Ratusz w Jarocinie

Ratusz w Jarocinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Piękny Ratusz w Jarocinie jest prawdziwą ozdobą Rynku, bowiem został wybudowany pośrodku placu, na planie kwadratu.

Stoi tu od wieków, choć w różnych formach. Najpierw była to parterowa drewniana budowla ze strzelistą wieżyczką, później pod koniec XVII stulecia wznesiono piętrowy budynek, ale nadal drewniany, dlatego nie przetrwał pożaru z 1773 roku.

Jarocin ratusz
Jarocin ratusz

Z fundacji Franciszka Radolińskiego w latach 1799-1804 wreszcie stanął tu okazały, murowany Ratusz o dzisiejszej bryle, z ciekawymi, arkadowymi podcieniami. Przez wieki siedzibę miała tutaj rada miasta, a dziś ponadto w podcieniach mieści się kawiarnia oraz filia biblioteki.

Na piętrze natomiast urządzono siedzibę główną Muzeum Regionalnego w Jarocinie  z ekspozycjami historyczno - etnograficznymi. Ciekawym elementem Ratusza jest przepiękny witraż przedstawiający scenę związaną z legendą o Św. Marcinie - patronie pobliskiego kościoła.

Ratusz
Ratusz

Od 2006 roku codziennie w południe z Ratusza jarocińskiego ulatuje w powietrze melodia hejnału miasta. W ostatnich latach Ratusz w Jarocinie został wspaniale odnowiony i świeci dzisiaj blaskiem, dodając uroku Rynkowi, któremu również nie można odmówić urody. To wizytówka miasta!

Ratusz - Muzeum Regionalne
Rynek, Jarocin

 

Jarocin
Jarocin

Noclegi w Jarocinie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.1 głosów: 7)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 7)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024