Sulmierzyce kościół

Kościół w Sulmierzycach

(4 głosów: 2)

Obecny neobarokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach powstał w 1878 roku, ale początki parafii rzymsko-katolickiej w mieście sięgają XII wieku.Pierwszy kościół, jeszcze pod wezwaniem Wszystkich Świętych stała w średniowieczu w okolicy skrzyżowania ul. Starokościelnej i Piotra Zielezińskiego. W 1457 roku, po otrzymaniu praw miejskich, na Rynku powstał szpitalny kościół Św. Anny, który szybko spłonął i w jego miejscu powstał drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha.

W 1868 roku w miejscu dzisiejszej świątyni zbudowano kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, ale również szybko spłonął i w 1878 roku stanęła tu dzisiejsza świątynia murowana, z 40-metrową wieżą górującą ponad wejściem głównym.Wnętrze kościoła

Nawę główną od naw bocznych oddzielają filary. W ołtarzu głównym widnieje kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej z Borku Wielkopolskiego z 1634 roku. Po lewej stronie znajduje się ołtarz Św. Walentego, a po prawej ołtarz Św. Fabiana i Sebastiana.

Na filarach podziwiać można późnogotycką rzeźbę z XVI wieku i wczesnobarokowy krucyfiks z XVII stulecia. Niedaleko ołtarza głównego znajduje się też zabytkowy ołtarz Św. Anny i Różańca Świętego. Są to zabytki z wcześniejszej, spalonej świątyni. W pobliżu odwiedzić warto unikatowy, jedyny w Polsce drewniany Ratusz ze schodami prowadzącymi na zewnątrz budynku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Nowokościelna, Sulmierzyce
 

Sulmierzyce noclegi

Sulmierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sulmierzyce
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
51°36'23N, 17°31'49E
30 listopad 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację