Kościół Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim

Kościół Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim

Kościół NMP Królowej Polski to ciekawostka Ostrowa Wielkopolskiego i to co najmniej z trzech powodów. Powstał on dla ewangelików w 1778 roku, a od 1945 roku przeszedł w ręce katolików. Początkowo stanowił filię parafii Św. Stanisława, ale wkrótce utworzono tu samodzielną parafię NMP. Ciekawostką jest jednak fakt, że od lat 90-tych odbywają się tutaj również nabożeństwa dla ewangelików, tym samym świątynia służy dwóm wyznaniom, co nie zdarza się zbyt często. Nosi więc podwójne wezwanie kościół rzymskokatolicki Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy.Drugą ciekawostką jest to, że tzw. Mały Kościół jest najstarszą zachowaną w całości budowlą w Ostrowie Wielkopolskim, a trzecia ciekawostka to wygląd świątyni, niezwykle uroczy, bo szachulcowy, z tzw. murem pruskim, co dodaje budowlom zawsze urody. Nawa z zewnątrz jest drewniana, we wnętrzu zaś murowana. Do kościółka przylega neoromańska wieża z barokowym hełmem. Wystrój świątyni jest późnobarokowy, zachowały się tutaj charakterystyczne dla kościołów ewangelickich empory.

Kościół NMP Królowej Polski
ul. Królowej Jadwigi 7, Ostrów Wielkopolski
tel. 62/ 735-57-26
www.parafianmp.cal24.pl

Ostrów Wielkopolski noclegi

Ostrów Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021