Dobrzyca kościół

Drewniany kościół w Dobrzycy

(4.3 głosów: 3)

Kościół Świętej Tekli w Dobrzycy to zabytkowa, drewniana świątynia z 1778 roku, kilkakrotnie remntowana i odnawiana, ostatnio w latach 2002-05. Już dwukrotnie planowano zastąpić ją budowlą murowaną, ale za każdym razem plany nie dochodziły do skutku.Pierwszy kościół w Dobrzycy stanął tu już prawdopodobnie w XIV wieku i nosił wezwanie Św. Krzyża i Św. Katarzyny. Kolejna drewniana świątynia spłonęła w 1777 roku i wtedy powstał obecny kościół.

Wystrój świątyni

Podczas II wojny światowej kościół w Dobrzycy nie został zniszczony, ale ograbiony. Na szczęście zachowały się zabytkowe ołtarze, w tym przepiękny rokokowy ołtarz główny z obrazem Św. Tekli, który zasłania obraz MB Częstochowskiej, ołtarz Św. Anny oraz ołtarz MB Różańcowej.Przetrwały też chrzcielnica oraz ambona, a szczególną uwagę przykuwają piękne, XVIII-wieczne organy, wykonane przez Franciszka Eytnera. Wnętrze świątyni ładnie odmalowane przedstawia się bardzo efektownie i harmonijnie.

Kościół Świętej Tekli
Rynek 6, Dobrzyca
tel. 62/ 741-30-10
www.parafia-dobrzyca.plDobrzyca noclegi

Dobrzyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dobrzyca
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
51°51'59N, 17°36'8E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021