Drewniany kościół w Golinie

Kościół w Golinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Kościół Św. Andrzeja Apostoła w Golinie koło Jarocina to jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce. To interesująca budowla, początkami sięgająca XV wieku, jednak w obecnej formie pochodząca z połowy XVIII stulecia.

Drewniany kościół w Golinie jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej i szkieletowej, z dodatkiem charakterystycznego muru pruskiego, co czyni go szczególnie ciekawym. Świątynia nakryta jest dachem gontowym.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie


Sanktuarium MB Pocieszenia Golińskiej

Kościół Św. Andrzeja w Golinie to Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Kult rozpoczął się tutaj już w średniowieczu, a obecny cudowny obraz MB Golińskiej znajdujący się w ołtarzu głównym z XVIII wieku również pochodzi z XVIII stulecia. Namalował go nieznany artysta, na płótnie naklejonym na deskę.

Wnętrze świątyni urzeka swym pięknym, poza ołtarzem głównym są tutaj również dwa ołtarze boczne z połowy XVII wieku, z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Św. Antonim oraz ze Św. Benonem. Bardzo ciekawy jest też dwustronny obraz z XVII stulecia szkoły polskiej, przedstawia on "Zdjęcie Chrystusa z Krzyża", a na odwrocie widnieje scena Zmartwychwstania.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

Kościół Św. Andrzeja - Sanktuarium MB Pocieszenia
ul. ks. Szczepana Toboły 1, Golina, Jarocin
tel. 62/ 740-40-22
www.sanktuarium-maryjne.pl

Noclegi w Golinie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kościół w Golinie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 7)
Twoja ocena
Anna Piernikarczyk

Karolu a byłeś w Jarocinie? Masz zdjęcia, mógłbyś dodać i ten pałac w Zakrzewie dodam do Jarocina jako atrakcję, bo o samej wiosce nie ma co pisać, łatwiej będzie to wyszukane jako atrakcja - pałac w Zakrzewie przyklejona do Jarocina

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024