleks szpitalny

Trzemeszno noclegi

Trzemeszno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Trzemesznie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020