Kaplica na Wodzie w Ojcowie

Kaplica na wodzie w Ojcowie

(4.4 głosów: 161)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pod koniec XIX stulecia, w czasach zaborów, Ojców pełnił rolę miejscowości uzdrowiskowej, w której brakowało świątyni. Według legendy, w związku z zakazem cara Mikołaja II na jej budowę na ziemi ojcowskiej, postanowiono przerobić łazienki zdrojowe położone na rzece Prądnik. Jako, że zakaz brzmiał "na ojcowskiej ziemi", przekornie i na złość carowi, obiekt zlokalizowano na wodzie i tym samym nie złamano zakazu. W ten sposób powstała Kaplica na wodzie, ukończona w 1901 roku. Inicjatorem budowy był ówczesny dyrektor zakładu hydropatycznego - Stanisław Niedzielski, a wszystkie prace stolarskie wykonali miejscowi robotnicy, kapliczkę wieńczy ażurowa wieżyczka, pięknie odnowiona w 1996 roku. Nadal odprawiane są tutaj msze święte. Kaplica na Wodzie znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Warto zatrzymać się tutaj choć na chwilę zmierzając z Zamku Pieskowa Skała do Ojcowa, odwiedzając Ojcowski Park Narodowy.

Kaplica na Wodzie
Kaplica na Wodzie
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Kaplica ojcowska to ciekawy przykład drewnianego budownictwa stylowego, opartego nie tylko na miejscowych motywach zdobniczych, ale także zapożyczonych, toteż reprezentuje unikalny styl, tzw. szwajcarsko-ojcowski. Kaplica zbudowana jest na planie krzyża o długości 11 m i szerokości około 5 m. Ściany zewnętrzne zbudowane są według miejscowego zwyczaju, w tzw. stylu ojcowskim. We niewielkim wnętrzu mieszczą się trzy ołtarze wykonane w kształcie szczytów chłopskich chat. Co ciekawe, widniejący w ołtarzu głównym wizerunek Matki Boskiej Wspomożenia namalowała w 1901 roku jedna z kuracjuszek tutejszego uzdrowiska.Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica na Wodzie w Ojcowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Msze św: 
IV-IX nd 8.00, 10.00, 18.00 (X 17.00), XI-III 8.00, 10.00
Zwiedzanie po uzgodnieniu telefonicznym: tel. 600-450-334

Adres

Kaplica Św. Józefa - Kaplica Na Wodzie
ul. Kościelna 2, Ojców, Skała
tel. 600-450-334

GPS: 50°12'52N, 19°49'50E

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kaplica na Wodzie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Joanna Pełka
Woda wyschła, kapliczka fajna
DominikPL
Niesamowita kaplica!
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022