Ostrów Wielkopolski konkatedra

Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim

(4 głosów: 6)

Konkatedra Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim to tzw. fara, wybudowana w nietypowym dla Polski, neoromańskim stylu.Historia fary

Pierwsza fara stała już w Ostrowie w XV wieku i była drewniana, podobnie jak druga fara z XVIII stulecia. Obecna, wspaniała murowana fara to trzecia z kolei fara Ostrowa. Powstała w 1906 roku z fundacji księcia Ferdynanda Radziwiłła. W 1976 roku kościół Św. Stanisława gościł obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w tych uroczystościach uczestniczyli prymas Stefan Wyszyński oraz kardynał Karol Wojtyła. W 1992 roku, bullą Papieża Polaka Jana Pawła II farę podniesiono do godności konkatedry diecezji kaliskiej.

Wystrój fary

Wielka jest uroda tej świątyni, zarówno od strony zewnętrzej, jak i we wnętrzu. Jest to czteroprzęsłowa, trójnawowa bazylika z transeptem, zbudowana z czerwonej klinkierowej cegły. Dekoracje tworzy biały piaskowiec. Prezbiterium otacza wieniec absyd, a wysoka wieża na 55 m osadzona jest niesymetrycznie.Najstarszym zabytkiem w farze jest malowany na desce obraz Św. Anna z XVII wieku, kult tej Świętej żywy jest w parafii od 1632 roku. Uwagę przykuwają tu również witraże i polichromia. Sercem świątyni jest marmurowy ołtarz główny, zdobiony rzeźbami, pomadto odnaleźć tu można 6 ołtarzy bocznych.

Konkatedra Św. Stanisława Biskupa Męczennika
ul. Ledóchowskiego 2 (pl. Rowińskiego), Ostrów Wielkopolski
tel. 62/ 736-28-04
kancelaria@konkatedra-ostrowwlkp.pl
www.konkatedra-ostrowwlkp.plOstrów Wielkopolski noclegi

Ostrów Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°38'53N, 17°49'9E
08 grudzień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Eliza Madej
30 sierpień 2020 11:49
Jeśli chodzi o zwiedzanie tego miejsca to nie jest to najciekawsze miejsce do zwiedzania. Wiem to dlatego że mieszkam w okolicy 🙂
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację