Sulmierzyce

Drewniany Ratusz w Sulmierzycach

(5 głosów: 4)

Pewnie się nie pomylę, jeśli napiszę, że Ratusz w Sulmierzycach to ostatni taki Ratusz, nie tylko w Polsce, ale i w Europie! Nie chodzi tu tylko o fakt, że jest drewniany, kiedy siedziby władz miejskich w Polsce od dawna są murowane, ale również o to, jak jest piękny, unikatowy i oryginalny w swej formie.Wygląd Ratusza w Sulmierzycach

Ratusz stoi pośrodku sulmierzyckiego Rynku od 1743 roku. Taka data widnieje na portalu oraz na chorągiewce powiewającej na wieżyczce. To cenny, drewniany zabytek, którego ściany pokryte zostały tynkiem i pomalowane na biało. Co ciekawe, dwubiegunowe schody prowadzące na piętro znajdują się na zewnątrz obiektu, dodając mu niemałego uroku.

Sulmierzyce
Sulmierzyce

Czterospadowy dach Ratusza pokryty jest gontem i zwieńczony wieżyczką, a dodatkowo z trzech stron budowlę otaczają podcienia wsparte na dębowych słupach. Niegdyś mieściły się tutaj: archiwum, lamus, areszt miejski, a na piętrze pokój burmistrza i sala posiedzeń rady miejskiej.Istnienie Ratusza sulmierzyckiego było raz bardzo zagrożone, kiedy planowano jego rozebranie i postawienie murowanego budynku, na szczęście plany się nie ziściły i dziś cieszyć możemy oko wspaniałym zabytkiem, niezwykle urokliwym.

Muzeum Regionalne

We wnętrzu Ratusza od 1957 roku siedzibę ma Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej z ciekawą ekspozycją lamp naftowych, zegarów czy żelazek. Organizowane są tutaj również wystawy czasowe, związane z historią i kulturą tego miejsca. Obiektem Muzeum jest również drewniany wiatrak koźlak.Sulmierzyce
Sulmierzyce

Pobliska Dolina Baryczy

Nieco na południe od Sulmierzyc rozciąga się cudowna Dolina Baryczy, niezadeptany ptasi raj ze stawami hodowlanymi, z których karpie często goszczą na stołach podczas Wigilii. To piękne miejsce na spokojny wypoczynek na łonie natury

Adres

Ratusz - Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej im. Sebastiana Fabiana Klonowicza
Rynek 1, Sulmierzyce
tel. 728-473-194

GPS: 51°36'23N, 17°31'41E

Sulmierzyce noclegi

Sulmierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°36'23N, 17°31'41E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

tomtur
Słyszałem bardzo dużo o tym nietypowym ratuszu. Widziałem wiele zdjęć, opisów, parę krótkich filmów o ratuszu. Osoby, który go widziały wspominają bardzo pozytywnie. Wielce ciekawe są eksponaty w ratuszowym muzeum. No i pobliski wiatrak to dodatkowy atut.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021