Jarmark na Nikiszu. Świąteczny jarmark na katowickim Nikiszowcu!

Aktualizacja: 2023-12-19
Jarmark na Nikiszu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jarmark na Nikiszu to cudowne, niezwykle klimatyczne wydarzenie, które każdego roku zaprasza na wyjątkowe osiedle Katowic - magiczny Nikiszowiec! W 2023 roku jarmark odbył się w dniach 8-10 grudnia. Była to 16. edycja tego świątecznego kiermaszu. Cudne aniołki, gustowne stroiki, malowane bombki, ciepłe czapy i wiele innych naprawdę wyszukanych i unikalnych produktów, wytworów rąk ludzkich w jednym miejscu! 

A to Jarmark na Nikiszu właśnie. Chyba największy w Polsce Jarmark rękodzieła, a na pewno najbardziej klimatyczny. Piękne przedmioty i jakościowe produkty z regionu, ale również innych części Polski. To wymarzona okazja na spotkania rodzinne i wspólne kolędowanie, a także zakup podarunków świątecznych dla bliskich. Znajdziesz tu wyroby z ceramiki, drewna, wełny czy szkła. Ten wyjątkowy świąteczny targ organizuje Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych wraz z Miastem Katowice.

Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu

Kiedy na Jarmark na Nikiszu?

Jarmark odbywa się co roku. W weekend, w pierwszej połowie grudnia. Magiczna jest atmosfera jarmarku bożonarodzeniowego na Nikiszu. Zaledwie 3 dni, a jakże wiele wrażeń i wydarzeń, z muzyką w tle. Wszystkie muzyczne wydarzenia odbywają się na schodach przed wejściem do kościoła św. Anny.

To ulubiony jarmark śląski, z karuzelą wiedeńską, w blasku miliona światełek. Klimat miejsca i wydarzenia jest już legendarny! W 2023 roku odbyła się już 16. edycja Jarmarku na Nikiszu, dlatego jego sława sięga poza granice regionu, a nawet Polski.

Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu

Co zjesz na Nikiszu?

Podczas Jarmarku nie tylko autentyczne rękodzieło możesz kupić. Jest też możliwość zjedzenia na miejscu. Nie brakuje kulinarnych specjałów. Lokalne restauracje wychodzą ze swymi potrawami, ale również pojawia się kuchnia foodtruckowa. Są też oczywiście sznity z tustym, czyli kromki ze smalcem i skwarkami. Nie zabraknie oczywiście czegoś słodkiego. Ciasta, żelków i konfitur, czy wyrobów czekoladowych. Całości dopełnia grzane wino, gorąca czekolada, kawa czy zimowa herbata. Jest też sporo produktów eko.

Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu

Czy polecam Ci Jarmark na Nikiszu?

Zdecydowanie tak. Jego czar jest unikalny. Bardzo nam się podoba ten jarmark i chętnie odwiedzamy to miejsce. Na pewno będziesz urzeczony tym świątecznym kiermaszem. Wiele osób uważa, że przewyższa magią jarmark w Krakowie. Jest też zupełnie inny od jarmarku świątecznego na rynku w Katowicach. Po prostu trzeba go odwiedzić i zaznać jego atmosfery. Kiedy Skwer Zillmannów, twórców osiedla przy kościele Św. Anny w Nikiszowcu, wręcz promienieje świąteczną iluminacją i ciepłem oraz radością zbliżających się Świąt. Nic dziwnego, że bożonarodzeniowy jarmark na nikiszu przyciąga tłumy ludzi, którzy pragną zaznać świątecznej aury.

Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu

Parking i bezpłatne autobusy na Jarmarku na Nikiszu

Wzdłuż ul. Szopienickiej zlokalizowane są miejsca parkingowe i parkingi. Parking czeka też przy Cmentarzu Komunalnym na ul. Murckowskiej oraz na terenie Centrum Przesiadkowego Zawodzie. Tam na pewno znajdziesz miejsce, a podróż bezpłatnym autobusem na Jarmark zajmuje tylko kilka minut.

Warto w tym czasie skorzystać ze specjalnych, bezpłatnych autobusów. Jedna linia jeździ z katowickiego dworca podziemnego przy Dworcu PKP, przez Centrum Przesiadkowe Sądowa do przystanku Janów-Zamkowa Skwer, tuż przy terenie wydarzenia.

Druga linia startuje przy Katowickim Cmentarzu Komunalnym (przy Al. Murckowskiej, gdzie można skorzystać z nieodpłatnego parkingu), a następnie jedzie przez Centrum Przesiadkowe Zawodzie (gdzie również znajdują się nieodpłatne miejsca parkingowe) do przystanku Janów-Zamkowa Skwer.

Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu

Informacje praktyczne

8-10 grudnia, 2023
pt 14.00-20.00,
sb-nd 11.00-20.00

Jarmark na Nikiszu
Plac Wyzwolenia, Nikiszowiec, Katowice

Noclegi w Katowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Jarmark na Nikiszu
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024