Zamek w Koźminie Wielkopolskim

Koźmin Wielkopolski zamek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Historia zamku

Murowany, gotycki zamek w Koźminie Wielkopolskim wybudował w II połowie XIV wieku Maćko Borkowic lub jego sukcesor - Bartosz Wezenberg. Najpierw Koźmin od króla Kazimierza Wielkiego otrzymał właśnie Maćko Borkiwic, ale kiedy za zdradę został skazany na śmierć głodową, jako jego sukcesor Koźmin przejął Bartosz Wezenberg i to on prawdopodobnie wzniósł tutaj murowaną warownię.

W XVI wieku zamek koźmiński dostał się w ręce rodziny Górków, którzy przebudowali obiekt w stylu renesansowym. W XVII stuleciu nowy właściciel zamku, wojewoda poznańki i kaliski - Stanisław Przyjemski rozbudował zamek i zlikwidował otaczające go mokradła. Gościł tu króla Zygmunta III.

Koźmin Wielkopolski zamek
Koźmin Wielkopolski zamek

Gorzej było za czasów Sapiehów. Piotr Sapieha znany z nienawiści do Moskali, spowodował ich najazd na zamek i totalne splądrowanie dóbr. Od tego momentu już zamek nie zyskał swego blasku. W czasie I wojny światowej był tutaj szpital wojskowy, a od zakończenia II wojny światowej funkcjonują tu szkoły, początkowo szkoła rolnicza, później liceum ekonomiczne, a obecnie zespół szkół ponadgimnazjalnych.

Zamek dzisiaj

Zamek stanowi dziś siedzibę szkoły. Z wyjątkiem gotyckiej, ceglanej wieży, jest otynkowany i ma formę podkowy. Od strony bramy prowadzącej na teren zamku, budowla prezentuje się bardzo ładnie i efektownie.

Koźmin Wielkopolski
Koźmin Wielkopolski

W 1988 roku w dawnym zamku otwarto też niewielkie Muzeum, w którym można poznać historię Koźmina Wielkopolskiego. Muzeum czynne jest w środy 16.00-18.00 oraz na zamówienie w innych godzinach.

Zamek - Muzeum Ziemi Koźmińskiej
ul. Zamkowa 1, Koźmin Wielkopolski
tel. 62/ 721-04-13

Koźmin Wielkopolski
Koźmin Wielkopolski

Noclegi w Koźminie Wielkopolskim

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Koźmin Wielkopolski
(4.8 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024