Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Ratusz - Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej im. Sebastiana Fabiana Klonowicza
Rynek 1, Sulmierzyce
tel. 728-473-194

51°36'23" N, 17°31'41" E

Pewnie się nie pomylę, jeśli napiszę, że Ratusz w Sulmierzycach to ostatni taki Ratusz, nie tylko w Polsce, ale i w Europie! Nie chodzi tu tylko o fakt, że jest drewniany, kiedy siedziby władz miejskich w Polsce od dawna są murowane, ale również o to, jak jest piękny, unikatowy i oryginalny w swej formie.Wygląd Ratusza

Ratusz stoi pośrodku sulmierzyckiego Rynku od 1743 roku. Taka data widnieje na portalu oraz na chorągiewce powiewającej na wieżyczce. To cenny, drewniany zabytek, którego ściany pokryte zostały tynkiem i pomalowane na biało. Co ciekawe, dwubiegunowe schody prowadzące na piętro znajdują się na zewnątrz obiektu, dodając mu niemałego uroku.

Sulmierzyce
Sulmierzyce

Czterospadowy dach Ratusza pokryty jest gontem i zwieńczony wieżyczką, a dodatkowo z trzech stron budowlę otaczają podcienia wsparte na dębowych słupach.

Niegdyś mieściły się tutaj: archiwum, lamus, areszt miejski, a na piętrze pokój burmistrza i sala posiedzeń rady miejskiej.

Sulmierzyce
Sulmierzyce


Istnienie Ratusza sulmierzyckiego było raz bardzo zagrożone, kiedy planowano jego rozebranie i postawienie murowanego budynku, na szczęście plany się nie ziściły i dziś cieszyć możemy oko wspaniałym zabytkiem, niezwykle urokliwym.

Muzeum Regionalne

We wnętrzu Ratusza od 1957 roku siedzibę ma Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej z ciekawą ekspozycją lamp naftowych, zegarów czy żelazek. Organizowane są tutaj również wystawy czasowe, związane z historią i kulturą tego miejsca. Obiektem Muzeum jest również drewniany wiatrak koźlak.Sulmierzyce noclegi

Sulmierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1735 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-11-05 na
Słyszałem bardzo dużo o tym nietypowym ratuszu. Widziałem wiele zdjęć, opisów, parę krótkich filmów o ratuszu. Osoby, który go widziały wspominają bardzo pozytywnie. Wielce ciekawe są eksponaty w ratuszowym muzeum. No i pobliski wiatrak to dodatkowy atut.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020