Drewniany Ratusz w Sulmierzycach

Sulmierzyce
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Pewnie się nie pomylę, jeśli napiszę, że Ratusz w Sulmierzycach to ostatni taki Ratusz, nie tylko w Polsce, ale i w Europie! Nie chodzi tu tylko o fakt, że jest drewniany, kiedy siedziby władz miejskich w Polsce od dawna są murowane, ale również o to, jak jest piękny, unikatowy i oryginalny w swej formie.

Wygląd Ratusza w Sulmierzycach

Ratusz stoi pośrodku sulmierzyckiego Rynku od 1743 roku. Taka data widnieje na portalu oraz na chorągiewce powiewającej na wieżyczce. To cenny, drewniany zabytek, którego ściany pokryte zostały tynkiem i pomalowane na biało. Co ciekawe, dwubiegunowe schody prowadzące na piętro znajdują się na zewnątrz obiektu, dodając mu niemałego uroku.Sulmierzyce
Sulmierzyce

Czterospadowy dach Ratusza pokryty jest gontem i zwieńczony wieżyczką, a dodatkowo z trzech stron budowlę otaczają podcienia wsparte na dębowych słupach. Niegdyś mieściły się tutaj: archiwum, lamus, areszt miejski, a na piętrze pokój burmistrza i sala posiedzeń rady miejskiej.

Istnienie Ratusza sulmierzyckiego było raz bardzo zagrożone, kiedy planowano jego rozebranie i postawienie murowanego budynku, na szczęście plany się nie ziściły i dziś cieszyć możemy oko wspaniałym zabytkiem, niezwykle urokliwym.

Muzeum Regionalne

We wnętrzu Ratusza od 1957 roku siedzibę ma Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej z ciekawą ekspozycją lamp naftowych, zegarów czy żelazek. Organizowane są tutaj również wystawy czasowe, związane z historią i kulturą tego miejsca. Obiektem Muzeum jest również drewniany wiatrak koźlak.

Sulmierzyce
Sulmierzyce

Pobliska Dolina Baryczy

Nieco na południe od Sulmierzyc rozciąga się cudowna Dolina Baryczy, niezadeptany ptasi raj ze stawami hodowlanymi, z których karpie często goszczą na stołach podczas Wigilii. To piękne miejsce na spokojny wypoczynek na łonie naturyAdres

Ratusz - Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej im. Sebastiana Fabiana Klonowicza
Rynek 1, Sulmierzyce
tel. 728-473-194

GPS: 51°36'23N, 17°31'41E

Sulmierzyce noclegi

Sulmierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sulmierzyce
Ważna
zabytki drewniane ratusze
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena
tomtur
Słyszałem bardzo dużo o tym nietypowym ratuszu. Widziałem wiele zdjęć, opisów, parę krótkich filmów o ratuszu. Osoby, który go widziały wspominają bardzo pozytywnie. Wielce ciekawe są eksponaty w ratuszowym muzeum. No i pobliski wiatrak to dodatkowy atut.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024