Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia
ul. Do Kopca, Piekary Śląskie

50°23'28" N, 18°55'51" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
 • poniedziałek: Czynne całą dobę
 • wtorek: Czynne całą dobę
 • środa: Czynne całą dobę
 • czwartek: Czynne całą dobę
 • piątek: Czynne całą dobę
 • sobota: Czynne całą dobę
 • niedziela: Czynne całą dobę

Atrakcyjny Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich stoi już blisko 100 lat! Wznosi się przy trasie nr 911, nieco w oddaleniu od zabudowań i kiedyś tak samotnie stał w polu, odwiedzany tylko przy okazji świąt państwowych. Dzisiaj to miejsce jest popularne wśród mieszkańców i turystów, bo też zostało fajnie zagospodarowane. Pod Kopcem powstał niewielki plac zabaw oraz siłownia na powietrzu, jest też nieduży zielony labirynt i ścieżka spacerowo - rowerowa. Sam Kopiec stanowi natomiast świetny punkt widokowy na rozległą okolicę, zobaczysz stąd m.in. wieże piekarskiej bazyliki i malowniczą wstęgę pól.Na miejscu, pod Kopcem, stanęła stacja zielona ładowarka, gdzie naładujesz telefon czy podreperujesz rower, za pomocą imbusów i innych podstawowych narzędzi dostępnych na miejscu.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia - dojazd

Pod kopiec w Piekarach Śląskich bez problemu dojedziesz samochodem ulicą Do Kopca, gdzie czeka spory bezpłatny parking. Pod samym Kopcem prowadzi też pieszy niebieski Szlak Powstańców Śląskich - Via Regia Droga Św. Jakuba, a niedaleko przejeżdża znakowany na czerwono szlak rowerowy Sławków - Krzanowice.

U podnóża Kopca w Piekarach stoi krzyż, na szczyt prowadzi wąska, kamienna ścieżka, na szczycie natomiast dumnie powiewa polska flaga, a obok niej można skorzystać z lunety.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Piekary Kopiec
Kopiec w Piekarach Śląskich


Historia Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Pomysł usypania kopca w Piekarach Śląskich, upamiętniającego powstańcze zrywy wyzwoleńcze Ślązaków zrodził się w 1930 roku, w 10. rocznicę drugiego powstania śląskiego. Pomysłodawcą był Piekarzanin Stanisław Mastalerz - sekretarz Związku Powstańców Śląskich. 17 września 1932 roku spod piekarskiej bazyliki ruszył wielotysięczny tłum w kierunku miejsca, w którym miał stanąć kopiec. Tutaj odczytano akt erekcyjny, aby uczcić 250. rocznicę przejazdu przez Piekary króla Jana III Sobieskiego ruszającego ze swoją husarią pod Wiedeń.

Wkrótce rozpoczęto usypywanie kopca, kilkakrotnie nawet zjawił się tu sam dyktator powstania, komisarz Polskiego Komitetu Plebiscytowego - Wojciech Korfanty, aby pomagać w robotach. Przyjeżdżali też dowódcy oddziałów III powstania: mjr Ludyga-Laskowski, płk Sikorski oraz Fajkis, Paul, Cymsa, Gajdzik, Mastalerz, Niemczyk czy Szędzielorz.

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich


Wśród pracujących wokół kopca byli powstańcy wielkopolscy, uczestnicy powstania styczniowego z roku 1863, ludzie z Radomia, Sandomierza, Płocka, Gdańska, Kielc, Krakowa, Warszawy, rodacy z Opolszczyzny, Francji, Belgii, a nawet USA. Są tu urny z ziemią znad Bałtyku (Helu i Gdyni), z miejsc walk powstańców wielkopolskich, spod Olkusza, z Góry Św. Anny, z Cedyni i Głogowa.

20 VI 1937 roku, w 15. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na ziemie śląskie, odsłonięto piekarski kopiec, nazwany Kopcem Wyzwolenia. Uroczystość była manifestacją patriotyczną. 

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach jest symbolem powstań śląskich i walki o polskość mieszkańców śląskiej ziemi. Powstanie Kopca nie tylko zbiegło się z 250. rocznicą przemarszu wojsk Sobieskiego, ale też z 15. rocznicą przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Kopiec stanął w jednym z najwyższych punktów Piekar Śląskich, w miejscu, gdzie przysięgę składali śląscy powstańcy. Obszar ten wykupiono wówczas od hrabiego von Donnersmarck.

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w liczbach

- Wysokość kopca: 356 m n.p.m.
- Wysokość od podstawy: 20 m
- Średnica podstawy: 68 m
- Kubatura: 25.000 m3

Informacja dla Rodziców

Dzieci pod Kopcem często puszczają latawce, które pięknie tutaj wirują w powietrzu, bo na stoku i na szczycie zawsze mocno wieje. Warto o tym pamiętać będąc z małymi dziećmi, które trzeba na górę wnieść na rękach albo w nosidle, bo wózkiem nie da rady wjechać po wąskiej, kamiennej ścieżce.

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Zalety
 • Dobry punkt widokowy
 • atrakcje dla dzieci, skromne, ale są
 • bezpłatny parking
 • ścieżka spacerowa pod Kopcem
Wady
 • plac zabaw jest bardzo skromny
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich Piekary z kopca Piekary Śląskie - kopiec Wyzwolenia Piekary Śląskie kopiec Piekary Śląskie - ścieżka na Kopiec Piekary Śląskie Piekary Śląskie - widok z Kopca na bazylikę Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Piekary Śląskie noclegi

Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-05-25 na
Fajny pomysł na wycieczkę z dzieckiem, warto wziąć ze sobą latawiec i lornetkę :) Na szczycie dość mocno wieje!
Avatar użytkownika
Alicja&Kamil Kaczmarczyk Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-10-06 na

Spędziliśmy z mężem tam piękne chwile razem, jeszcze jako narzeczeni. Super widoki na okolice z góry ! Polecamy, szczególnie na nietuźinkowa randkę!

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-11-20 na

Ze szczytu Kopca roztacza się przepiękny górnosląski pejzaż. Przy dobrej pogodzie można oglądać oddalone o prawie 20 km okolice, a tam między innymi kominy hut, wieże wyciągowe kopalń, odległe miasta. W oddali widać startujące i podchodzące do lądowania samoloty na pyrzowickim lotnisku. I oczywiście pola, łąki ... Miejsce przepiekne :-)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020