Koźmin Wielkopolski Kościół

Kościół Św. Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim

(4.7 głosów: 3)

Kościół Św. Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim to fara koźmińska, będąca jednym z najstarszych kościołów w Wielkopolsce. Początki parafii sięgają najpewniej XII wieku, ale obecny kościół ceglany stanął tu w roku 1462, za sprawą ówczesnego właściciela dóbr koźmińskich - Hińczy z Rogowa. Zastąpił on wcześniejszy drewniany kościółek, który chylił się ku upadkowi.W XVII wieku kościół rozbudowali nowi właściciele zamku koźmińskiego - rodzina Przyjemskich, która i warownię wówczas powiększyła. Zachowano wówczas pierwotne prezbiterium świątyni z wielkim ołtarzem ze wspaniałą rzeźbą z XV wieku, pochodzącą z pracowni Wita Stwosza. Również kilka innych zabytków zachowało się z tamtych czasów.

Dzisiaj kościół jest trzynawowy o układzie bazylikowym, z wieżą z blaszanym hełmem. Świątynia jest otynkowana. We wnętrzu uwagę przykuwa sklepienie z dekoracją stiukową, piękny ołtarz główny, renesansowe nagrobki Górków, belka tęczowa i inne zabytki.Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Kościelna 1, Koźmin Wielkopolski
tel. 62/ 721-61-37
sw.wawrzynca-kozmin@kalisz.opoka.org.pl
www.fara-kozmin.kalisz.opoka.org.pl

Koźmin Wielkopolski noclegi

Koźmin Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Koźmin Wielkopolski
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
51°49'32N, 17°27'7E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021