Kopiec w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

(4.2 głosów: 46)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Atrakcyjny Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich stoi już blisko 100 lat! Wznosi się przy trasie nr 911, nieco w oddaleniu od zabudowań i kiedyś tak samotnie stał w polu, odwiedzany tylko przy okazji świąt państwowych. Dzisiaj to miejsce jest popularne wśród mieszkańców i turystów, bo też zostało fajnie zagospodarowane. Pod Kopcem powstał niewielki plac zabaw oraz siłownia na powietrzu, jest też nieduży zielony labirynt i ścieżka spacerowo - rowerowa. Na miejscu, pod Kopcem, stanęła stacja zielona ładowarka, gdzie naładujesz telefon czy podreperujesz rower, za pomocą imbusów i innych podstawowych narzędzi dostępnych na miejscu. Sam Kopiec stanowi natomiast świetny punkt widokowy na rozległą okolicę, zobaczysz stąd m.in. wieże piekarskiej bazyliki, malowniczą wstęgę pól i zbiornik Kozłowa Góra. Przy świetnej widoczności widać góry, ale nie tylko Beskid Śląski, również Babią, a nawet Tatry!

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich - widok na Babią i Tatry
Kopiec w Piekarach Śląskich - widok na Babią i Tatry

Kopiec Wyzwolenia - dojazd

Pod kopiec w Piekarach Śląskich bez problemu dojedziesz samochodem ulicą Do Kopca, gdzie czeka spory bezpłatny parking. Pod samym Kopcem prowadzi też pieszy niebieski Szlak Powstańców Śląskich - Via Regia Droga Św. Jakuba, a niedaleko przejeżdża znakowany na czerwono szlak rowerowy Sławków - Krzanowice.U podnóża Kopca w Piekarach stoi krzyż, na szczyt prowadzi wąska, kamienna ścieżka, na szczycie natomiast dumnie powiewa polska flaga, a obok niej można skorzystać z lunety.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Historia Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Pomysł usypania kopca w Piekarach Śląskich, upamiętniającego powstańcze zrywy wyzwoleńcze Ślązaków zrodził się w 1930 roku, w 10. rocznicę drugiego powstania śląskiego. Pomysłodawcą był Piekarzanin Stanisław Mastalerz - sekretarz Związku Powstańców Śląskich. 17 września 1932 roku spod piekarskiej bazyliki ruszył wielotysięczny tłum w kierunku miejsca, w którym miał stanąć kopiec. Tutaj odczytano akt erekcyjny, aby uczcić 250. rocznicę przejazdu przez Piekary króla Jana III Sobieskiego ruszającego ze swoją husarią pod Wiedeń. Wkrótce rozpoczęto usypywanie kopca, kilkakrotnie nawet zjawił się tu sam dyktator powstania, komisarz Polskiego Komitetu Plebiscytowego - Wojciech Korfanty, aby pomagać w robotach. Przyjeżdżali też dowódcy oddziałów III powstania: mjr Ludyga-Laskowski, płk Sikorski oraz Fajkis, Paul, Cymsa, Gajdzik, Mastalerz, Niemczyk czy Szędzielorz.

Kopiec budowali powstańcy

Wśród pracujących wokół kopca byli powstańcy wielkopolscy, uczestnicy powstania styczniowego z roku 1863, ludzie z Radomia, Sandomierza, Płocka, Gdańska, Kielc, Krakowa, Warszawy, rodacy z Opolszczyzny, Francji, Belgii, a nawet USA. Są tu urny z ziemią znad Bałtyku (Helu i Gdyni), z miejsc walk powstańców wielkopolskich, spod Olkusza, z Góry Św. Anny, z Cedyni i Głogowa. 20 VI 1937 roku, w 15. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na ziemie śląskie, odsłonięto piekarski kopiec, nazwany Kopcem Wyzwolenia. Uroczystość była manifestacją patriotyczną. 

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach jest symbolem powstań śląskich i walki o polskość mieszkańców śląskiej ziemi. Powstanie Kopca nie tylko zbiegło się z 250. rocznicą przemarszu wojsk Sobieskiego, ale też z 15. rocznicą przyłączenia Górnego Śląska do Polski.Kopiec stanął w jednym z najwyższych punktów Piekar Śląskich, w miejscu, gdzie przysięgę składali śląscy powstańcy. Obszar ten wykupiono wówczas od hrabiego von Donnersmarck.

Piekary Kopiec
Piekary Kopiec
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w liczbach

- Wysokość kopca: 356 m n.p.m.
- Wysokość od podstawy: 20 m
- Średnica podstawy: 68 m
- Kubatura: 25.000 m3

Zobacz nasz ranking: Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku!

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Na Kopcu
Na Kopcu

Informacja dla Rodziców

Dzieci pod Kopcem często puszczają latawce, które pięknie tutaj wirują w powietrzu, bo na stoku i na szczycie zawsze mocno wieje. Warto o tym pamiętać będąc z małymi dziećmi, które trzeba na górę wnieść na rękach albo w nosidle, bo wózkiem nie da rady wjechać po wąskiej, kamiennej ścieżce.Zalety
  • Dobry punkt widokowy
  • atrakcje dla dzieci, skromne, ale są
  • bezpłatny parking
  • ścieżka spacerowa pod Kopcem
Wady
  • plac zabaw jest bardzo skromny
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Kopiec nie jest dostępny dla wózków
Kopiec jest dostępny dla psów

Adres

Kopiec Wyzwolenia
ul. Do Kopca, Piekary Śląskie

GPS: 50°23'28N, 18°55'51E

Piekary Śląskie noclegi

Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Piekary z kopca
Piekary Śląskie - kopiec Wyzwolenia
Piekary Śląskie kopiec
Piekary Śląskie - ścieżka na Kopiec
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie - widok z Kopca na bazylikę
Górny Śląsk Piekary Śląskie
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny punkty widokowe parking bezpłatny kopce
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Fajny pomysł na wycieczkę z dzieckiem, warto wziąć ze sobą latawiec i lornetkę 🙂 Na szczycie dość mocno wieje!
Alicja&Kamil Kaczmarczyk

Spędziliśmy z mężem tam piękne chwile razem, jeszcze jako narzeczeni. Super widoki na okolice z góry ! Polecamy, szczególnie na nietuźinkowa randkę!

Danuta

Ze szczytu Kopca roztacza się przepiękny górnosląski pejzaż. Przy dobrej pogodzie można oglądać oddalone o prawie 20 km okolice, a tam między innymi kominy hut, wieże wyciągowe kopalń, odległe miasta. W oddali widać startujące i podchodzące do lądowania samoloty na pyrzowickim lotnisku. I oczywiście pola, łąki ... Miejsce przepiekne :-)

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023