Kościół Św. Andrzeja Apostoła w Golinie koło Jarocina to jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce. To interesująca budowla, początkami sięgająca XV wieku, jednak w obecnej formie pochodząca z połowy XVIII stulecia.Drewniany kościół w Golinie jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej i szkieletowej, z dodatkiem charakterystycznego muru pruskiego, co czyni go szczególnie ciekawym. Świątynia nakryta jest dachem gontowym.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie

Sanktuarium MB Pocieszenia Golińskiej

Kościół Św. Andrzeja w Golinie to Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Kult rozpoczął się tutaj już w średniowieczu, a obecny cudowny obraz MB Golińskiej znajdujący się w ołtarzu głównym z XVIII wieku również pochodzi z XVIII stulecia. Namalował go nieznany artysta, na płótnie naklejonym na deskę.

Wnętrze świątyni urzeka swym pięknym, poza ołtarzem głównym są tutaj również dwa ołtarze boczne z połowy XVII wieku, z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Św. Antonim oraz ze Św. Benonem. Bardzo ciekawy jest też dwustronny obraz z XVII stulecia szkoły polskiej, przedstawia on "Zdjęcie Chrystusa z Krzyża", a na odwrocie widnieje scena Zmartwychwstania.

Kościół w Golinie
Kościół w Golinie


Kościół Św. Andrzeja - Sanktuarium MB Pocieszenia
ul. ks. Szczepana Toboły 1, Golina, Jarocin
tel. 62/ 740-40-22
www.sanktuarium-maryjne.pl

Kościół w Golinie

Golina noclegi

Golina to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-02-19 na

Karolu a byłeś w Jarocinie? Masz zdjęcia, mógłbyś dodać i ten pałac w Zakrzewie dodam do Jarocina jako atrakcję, bo o samej wiosce nie ma co pisać, łatwiej będzie to wyszukane jako atrakcja - pałac w Zakrzewie przyklejona do Jarocina

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021