Pałac Tarce

Pałac w Tarcach

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac Tarce to cudowny pałac znajdujący się w południowej Wielkopolsce, w niewielkich Tarcach koło Jarocina.

Majątek w Tarcach kupiła w 1866 roku właścicielka Śmiełowa - Antonina z Bojanowskich Gorzeńska, dla swojego syna Stanisława, który w 1871 roku wystawił tu wspaniały pałac w stylu neorenesansu francuskiego. Pałac zaprojektował Stanisław Hebanowski - poznański architekt, który jest autorem projektu Teatru Polskiego w Poznaniu. Ostrorogowie-Gorzeńscy herbu Nałęcz byli właścicielami posiadłości do 1926 roku, kiedy bezpotomnie zmarł Zbigniew Gorzeński - syn Stanisława.

Pałac w Tarcach
Pałac w Tarcach


Zbigniew Ostroróg-Gorzeński był wielce zasłużoną osobistością dla ziemi jarocińskiej. W czasie Powstania Wielkopolskiego na przełomie 1918 i 1919 roku dowodził w dużej mierze sponsorowanym przez siebie batalionem jarocińskim. Gorzeński wspierał też polskie organizacje kulturalno-oświatowe przed i po odzyskaniu niepodległości.

Dbał też o majątek rodzinny czyli pałac i otaczający go piękny park krajobrazowy ze zwierzyńcem z danielami. Na polowania przyjeźdżali tu goście z całej Polski.

Po wojnie pałac w Tarcach został upaństwowiony, powstała tu szkoła rolnicza, ale z czasem obiekt zaczął podupadać i przed popadnięciem w ruinę uratowała go rodzina Trzcielińskich, która od 2007 roku prowadziła tu intensywne prace renowacyjne parku i pałacu. Dziś pałac Tarce prezentuje się wybornie, jest cudowny wraz z równie pięknym otoczeniem. Mieści się tutaj luksusowy hotel oraz restauracja. W parku odnaleźć można źródełko i figurę Matki Boskiej z Lourdes, którą ufundowała chorowita Aniela z Biegańskich Ostrorożyny Gorzeńska - żona hrabiego Zbigniewa Gorzeńskiego.

Pałac Tarce
Tarce 20, Jarocin
maria.trzcielinska@palac-tarce.pl
tel. 62/ 749-54-54
http://palac-tarce.pl

Pałac w Tarcach
Tarce


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 11:00–18:00
  • środa: 11:00–18:00
  • czwartek: 11:00–18:00
  • piątek: 11:00–18:00
  • sobota: 11:00–19:00
  • niedziela: 11:00–18:00

Jarocin noclegi

Jarocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Park Pałacowy
Tarce
Jarocin
Normalna
pałace pałace hotele
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023