Piękny Ratusz w Jarocinie jest prawdziwą ozdobą Rynku, bowiem został wybudowany pośrodku placu, na planie kwadratu.Stoi tu od wieków, choć w różnych formach. Najpierw była to parterowa drewniana budowla ze strzelistą wieżyczką, później pod koniec XVII stulecia wznesiono piętrowy budynek, ale nadal drewniany, dlatego nie przetrwał pożaru z 1773 roku.

Jarocin ratusz
Jarocin ratusz

Z fundacji Franciszka Radolińskiego w latach 1799-1804 wreszcie stanął tu okazały, murowany Ratusz o dzisiejszej bryle, z ciekawymi, arkadowymi podcieniami. Przez wieki siedzibę miała tutaj rada miasta, a dziś ponadto w podcieniach mieści się kawiarnia oraz filia biblioteki.

Na piętrze natomiast urządzono siedzibę główną Muzeum Regionalnego w Jarocinie  z ekspozycjami historyczno - etnograficznymi. Ciekawym elementem Ratusza jest przepiękny witraż przedstawiający scenę związaną z legendą o Św. Marcinie - patronie pobliskiego kościoła.

Ratusz
Ratusz


Od 2006 roku codziennie w południe z Ratusza jarocińskiego ulatuje w powietrze melodia hejnału miasta. W ostatnich latach Ratusz w Jarocinie został wspaniale odnowiony i świeci dzisiaj blaskiem, dodając uroku Rynkowi, któremu również nie można odmówić urody. To wizytówka miasta!

Ratusz - Muzeum Regionalne
Rynek, Jarocin

 

Jarocin
Jarocin


Jarocin noclegi

Jarocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021