Dobrzyca kościół

Drewniany kościół w Dobrzycy

(4.3 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Świętej Tekli w Dobrzycy to zabytkowa, drewniana świątynia z 1778 roku, kilkakrotnie remntowana i odnawiana, ostatnio w latach 2002-05. Już dwukrotnie planowano zastąpić ją budowlą murowaną, ale za każdym razem plany nie dochodziły do skutku.

Pierwszy kościół w Dobrzycy stanął tu już prawdopodobnie w XIV wieku i nosił wezwanie Św. Krzyża i Św. Katarzyny. Kolejna drewniana świątynia spłonęła w 1777 roku i wtedy powstał obecny kościół.Wystrój świątyni

Podczas II wojny światowej kościół w Dobrzycy nie został zniszczony, ale ograbiony. Na szczęście zachowały się zabytkowe ołtarze, w tym przepiękny rokokowy ołtarz główny z obrazem Św. Tekli, który zasłania obraz MB Częstochowskiej, ołtarz Św. Anny oraz ołtarz MB Różańcowej.

Przetrwały też chrzcielnica oraz ambona, a szczególną uwagę przykuwają piękne, XVIII-wieczne organy, wykonane przez Franciszka Eytnera. Wnętrze świątyni ładnie odmalowane przedstawia się bardzo efektownie i harmonijnie.

Kościół Świętej Tekli
Rynek 6, Dobrzyca
tel. 62/ 741-30-10
www.parafia-dobrzyca.pl

Dobrzyca noclegi

Dobrzyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023