Koźmin Wielkopolski zamek

Zamek w Koźminie Wielkopolskim

(4.8 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historia zamku

Murowany, gotycki zamek w Koźminie Wielkopolskim wybudował w II połowie XIV wieku Maćko Borkowic lub jego sukcesor - Bartosz Wezenberg. Najpierw Koźmin od króla Kazimierza Wielkiego otrzymał właśnie Maćko Borkiwic, ale kiedy za zdradę został skazany na śmierć głodową, jako jego sukcesor Koźmin przejął Bartosz Wezenberg i to on prawdopodobnie wzniósł tutaj murowaną warownię.

W XVI wieku zamek koźmiński dostał się w ręce rodziny Górków, którzy przebudowali obiekt w stylu renesansowym. W XVII stuleciu nowy właściciel zamku, wojewoda poznańki i kaliski - Stanisław Przyjemski rozbudował zamek i zlikwidował otaczające go mokradła. Gościł tu króla Zygmunta III.

Koźmin Wielkopolski zamek
Koźmin Wielkopolski zamek


Gorzej było za czasów Sapiehów. Piotr Sapieha znany z nienawiści do Moskali, spowodował ich najazd na zamek i totalne splądrowanie dóbr. Od tego momentu już zamek nie zyskał swego blasku. W czasie I wojny światowej był tutaj szpital wojskowy, a od zakończenia II wojny światowej funkcjonują tu szkoły, początkowo szkoła rolnicza, później liceum ekonomiczne, a obecnie zespół szkół ponadgimnazjalnych.

Zamek dzisiaj

Zamek stanowi dziś siedzibę szkoły. Z wyjątkiem gotyckiej, ceglanej wieży, jest otynkowany i ma formę podkowy. Od strony bramy prowadzącej na teren zamku, budowla prezentuje się bardzo ładnie i efektownie.

Koźmin Wielkopolski
Koźmin Wielkopolski

W 1988 roku w dawnym zamku otwarto też niewielkie Muzeum, w którym można poznać historię Koźmina Wielkopolskiego. Muzeum czynne jest w środy 16.00-18.00 oraz na zamówienie w innych godzinach.

Zamek - Muzeum Ziemi Koźmińskiej
ul. Zamkowa 1, Koźmin Wielkopolski
tel. 62/ 721-04-13

Koźmin Wielkopolski
Koźmin Wielkopolski


Koźmin Wielkopolski noclegi

Koźmin Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Koźmin Wielkopolski
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022