Kościół w Sulmierzycach
Obecny neobarokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach powstał w 1878 roku, ale początki parafii rzymsko-katolickiej w mieście sięgają XII wieku.
Pierwszy kościół, jeszcze pod wezwaniem Wszystkich Świętych stała w średniowieczu w okolicy skrzyżowania ul. Starokościelnej i Piotra Zielezińskiego. W 1457 roku, po otrzymaniu praw miejskich, na Rynku powstał szpitalny kościół Św. Anny, który szybko spłonął i w jego miejscu powstał drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha.
W 1868 roku w miejscu dzisiejszej świątyni zbudowano kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, ale również szybko spłonął i w 1878 roku stanęła tu dzisiejsza świątynia murowana, z 40-metrową wieżą górującą ponad wejściem głównym.
Wnętrze kościoła
Nawę główną od naw bocznych oddzielają filary. W ołtarzu głównym widnieje kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej z Borku Wielkopolskiego z 1634 roku. Po lewej stronie znajduje się ołtarz Św. Walentego, a po prawej ołtarz Św. Fabiana i Sebastiana.
Na filarach podziwiać można późnogotycką rzeźbę z XVI wieku i wczesnobarokowy krucyfiks z XVII stulecia. Niedaleko ołtarza głównego znajduje się też zabytkowy ołtarz Św. Anny i Różańca Świętego. Są to zabytki z wcześniejszej, spalonej świątyni.
W pobliżu odwiedzić warto unikatowy, jedyny w Polsce drewniany Ratusz ze schodami prowadzącymi na zewnątrz budynku.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Nowokościelna, Sulmierzyce
Noclegi w Sulmierzycach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Krotoszanka w Krotoszynie, odległość: 12 km
- Muzeum Bombki w Miliczu, odległość: 19.8 km
- Zamek w Miliczu, odległość: 19.9 km
- Pałac w Miliczu, odległość: 20.1 km
- Kolorowy Szlak Karpia w Dolinie Baryczy, odległość: 20.1 km
- Ścieżka rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej w Dolinie Baryczy, odległość: 20.1 km
- Kościół Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, odległość: 20.5 km
- Park Przygód Górecznik w Antoninie, odległość: 21.1 km
- Pałac w Antoninie, odległość: 24.3 km
- Pałac w Dobrzycy, odległość: 29.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!