Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

(4.2 głosów: 43)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Atrakcyjny Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich stoi już blisko 100 lat! Wznosi się przy trasie nr 911, nieco w oddaleniu od zabudowań i kiedyś tak samotnie stał w polu, odwiedzany tylko przy okazji świąt państwowych. Dzisiaj to miejsce jest popularne wśród mieszkańców i turystów, bo też zostało fajnie zagospodarowane. Pod Kopcem powstał niewielki plac zabaw oraz siłownia na powietrzu, jest też nieduży zielony labirynt i ścieżka spacerowo - rowerowa. Sam Kopiec stanowi natomiast świetny punkt widokowy na rozległą okolicę, zobaczysz stąd m.in. wieże piekarskiej bazyliki i malowniczą wstęgę pól.Na miejscu, pod Kopcem, stanęła stacja zielona ładowarka, gdzie naładujesz telefon czy podreperujesz rower, za pomocą imbusów i innych podstawowych narzędzi dostępnych na miejscu.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia - dojazd

Pod kopiec w Piekarach Śląskich bez problemu dojedziesz samochodem ulicą Do Kopca, gdzie czeka spory bezpłatny parking. Pod samym Kopcem prowadzi też pieszy niebieski Szlak Powstańców Śląskich - Via Regia Droga Św. Jakuba, a niedaleko przejeżdża znakowany na czerwono szlak rowerowy Sławków - Krzanowice.U podnóża Kopca w Piekarach stoi krzyż, na szczyt prowadzi wąska, kamienna ścieżka, na szczycie natomiast dumnie powiewa polska flaga, a obok niej można skorzystać z lunety.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Historia Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Pomysł usypania kopca w Piekarach Śląskich, upamiętniającego powstańcze zrywy wyzwoleńcze Ślązaków zrodził się w 1930 roku, w 10. rocznicę drugiego powstania śląskiego. Pomysłodawcą był Piekarzanin Stanisław Mastalerz - sekretarz Związku Powstańców Śląskich. 17 września 1932 roku spod piekarskiej bazyliki ruszył wielotysięczny tłum w kierunku miejsca, w którym miał stanąć kopiec. Tutaj odczytano akt erekcyjny, aby uczcić 250. rocznicę przejazdu przez Piekary króla Jana III Sobieskiego ruszającego ze swoją husarią pod Wiedeń.Wkrótce rozpoczęto usypywanie kopca, kilkakrotnie nawet zjawił się tu sam dyktator powstania, komisarz Polskiego Komitetu Plebiscytowego - Wojciech Korfanty, aby pomagać w robotach. Przyjeżdżali też dowódcy oddziałów III powstania: mjr Ludyga-Laskowski, płk Sikorski oraz Fajkis, Paul, Cymsa, Gajdzik, Mastalerz, Niemczyk czy Szędzielorz.

Piekary Kopiec
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich

Wśród pracujących wokół kopca byli powstańcy wielkopolscy, uczestnicy powstania styczniowego z roku 1863, ludzie z Radomia, Sandomierza, Płocka, Gdańska, Kielc, Krakowa, Warszawy, rodacy z Opolszczyzny, Francji, Belgii, a nawet USA. Są tu urny z ziemią znad Bałtyku (Helu i Gdyni), z miejsc walk powstańców wielkopolskich, spod Olkusza, z Góry Św. Anny, z Cedyni i Głogowa.

20 VI 1937 roku, w 15. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na ziemie śląskie, odsłonięto piekarski kopiec, nazwany Kopcem Wyzwolenia. Uroczystość była manifestacją patriotyczną. 

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach jest symbolem powstań śląskich i walki o polskość mieszkańców śląskiej ziemi. Powstanie Kopca nie tylko zbiegło się z 250. rocznicą przemarszu wojsk Sobieskiego, ale też z 15. rocznicą przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Kopiec stanął w jednym z najwyższych punktów Piekar Śląskich, w miejscu, gdzie przysięgę składali śląscy powstańcy. Obszar ten wykupiono wówczas od hrabiego von Donnersmarck.

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w liczbach

- Wysokość kopca: 356 m n.p.m.
- Wysokość od podstawy: 20 m
- Średnica podstawy: 68 m
- Kubatura: 25.000 m3

Informacja dla Rodziców

Dzieci pod Kopcem często puszczają latawce, które pięknie tutaj wirują w powietrzu, bo na stoku i na szczycie zawsze mocno wieje. Warto o tym pamiętać będąc z małymi dziećmi, które trzeba na górę wnieść na rękach albo w nosidle, bo wózkiem nie da rady wjechać po wąskiej, kamiennej ścieżce.

Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Kopiec w Piekarach Śląskich
Zalety
 • Dobry punkt widokowy
 • atrakcje dla dzieci, skromne, ale są
 • bezpłatny parking
 • ścieżka spacerowa pod Kopcem
Wady
 • plac zabaw jest bardzo skromny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

 • poniedziałek: Czynne całą dobę
 • wtorek: Czynne całą dobę
 • środa: Czynne całą dobę
 • czwartek: Czynne całą dobę
 • piątek: Czynne całą dobę
 • sobota: Czynne całą dobę
 • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Kopiec Wyzwolenia
ul. Do Kopca, Piekary Śląskie

GPS: 50°23'28N, 18°55'51E

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Górnego Śląska wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Piekary Śląskie noclegi

Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Piekary z kopca
Piekary Śląskie - kopiec Wyzwolenia
Piekary Śląskie kopiec
Piekary Śląskie - ścieżka na Kopiec
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie - widok z Kopca na bazylikę
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
50°23'28N, 18°55'51E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Fajny pomysł na wycieczkę z dzieckiem, warto wziąć ze sobą latawiec i lornetkę 🙂 Na szczycie dość mocno wieje!
Alicja&Kamil Kaczmarczyk

Spędziliśmy z mężem tam piękne chwile razem, jeszcze jako narzeczeni. Super widoki na okolice z góry ! Polecamy, szczególnie na nietuźinkowa randkę!

Danuta

Ze szczytu Kopca roztacza się przepiękny górnosląski pejzaż. Przy dobrej pogodzie można oglądać oddalone o prawie 20 km okolice, a tam między innymi kominy hut, wieże wyciągowe kopalń, odległe miasta. W oddali widać startujące i podchodzące do lądowania samoloty na pyrzowickim lotnisku. I oczywiście pola, łąki ... Miejsce przepiekne :-)

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich na blogu

Minutka z Kopca Wyzwolenia, zapraszam :)

Dzisiaj możecie przenieść się z nami w serce Górnego Śląska, do Piekar Śląskich, gdzie nieco na uboczu, na jednym z najwyższych wzniesień miasta, stanął w latach 30. XX wieku Kopiec Wyzwolenia.

To wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się ciekawa panorama szerokiej okolicy, na czele z wysokimi wieżami piekarskiej bazyliki! Zapraszam do obejrzenia filmiku i proszę, zostaw łapkę w górę. A jeśli interesują Cię wszystkie nasze filmiki, zasubskrybuj nasz kanał na You Tube 🙂

28 maj 2020 11:34
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021