Koźmin Wielkopolski Kościół

Kościół Św. Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim to fara koźmińska, będąca jednym z najstarszych kościołów w Wielkopolsce. Początki parafii sięgają najpewniej XII wieku, ale obecny kościół ceglany stanął tu w roku 1462, za sprawą ówczesnego właściciela dóbr koźmińskich - Hińczy z Rogowa. Zastąpił on wcześniejszy drewniany kościółek, który chylił się ku upadkowi.

W XVII wieku kościół rozbudowali nowi właściciele zamku koźmińskiego - rodzina Przyjemskich, która i warownię wówczas powiększyła. Zachowano wówczas pierwotne prezbiterium świątyni z wielkim ołtarzem ze wspaniałą rzeźbą z XV wieku, pochodzącą z pracowni Wita Stwosza. Również kilka innych zabytków zachowało się z tamtych czasów.Dzisiaj kościół jest trzynawowy o układzie bazylikowym, z wieżą z blaszanym hełmem. Świątynia jest otynkowana. We wnętrzu uwagę przykuwa sklepienie z dekoracją stiukową, piękny ołtarz główny, renesansowe nagrobki Górków, belka tęczowa i inne zabytki.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Kościelna 1, Koźmin Wielkopolski
tel. 62/ 721-61-37
sw.wawrzynca-kozmin@kalisz.opoka.org.pl
www.fara-kozmin.kalisz.opoka.org.pl

Koźmin Wielkopolski noclegi

Koźmin Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023