Pałac w Dobrzycy

Dobrzyca pałac
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Pałac w Dobrzycy to ładna klasycystyczna budowla stojąca w pięknym, zabytkowym parku krajobrazowym, urządzonym w stylu angielskim. Najpiękniej pałac prezentuje się od strony południowej, gdzie widoczny jest czterokolumnowy portyk toskański.

Historia pałacu

Pałac wybudowany został w latach 1798-99 wg projektu wybitnego architekta epoki klasycyzmu - Stanisława Zawadzkiego dla generała Augustyna Gorzeńskiego - adiutanta i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przy budowie wykorzystano mury wcześniej stojącego tu pałacu, a pierwszy drewniany dwór z murowaną wieżą istniał tutaj już w XV wieku.

Dobrzyca
Dobrzyca

W rękach prywatnych pałac pozostawał do czasów II wojny światowej, po wojnie obiekt szybko niszczał, gdyż w jego wnętrzach mieściły się magazyny, biura fabryki obuwia, później szkoła, a ostatecznie został opuszczony. Dopiero w 1988 roku pałac przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu, które odremontowało obiekt z przeznaczeniem na Muzeum.

Muzeum Ziemiaństwa

Początkowo powstał tu oddział tego właśnie Muzem, a obecnie, oficjalnie od 2005 roku jest to samodzielne Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, chętnie odwiedzane przez turystów. Podziwiać tu można wystawy stałe uwzględniające tradycje ziemiańskie oraz wystawy czasowe, a ponadto odbywają się tutaj żywe lekcje dla uczniów.

Dobrzyca
Dobrzyca

W otaczającym parku rozlewa się staw, a na wyspie powstał Monopter, pozostałość restauracji. Dziś to bardzo ciekawy element parku, zwykle uwieczniany na fotografiach. W głębi parku natomiast kryje się Panteon, oficyna czy jeden z największych platanów w Polsce!

Pałac - Muzeum Ziemiańswa w Dobrzycy
ul. Pleszewska 5a, Dobrzyca
tel. 62/ 741-30-39
www.dobrzyca-muzeum.pl

Dobrzyca
Dobrzyca
Dobrzyca park

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–17:00
  • środa: 10:00–17:00
  • czwartek: 10:00–17:00
  • piątek: 10:00–17:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 11:00–17:00

Noclegi w Dobrzycy

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Dobrzyca
Dobrzyca
Dobrzyca
(4.5 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Turysta 41
Przepiękne miejsce: cisza, spokój i śliczna, klasycystyczna architektura w połączeniu z polichromiami. Bardzo ciekawe wystawy w pałacu.
Avatar użytkownika Krzysztof Der
Krzysztof Der
Piękne miejsce na spacer w maju. Bezpieczne miejsce dla rodziny
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024