Kościół w Sulmierzycach

Sulmierzyce kościół
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Obecny neobarokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach powstał w 1878 roku, ale początki parafii rzymsko-katolickiej w mieście sięgają XII wieku.

Pierwszy kościół, jeszcze pod wezwaniem Wszystkich Świętych stała w średniowieczu w okolicy skrzyżowania ul. Starokościelnej i Piotra Zielezińskiego. W 1457 roku, po otrzymaniu praw miejskich, na Rynku powstał szpitalny kościół Św. Anny, który szybko spłonął i w jego miejscu powstał drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha.

Sulmierzyce
Sulmierzyce

W 1868 roku w miejscu dzisiejszej świątyni zbudowano kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, ale również szybko spłonął i w 1878 roku stanęła tu dzisiejsza świątynia murowana, z 40-metrową wieżą górującą ponad wejściem głównym.

Wnętrze kościoła

Nawę główną od naw bocznych oddzielają filary. W ołtarzu głównym widnieje kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej z Borku Wielkopolskiego z 1634 roku. Po lewej stronie znajduje się ołtarz Św. Walentego, a po prawej ołtarz Św. Fabiana i Sebastiana.

Na filarach podziwiać można późnogotycką rzeźbę z XVI wieku i wczesnobarokowy krucyfiks z XVII stulecia. Niedaleko ołtarza głównego znajduje się też zabytkowy ołtarz Św. Anny i Różańca Świętego. Są to zabytki z wcześniejszej, spalonej świątyni. 

W pobliżu odwiedzić warto unikatowy, jedyny w Polsce drewniany Ratusz ze schodami prowadzącymi na zewnątrz budynku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Nowokościelna, Sulmierzyce
 

Noclegi w Sulmierzycach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024