Kościół Św. Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim

Kościół Św. Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim

Kościół Św. Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim to fara koźmińska, będąca jednym z najstarszych kościołów w Wielkopolsce. Początki parafii sięgają najpewniej XII wieku, ale obecny kościół ceglany stanął tu w roku 1462, za sprawą ówczesnego właściciela dóbr koźmińskich - Hińczy z Rogowa. Zastąpił on wcześniejszy drewniany kościółek, który chylił się ku upadkowi.W XVII wieku kościół rozbudowali nowi właściciele zamku koźmińskiego - rodzina Przyjemskich, która i warownię wówczas powiększyła. Zachowano wówczas pierwotne prezbiterium świątyni z wielkim ołtarzem ze wspaniałą rzeźbą z XV wieku, pochodzącą z pracowni Wita Stwosza. Również kilka innych zabytków zachowało się z tamtych czasów.Dzisiaj kościół jest trzynawowy o układzie bazylikowym, z wieżą z blaszanym hełmem. Świątynia jest otynkowana. We wnętrzu uwagę przykuwa sklepienie z dekoracją stiukową, piękny ołtarz główny, renesansowe nagrobki Górków, belka tęczowa i inne zabytki.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Kościelna 1, Koźmin Wielkopolski
tel. 62/ 721-61-37
sw.wawrzynca-kozmin@kalisz.opoka.org.pl
www.fara-kozmin.kalisz.opoka.org.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020