52°0'2" N, 17°35'34" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 11:00–18:00
  • środa: 11:00–18:00
  • czwartek: 11:00–18:00
  • piątek: 11:00–18:00
  • sobota: 11:00–19:00
  • niedziela: 11:00–18:00

Pałac Tarce to cudowny pałac znajdujący się w południowej Wielkopolsce, w niewielkich Tarcach koło Jarocina.Majątek w Tarcach kupiła w 1866 roku właścicielka Śmiełowa - Antonina z Bojanowskich Gorzeńska, dla swojego syna Stanisława, który w 1871 roku wystawił tu wspaniały pałac w stylu neorenesansu francuskiego. Pałac zaprojektował Stanisław Hebanowski - poznański architekt, który jest autorem projektu Teatru Polskiego w Poznaniu. Ostrorogowie-Gorzeńscy herbu Nałęcz byli właścicielami posiadłości do 1926 roku, kiedy bezpotomnie zmarł Zbigniew Gorzeński - syn Stanisława.

Pałac w Tarcach
Pałac w Tarcach

Zbigniew Ostroróg-Gorzeński był wielce zasłużoną osobistością dla ziemi jarocińskiej. W czasie Powstania Wielkopolskiego na przełomie 1918 i 1919 roku dowodził w dużej mierze sponsorowanym przez siebie batalionem jarocińskim. Gorzeński wspierał też polskie organizacje kulturalno-oświatowe przed i po odzyskaniu niepodległości.

Dbał też o majątek rodzinny czyli pałac i otaczający go piękny park krajobrazowy ze zwierzyńcem z danielami. Na polowania przyjeźdżali tu goście z całej Polski.

Pałac w Tarcach
Tarce


Po wojnie pałac w Tarcach został upaństwowiony, powstała tu szkoła rolnicza, ale z czasem obiekt zaczął podupadać i przed popadnięciem w ruinę uratowała go rodzina Trzcielińskich, która od 2007 roku prowadziła tu intensywne prace renowacyjne parku i pałacu. Dziś pałac Tarce prezentuje się wybornie, jest cudowny wraz z równie pięknym otoczeniem. Mieści się tutaj luksusowy hotel oraz restauracja. W parku odnaleźć można źródełko i figurę Matki Boskiej z Lourdes, którą ufundowała chorowita Aniela z Biegańskich Ostrorożyny Gorzeńska - żona hrabiego Zbigniewa Gorzeńskiego.

Pałac Tarce
Tarce 20, Jarocin
maria.trzcielinska@palac-tarce.pl
tel. 62/ 749-54-54
http://palac-tarce.plPark Pałacowy Tarce

Jarocin noclegi

Jarocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021