Drewniany kościół w Dobrzycy

Dobrzyca kościół
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Kościół Świętej Tekli w Dobrzycy to zabytkowa, drewniana świątynia z 1778 roku, kilkakrotnie remntowana i odnawiana, ostatnio w latach 2002-05. Już dwukrotnie planowano zastąpić ją budowlą murowaną, ale za każdym razem plany nie dochodziły do skutku.

Pierwszy kościół w Dobrzycy stanął tu już prawdopodobnie w XIV wieku i nosił wezwanie Św. Krzyża i Św. Katarzyny. Kolejna drewniana świątynia spłonęła w 1777 roku i wtedy powstał obecny kościół.

Wystrój świątyni

Podczas II wojny światowej kościół w Dobrzycy nie został zniszczony, ale ograbiony. Na szczęście zachowały się zabytkowe ołtarze, w tym przepiękny rokokowy ołtarz główny z obrazem Św. Tekli, który zasłania obraz MB Częstochowskiej, ołtarz Św. Anny oraz ołtarz MB Różańcowej.

Przetrwały też chrzcielnica oraz ambona, a szczególną uwagę przykuwają piękne, XVIII-wieczne organy, wykonane przez Franciszka Eytnera. Wnętrze świątyni ładnie odmalowane przedstawia się bardzo efektownie i harmonijnie.

Kościół Świętej Tekli
Rynek 6, Dobrzyca
tel. 62/ 741-30-10
www.parafia-dobrzyca.pl

Noclegi w Dobrzycy

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.3 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024