Kaplica na wodzie w Ojcowie

Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Pod koniec XIX stulecia, w czasach zaborów, Ojców pełnił rolę miejscowości uzdrowiskowej, w której brakowało świątyni. Według legendy, w związku z zakazem cara Mikołaja II na jej budowę na ziemi ojcowskiej, postanowiono przerobić łazienki zdrojowe położone na rzece Prądnik. Jako, że zakaz brzmiał "na ojcowskiej ziemi", przekornie i na złość carowi, obiekt zlokalizowano na wodzie i tym samym nie złamano zakazu. W ten sposób powstała Kaplica na wodzie, ukończona w 1901 roku. Inicjatorem budowy był ówczesny dyrektor zakładu hydropatycznego - Stanisław Niedzielski, a wszystkie prace stolarskie wykonali miejscowi robotnicy, kapliczkę wieńczy ażurowa wieżyczka, pięknie odnowiona w 1996 roku. Nadal odprawiane są tutaj msze święte. Kaplica na Wodzie znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Warto zatrzymać się tutaj choć na chwilę zmierzając z Zamku Pieskowa Skała do Ojcowa, odwiedzając Ojcowski Park Narodowy.

Kaplica na Wodzie
Kaplica na Wodzie
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Kaplica ojcowska to ciekawy przykład drewnianego budownictwa stylowego, opartego nie tylko na miejscowych motywach zdobniczych, ale także zapożyczonych, toteż reprezentuje unikalny styl, tzw. szwajcarsko-ojcowski. Kaplica zbudowana jest na planie krzyża o długości 11 m i szerokości około 5 m. Ściany zewnętrzne zbudowane są według miejscowego zwyczaju, w tzw. stylu ojcowskim. We niewielkim wnętrzu mieszczą się trzy ołtarze wykonane w kształcie szczytów chłopskich chat. Co ciekawe, widniejący w ołtarzu głównym wizerunek Matki Boskiej Wspomożenia namalowała w 1901 roku jedna z kuracjuszek tutejszego uzdrowiska.Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica na Wodzie w Ojcowie

Informacje praktyczne

Msze św: 
IV-IX nd 8.00, 10.00, 18.00 (X 17.00), XI-III 8.00, 10.00
Zwiedzanie po uzgodnieniu telefonicznym: tel. 600-450-334

Kaplica Św. Józefa - Kaplica Na Wodzie
ul. Kościelna 2, Ojców, Skała
tel. 600-450-334

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kaplica na Wodzie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 165)
Twoja ocena
Joanna Pełka
Woda wyschła, kapliczka fajna
DominikPL
Niesamowita kaplica!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024