Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Historia zamku

Murowany, gotycki zamek w Koźminie Wielkopolskim wybudował w II połowie XIV wieku Maćko Borkowic lub jego sukcesor - Bartosz Wezenberg. Najpierw Koźmin od króla Kazimierza Wielkiego otrzymał właśnie Maćko Borkiwic, ale kiedy za zdradę został skazany na śmierć głodową, jako jego sukcesor Koźmin przejął Bartosz Wezenberg i to on prawdopodobnie wzniósł tutaj murowaną warownię.W XVI wieku zamek koźmiński dostał się w ręce rodziny Górków, którzy przebudowali obiekt w stylu renesansowym. W XVII stuleciu nowy właściciel zamku, wojewoda poznańki i kaliski - Stanisław Przyjemski rozbudował zamek i zlikwidował otaczające go mokradła. Gościł tu króla Zygmunta III.

Koźmin Wielkopolski zamek
Koźmin Wielkopolski zamek

Gorzej było za czasów Sapiehów. Piotr Sapieha znany z nienawiści do Moskali, spowodował ich najazd na zamek i totalne splądrowanie dóbr. Od tego momentu już zamek nie zyskał swego blasku. W czasie I wojny światowej był tutaj szpital wojskowy, a od zakończenia II wojny światowej funkcjonują tu szkoły, początkowo szkoła rolnicza, później liceum ekonomiczne, a obecnie zespół szkół ponadgimnazjalnych.

Zamek dzisiaj

Zamek stanowi dziś siedzibę szkoły. Z wyjątkiem gotyckiej, ceglanej wieży, jest otynkowany i ma formę podkowy. Od strony bramy prowadzącej na teren zamku, budowla prezentuje się bardzo ładnie i efektownie.

Koźmin Wielkopolski
Koźmin Wielkopolski
Koźmin Wielkopolski


W 1988 roku w dawnym zamku otwarto też niewielkie Muzeum, w którym można poznać historię Koźmina Wielkopolskiego. Muzeum czynne jest w środy 16.00-18.00 oraz na zamówienie w innych godzinach.

Zamek - Muzeum Ziemi Koźmińskiej
ul. Zamkowa 1, Koźmin Wielkopolski
tel. 62/ 721-04-13Koźmin Wielkopolski noclegi

Koźmin Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020