Pałac w Dobrzycy to ładna klasycystyczna budowla stojąca w pięknym, zabytkowym parku krajobrazowym, urządzonym w stylu angielskim. Najpiękniej pałac prezentuje się od strony południowej, gdzie widoczny jest czterokolumnowy portyk toskański.
Pałac wybudowany został w latach 1798-99 wg projektu wybitnego architekta epoki klasycyzmu - Stanisława Zawadzkiego dla generała Augustyna Gorzeńskiego - adiutanta i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przy budowie wykorzystano mury wcześniej stojącego tu pałacu, a pierwszy drewniany dwór z murowaną wieżą istniał tutaj już w XV wieku.
W rękach prywatnych pałac pozostawał do czasów II wojny światowej, po wojnie obiekt szybko niszczał, gdyż w jego wnętrzach mieściły się magazyny, biura fabryki obuwia, później szkoła, a ostatecznie został opuszczony. Dopiero w 1988 roku pałac przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu, które odremontowało obiekt z przeznaczeniem na Muzeum.
Początkowo powstał tu oddział tego właśnie Muzem, a obecnie, oficjalnie od 2005 roku jest to samodzielne Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, chętnie odwiedzane przez turystów. Podziwiać tu można wystawy stałe uwzględniające tradycje ziemiańskie oraz wystawy czasowe, a ponadto odbywają się tutaj żywe lekcje dla uczniów.
W otaczającym parku rozlewa się staw, a na wyspie powstał Monopter, pozostałość restauracji. Dziś to bardzo ciekawy element parku, zwykle uwieczniany na fotografiach. W głębi parku natomiast kryje się Panteon, oficyna czy jeden z największych platanów w Polsce!
Pałac - Muzeum Ziemiańswa w Dobrzycy
ul. Pleszewska 5a, Dobrzyca
tel. 62/ 741-30-39
www.dobrzyca-muzeum.pl
Dobrzyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.