Obecny neobarokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach powstał w 1878 roku, ale początki parafii rzymsko-katolickiej w mieście sięgają XII wieku.Pierwszy kościół, jeszcze pod wezwaniem Wszystkich Świętych stała w średniowieczu w okolicy skrzyżowania ul. Starokościelnej i Piotra Zielezińskiego. W 1457 roku, po otrzymaniu praw miejskich, na Rynku powstał szpitalny kościół Św. Anny, który szybko spłonął i w jego miejscu powstał drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha.

Sulmierzyce
Sulmierzyce

W 1868 roku w miejscu dzisiejszej świątyni zbudowano kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, ale również szybko spłonął i w 1878 roku stanęła tu dzisiejsza świątynia murowana, z 40-metrową wieżą górującą ponad wejściem głównym.

Wnętrze kościoła

Nawę główną od naw bocznych oddzielają filary. W ołtarzu głównym widnieje kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej z Borku Wielkopolskiego z 1634 roku. Po lewej stronie znajduje się ołtarz Św. Walentego, a po prawej ołtarz Św. Fabiana i Sebastiana.Na filarach podziwiać można późnogotycką rzeźbę z XVI wieku i wczesnobarokowy krucyfiks z XVII stulecia. Niedaleko ołtarza głównego znajduje się też zabytkowy ołtarz Św. Anny i Różańca Świętego. Są to zabytki z wcześniejszej, spalonej świątyni. 

W pobliżu odwiedzić warto unikatowy, jedyny w Polsce drewniany Ratusz ze schodami prowadzącymi na zewnątrz budynku.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Nowokościelna, Sulmierzyce
 

Sulmierzyce noclegi

Sulmierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021