Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski konkatedra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Konkatedra Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim to tzw. fara, wybudowana w nietypowym dla Polski, neoromańskim stylu.

Historia fary

Pierwsza fara stała już w Ostrowie w XV wieku i była drewniana, podobnie jak druga fara z XVIII stulecia. Obecna, wspaniała murowana fara to trzecia z kolei fara Ostrowa. Powstała w 1906 roku z fundacji księcia Ferdynanda Radziwiłła. W 1976 roku kościół Św. Stanisława gościł obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w tych uroczystościach uczestniczyli prymas Stefan Wyszyński oraz kardynał Karol Wojtyła. W 1992 roku, bullą Papieża Polaka Jana Pawła II farę podniesiono do godności konkatedry diecezji kaliskiej.Wystrój fary

Wielka jest uroda tej świątyni, zarówno od strony zewnętrzej, jak i we wnętrzu. Jest to czteroprzęsłowa, trójnawowa bazylika z transeptem, zbudowana z czerwonej klinkierowej cegły. Dekoracje tworzy biały piaskowiec. Prezbiterium otacza wieniec absyd, a wysoka wieża na 55 m osadzona jest niesymetrycznie.

Najstarszym zabytkiem w farze jest malowany na desce obraz Św. Anna z XVII wieku, kult tej Świętej żywy jest w parafii od 1632 roku. Uwagę przykuwają tu również witraże i polichromia. Sercem świątyni jest marmurowy ołtarz główny, zdobiony rzeźbami, pomadto odnaleźć tu można 6 ołtarzy bocznych.

Konkatedra Św. Stanisława Biskupa Męczennika
ul. Ledóchowskiego 2 (pl. Rowińskiego), Ostrów Wielkopolski
tel. 62/ 736-28-04
kancelaria@konkatedra-ostrowwlkp.pl
www.konkatedra-ostrowwlkp.pl

Noclegi w Ostrowie Wielkopolskim

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 7)
Twoja ocena
Eliza Madej
Jeśli chodzi o zwiedzanie tego miejsca to nie jest to najciekawsze miejsce do zwiedzania. Wiem to dlatego że mieszkam w okolicy 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024