Kościół Św. Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim to fara koźmińska, będąca jednym z najstarszych kościołów w Wielkopolsce. Początki parafii sięgają najpewniej XII wieku, ale obecny kościół ceglany stanął tu w roku 1462, za sprawą ówczesnego właściciela dóbr koźmińskich - Hińczy z Rogowa. Zastąpił on wcześniejszy drewniany kościółek, który chylił się ku upadkowi.
W XVII wieku kościół rozbudowali nowi właściciele zamku koźmińskiego - rodzina Przyjemskich, która i warownię wówczas powiększyła. Zachowano wówczas pierwotne prezbiterium świątyni z wielkim ołtarzem ze wspaniałą rzeźbą z XV wieku, pochodzącą z pracowni Wita Stwosza. Również kilka innych zabytków zachowało się z tamtych czasów.
Dzisiaj kościół jest trzynawowy o układzie bazylikowym, z wieżą z blaszanym hełmem. Świątynia jest otynkowana. We wnętrzu uwagę przykuwa sklepienie z dekoracją stiukową, piękny ołtarz główny, renesansowe nagrobki Górków, belka tęczowa i inne zabytki.
Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Kościelna 1, Koźmin Wielkopolski
tel. 62/ 721-61-37
sw.wawrzynca-kozmin@kalisz.opoka.org.pl
www.fara-kozmin.kalisz.opoka.org.pl
Koźmin Wielkopolski noclegi
Koźmin Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!