Kościół Świętej Tekli w Dobrzycy to zabytkowa, drewniana świątynia z 1778 roku, kilkakrotnie remntowana i odnawiana, ostatnio w latach 2002-05. Już dwukrotnie planowano zastąpić ją budowlą murowaną, ale za każdym razem plany nie dochodziły do skutku.Pierwszy kościół w Dobrzycy stanął tu już prawdopodobnie w XIV wieku i nosił wezwanie Św. Krzyża i Św. Katarzyny. Kolejna drewniana świątynia spłonęła w 1777 roku i wtedy powstał obecny kościół.

Wystrój świątyni

Podczas II wojny światowej kościół w Dobrzycy nie został zniszczony, ale ograbiony. Na szczęście zachowały się zabytkowe ołtarze, w tym przepiękny rokokowy ołtarz główny z obrazem Św. Tekli, który zasłania obraz MB Częstochowskiej, ołtarz Św. Anny oraz ołtarz MB Różańcowej.

Przetrwały też chrzcielnica oraz ambona, a szczególną uwagę przykuwają piękne, XVIII-wieczne organy, wykonane przez Franciszka Eytnera. Wnętrze świątyni ładnie odmalowane przedstawia się bardzo efektownie i harmonijnie.Kościół Świętej Tekli
Rynek 6, Dobrzyca
tel. 62/ 741-30-10
www.parafia-dobrzyca.pl

Dobrzyca noclegi

Dobrzyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021