51°51'48" N
17°55'33" W
Wielkopolskie
2015-12-07 10:02:02
119m npm
Ważna
Park w Gołuchowie, Anna Piernikarczyk
Gołuchów, Anna Piernikarczyk
Gołuchów, Anna Piernikarczyk
Gołuchów Aleja Lipowa, Anna Piernikarczyk
Gołuchów Muzeum Leśnictwa, Anna Piernikarczyk
Gołuchów, Anna Piernikarczyk
Gołuchów, Anna Piernikarczyk
Gołuchów, Anna Piernikarczyk
Gołuchów Pokazowa zagroda zwierząt, Anna Piernikarczyk
Gołuchów żubry, Anna Piernikarczyk
Gołuchów daniele, Anna Piernikarczyk
Gołuchów koniki polskie, Anna Piernikarczyk
Gołuchów park, Katarzyna G***
Zdjęcia (13)

Zabytkowy park angielski, otaczający zamek w Gołuchowie, to wspaniałe miejsce na wypoczynek i spacery. Opiekę nad parkiem oraz zabudowaniami zabytkowymi w parku sprawuje Ośrodek Kultury Leśnej.Od połowy XIX wieku dobra gołuchowskie stanowiły rezydencję Jana i Izabeli Działyńskich, a od 1900 roku zgodnie z Ordynacją majątek przeszedł w ręce Książąt Czartoryskich na Gołuchowie.

Muzeum Leśnictwa

W latach 70-tych XX wieku mecenat nad gołuchowskim parkiem przejęły Lasy Państwowe i utworzono tu Muzeum Leśnictwa mieszczące się w kilku obiektach, w Oficynie pałacu, w Powozowni, Owczarni i w Dyblu.

Park Dendrologiczny czyli Arboretum w Gołuchowie rozciąga się na terenie parku, wzdłuż brzegów doliny rzeki Ciemnej, na której oparta jest kompozycja parkowa. Park założony jest w stylu krajobrazowym, a powstawał w latach 1876-94.Gołuchowski park to żywe muzeum drzew o powierzchni 160 ha. Z dawnej kolekcji przetrwało ponad 200 gatunków mających walory drzew pomnikowych i unikatowych. Do dziś zachowały się też XIX-wieczne winnice i ruiny ananasarni.

Pokazowa Zagroda Zwierząt

Od 1977 roku na obszarze Parku w Gołuchowie funkcjonuje pokazowa zagroda zwierząt, zajmująca 22 ha i prezentująca kilka gatunków dzikich zwierząt, m.in. żubry, koniki polskie czy daniele. To wspaniałe miejsce nie tylko dla dzieci, tym bardziej, że udostępnione jest przez cały rok, przez cały dzień, bezpłatnie.

Park w Gołuchowie
ul. Pleszewska, Gołuchów
Strona Ośrodka Kultury Leśnej

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2014-08-20 05:25:35

idealne miejsce na całodniową wycieczkę a o żubrach w centrum kraju mało kto wie.

olbrzymi park -arboleum w Goluchowie 

warto zwiedzic zwlaszcza jesienia kiedy to  swoje soki wydaje  grujecznik -drzewo ciasteczkowe ,ktore wydaje  niesamowite artonaty - zapach  kawy  w parku 

 

 

Karol Barsolis

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: