Ostrów Wielkopolski konkatedra, Anna Piernikarczyk

Konkatedra Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim to tzw. fara, wybudowana w nietypowym dla Polski, neoromańskim stylu.Historia fary

Pierwsza fara stała już w Ostrowie w XV wieku i była drewniana, podobnie jak druga fara z XVIII stulecia. Obecna, wspaniała murowana fara to trzecia z kolei fara Ostrowa. Powstała w 1906 roku z fundacji księcia Ferdynanda Radziwiłła. W 1976 roku kościół Św. Stanisława gościł obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w tych uroczystościach uczestniczyli prymas Stefan Wyszyński oraz kardynał Karol Wojtyła. W 1992 roku, bullą Papieża Polaka Jana Pawła II farę podniesiono do godności konkatedry diecezji kaliskiej.

Wystrój fary

Wielka jest uroda tej świątyni, zarówno od strony zewnętrzej, jak i we wnętrzu. Jest to czteroprzęsłowa, trójnawowa bazylika z transeptem, zbudowana z czerwonej klinkierowej cegły. Dekoracje tworzy biały piaskowiec. Prezbiterium otacza wieniec absyd, a wysoka wieża na 55 m osadzona jest niesymetrycznie.

Najstarszym zabytkiem w farze jest malowany na desce obraz Św. Anna z XVII wieku, kult tej Świętej żywy jest w parafii od 1632 roku. Uwagę przykuwają tu również witraże i polichromia. Sercem świątyni jest marmurowy ołtarz główny, zdobiony rzeźbami, pomadto odnaleźć tu można 6 ołtarzy bocznych.

Konkatedra Św. Stanisława Biskupa Męczennika
ul. Ledóchowskiego 2 (pl. Rowińskiego), Ostrów Wielkopolski
tel. 62/ 736-28-04
kancelaria@konkatedra-ostrowwlkp.pl
www.konkatedra-ostrowwlkp.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

51°38'53" N, 17°49'9" E
Wielkopolskie
2015-12-08
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą