Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Sulmierzyce

Drewniany Ratusz w Sulmierzycach

(5 głosów: 4)

Pewnie się nie pomylę, jeśli napiszę, że Ratusz w Sulmierzycach to ostatni taki Ratusz, nie tylko w Polsce, ale i w Europie! Nie chodzi tu tylko o fakt, że jest drewniany, kiedy siedziby władz miejskich w Polsce od dawna są murowane, ale również o to, jak jest piękny, unikatowy i oryginalny w swej formie.Wygląd Ratusza w Sulmierzycach

Ratusz stoi pośrodku sulmierzyckiego Rynku od 1743 roku. Taka data widnieje na portalu oraz na chorągiewce powiewającej na wieżyczce. To cenny, drewniany zabytek, którego ściany pokryte zostały tynkiem i pomalowane na biało. Co ciekawe, dwubiegunowe schody prowadzące na piętro znajdują się na zewnątrz obiektu, dodając mu niemałego uroku.

Sulmierzyce
Sulmierzyce

Czterospadowy dach Ratusza pokryty jest gontem i zwieńczony wieżyczką, a dodatkowo z trzech stron budowlę otaczają podcienia wsparte na dębowych słupach. Niegdyś mieściły się tutaj: archiwum, lamus, areszt miejski, a na piętrze pokój burmistrza i sala posiedzeń rady miejskiej.Istnienie Ratusza sulmierzyckiego było raz bardzo zagrożone, kiedy planowano jego rozebranie i postawienie murowanego budynku, na szczęście plany się nie ziściły i dziś cieszyć możemy oko wspaniałym zabytkiem, niezwykle urokliwym.

Muzeum Regionalne

We wnętrzu Ratusza od 1957 roku siedzibę ma Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej z ciekawą ekspozycją lamp naftowych, zegarów czy żelazek. Organizowane są tutaj również wystawy czasowe, związane z historią i kulturą tego miejsca. Obiektem Muzeum jest również drewniany wiatrak koźlak.Sulmierzyce
Sulmierzyce

Pobliska Dolina Baryczy

Nieco na południe od Sulmierzyc rozciąga się cudowna Dolina Baryczy, niezadeptany ptasi raj ze stawami hodowlanymi, z których karpie często goszczą na stołach podczas Wigilii. To piękne miejsce na spokojny wypoczynek na łonie natury

Adres

Ratusz - Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej im. Sebastiana Fabiana Klonowicza
Rynek 1, Sulmierzyce
tel. 728-473-194

GPS: 51°36'23N, 17°31'41E

Sulmierzyce noclegi

Sulmierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°36'23N, 17°31'41E
30 listopad 2015
27 marzec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

tomtur
05 listopad 2020 22:50
Słyszałem bardzo dużo o tym nietypowym ratuszu. Widziałem wiele zdjęć, opisów, parę krótkich filmów o ratuszu. Osoby, który go widziały wspominają bardzo pozytywnie. Wielce ciekawe są eksponaty w ratuszowym muzeum. No i pobliski wiatrak to dodatkowy atut.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację