Zamek w Gołuchowie

Zdjęcia (12)

Piękny zamek w Gołuchowie w Wielkopolsce leży we wspaniałym, parkowym otoczeniu, niedaleko Jeziora Gołuchowskiego, nad rzeczką Trzemną. To jeden z najciekawszych zabytków regionu, a obecnie siedziba oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.Historia zamku

Zamek w Gołuchowie wzniesiony został na miejscu dawnego dworu obronnego, około 1560 roku. Jego zewnętrzna bryła nawiązuje do architektury francuskich zamków z Doliny Loary. Przebudowę warowni przeprowadzono w latach 1872-75, wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego i francuskiego architekta - Maurycego Augusta Ouradou.

Architektura zamku

W dekorację zamku wtopiono oryginalne, zabytkowe elementy architektury, nabyte przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską w antykwariatach Europy. Są to późnogotyckie i renesansowe kominki, portale, okiennice itp.We wnętrzu zamu warto zobaczyć kolekcję unikatowych mebli, gobelinów, waz greckich, wyrobów rzemiosła oraz bogaty zbiór obrazów. Niemal każdego roku powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z dawnej kolekcji Izabelli Działyńskiej.

Park zamkowy

Zamek otacza wspaniały park w stylu angielskim, rozległy, z licznymi atrakcjami. Przechadzając się jego ścieżkami i spoglądając na niecodzienny zamek, można naprawdę poczuć się jak w Dolinie Loary. Prócz zabytkowych alei drzew, pięknych stawów czy mostków, zwiedzić tu można Muzeum Leśnictwa oraz bezpłatną Pokazową Zagrodę Zwierząt.

Zamek w Gołuchowie - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
tel. 62/ 761-50-94
goluchow.info@mnp.art.pl
www.mnp.art.pl
Zwiedzanie: wt-pt 10.00-16.00, sb-nd 10.00-16.00 (latem w nd do 18.00)
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, 1 zł (uczniowie i studenci 7-26 lat), wt bezpłatnie

 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Ewa
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-07-18 15:41:43 na

polecam odwiedzić i to nie tylko zamek równiez Muzeum Lesnictwa, zagrodę żubrow i pospacerowac po pieknym parku 

 

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-07-02 05:23:44 na

Idealne miejsce na całodzienny wypad!.

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-12-25 14:41:26 na

A co najwazniejsze Zamek jest w centrum pięknego parku. Po zwiedzaniu mozna tutaj właśnie na łonie natury spędzić resztę dnia. Oglądć pomniki przyrody, Pokazową Zagrodę Zwierząt. Komu będzie mało zwiedzania zamku polecam Muzeum Leśnictwa, najciekawsze w całej Polsce.

:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: