Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie

(4.7 głosów: 86)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na wzór zamków z Doliny Loary

Piękny zamek w Gołuchowie w Wielkopolsce, nawiązujący architekturą i położeniem do cudnych, francuskich zamków znad Loary leży we wspaniałym, parkowym otoczeniu, niedaleko Jeziora Gołuchowskiego, nad rzeczką Trzemną. To jeden z najciekawszych zabytków regionu, a obecnie siedziba oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Historia zamku

Zamek w Gołuchowie wzniesiony został na miejscu dawnego dworu obronnego, około 1560 roku. Przebudowę warowni na styl francuski przeprowadzono w latach 1872-75, wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego i francuskiego architekta - Maurycego Augusta Ouradou.Gołuchów
Gołuchów

Architektura zamku

W dekorację zamku wtopiono oryginalne, zabytkowe elementy architektury, nabyte przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską w antykwariatach Europy. Są to późnogotyckie i renesansowe kominki, portale, okiennice itp. We wnętrzu zamku warto zobaczyć kolekcję unikatowych mebli, gobelinów, waz greckich, wyrobów rzemiosła oraz bogaty zbiór obrazów. Niemal każdego roku powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z dawnej kolekcji Izabelli Działyńskiej.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem w Gołuchowie

Gołuchów
Gołuchów
Gołuchów
Gołuchów

Park zamkowy

Zamek w Gołuchowie otacza wspaniały park w stylu angielskim, rozległy, z licznymi atrakcjami. Przechadzając się jego ścieżkami i spoglądając na niecodzienny zamek, można naprawdę poczuć się jak w Dolinie Loary. Prócz zabytkowych alei drzew, pięknych stawów czy mostków, zwiedzić tu można Muzeum Leśnictwa oraz bezpłatną Pokazową Zagrodę Zwierząt.

Gołuchów Park
Gołuchów Park
Zalety
  • Ładna architektura
  • ciekawe wnętrza z oryginalnymi elementami
  • piękny park
  • spokój i cisza wokół
  • brak komercji
Wady
  • nie zauważyłam

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne
VI-VIII wt-nd 10.00-17.00
IX-V wt-nd 9.00-16.00
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
We wtorek wstęp bezpłatny

Adres

Zamek w Gołuchowie - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
ul. Działyńskich 2, Gołuchów
tel. 62/ 761-50-94
www.mnp.art.pl

GPS: 51°51'9N, 17°56'2E

Gołuchów noclegi

Gołuchów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Gołuchów
Gołuchów
Gołuchów
Gołuchów
Gołuchów Zamek otaczający Park
Gołuchów Wielkopolska
Perełka
zabytki zamki renesansowe zamki udostępnione wiek XVI
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Wizytacja Ekscytacja
Kto nie był w tym miejscu , będzie zainteresowany , nie tylko zamkiem ale całą okolicą , las, jezioro, zagroda zwierząt , wiele innych ciekawych rzeczy w południowej Wielkopolsce na trasie Kalisz - Pleszew .
Anna Piernikarczyk
Gołuchowski zamek jest miejscem zacisznym i urokliwym, w sam raz na spokojny spacerek, polecam 🙂
Ewa

polecam odwiedzić i to nie tylko zamek równiez Muzeum Lesnictwa, zagrodę żubrow i pospacerowac po pieknym parku 

 

paweł rosiński

Idealne miejsce na całodzienny wypad!.


A co najwazniejsze Zamek jest w centrum pięknego parku. Po zwiedzaniu mozna tutaj właśnie na łonie natury spędzić resztę dnia. Oglądć pomniki przyrody, Pokazową Zagrodę Zwierząt. Komu będzie mało zwiedzania zamku polecam Muzeum Leśnictwa, najciekawsze w całej Polsce.

🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023