Sulmierzyce kościół

Kościół w Sulmierzycach

(4 głosów: 2)

Obecny neobarokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach powstał w 1878 roku, ale początki parafii rzymsko-katolickiej w mieście sięgają XII wieku.Pierwszy kościół, jeszcze pod wezwaniem Wszystkich Świętych stała w średniowieczu w okolicy skrzyżowania ul. Starokościelnej i Piotra Zielezińskiego. W 1457 roku, po otrzymaniu praw miejskich, na Rynku powstał szpitalny kościół Św. Anny, który szybko spłonął i w jego miejscu powstał drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha.

Sulmierzyce
Sulmierzyce

W 1868 roku w miejscu dzisiejszej świątyni zbudowano kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, ale również szybko spłonął i w 1878 roku stanęła tu dzisiejsza świątynia murowana, z 40-metrową wieżą górującą ponad wejściem głównym.Wnętrze kościoła

Nawę główną od naw bocznych oddzielają filary. W ołtarzu głównym widnieje kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej z Borku Wielkopolskiego z 1634 roku. Po lewej stronie znajduje się ołtarz Św. Walentego, a po prawej ołtarz Św. Fabiana i Sebastiana.

Na filarach podziwiać można późnogotycką rzeźbę z XVI wieku i wczesnobarokowy krucyfiks z XVII stulecia. Niedaleko ołtarza głównego znajduje się też zabytkowy ołtarz Św. Anny i Różańca Świętego. Są to zabytki z wcześniejszej, spalonej świątyni. W pobliżu odwiedzić warto unikatowy, jedyny w Polsce drewniany Ratusz ze schodami prowadzącymi na zewnątrz budynku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Nowokościelna, Sulmierzyce
 

Sulmierzyce noclegi

Sulmierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sulmierzyce
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
51°36'23N, 17°31'49E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021