Kościół Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski kościół Królowej Polski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.4

Kościół NMP Królowej Polski to ciekawostka Ostrowa Wielkopolskiego i to co najmniej z trzech powodów. Powstał on dla ewangelików w 1778 roku, a od 1945 roku przeszedł w ręce katolików. Początkowo stanowił filię parafii Św. Stanisława, ale wkrótce utworzono tu samodzielną parafię NMP. Ciekawostką jest jednak fakt, że od lat 90-tych odbywają się tutaj również nabożeństwa dla ewangelików, tym samym świątynia służy dwóm wyznaniom, co nie zdarza się zbyt często. Nosi więc podwójne wezwanie kościół rzymskokatolicki Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy.

Drugą ciekawostką jest to, że tzw. Mały Kościół jest najstarszą zachowaną w całości budowlą w Ostrowie Wielkopolskim, a trzecia ciekawostka to wygląd świątyni, niezwykle uroczy, bo szachulcowy, z tzw. murem pruskim, co dodaje budowlom zawsze urody. Nawa z zewnątrz jest drewniana, we wnętrzu zaś murowana. Do kościółka przylega neoromańska wieża z barokowym hełmem. Wystrój świątyni jest późnobarokowy, zachowały się tutaj charakterystyczne dla kościołów ewangelickich empory.Kościół NMP Królowej Polski
ul. Królowej Jadwigi 7, Ostrów Wielkopolski
tel. 62/ 735-57-26
www.parafianmp.cal24.pl

Noclegi w Wielkopolsce

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.4 głosów: 5)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024