Muzeum Wsi Radomskiej. Piękny skansen w Radomiu
Cudny skansen, drewniana zabudowa, czyli sielsko i tak, jak lubię. Ale czy uwierzysz, że to w Radomiu narodziło się polskie lotnictwo? W Muzeum Wsi Radomskiej, w klimatycznym muzeum na świeżym powietrzu, możesz spacerować wśród tradycyjnej zabudowy ziemi radomskiej i pięknej przyrody, bujnej i bogatej w szczególności latem, z łanami zbóż i bujnym kwieciem.
Zabytki w skansenie w Radomiu
Wiatraki, kościółek z Wolanowa, dworki i zagrody, przysiadłe wokół stawu tworzą urokliwą scenerię, w której zbliżysz się do życia naszych przodków. Jeszcze bardziej zagłębisz się w temat, przybywając tu na jedną z licznych imprez plenerowych w trakcie sezonu.
Muzeum Wsi Radomskiej to piękny Skansen. Powstał w 1976 roku dla zachowania dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego dawnych mieszkańców tych ziem. Krainy leżącej na pograniczu Mazowsza i Małopolski. Znajdziesz tu aż 80 zabytków dawnego budownictwa wiejskiego. Wśród nich, poza chałupami i dworami, stoją kuźnie, młyny i inne budowle gospodarcze.
Ciekawą zagrodą jest ta z jednoizbową chałupą z Kłonówka z 1825 roku. W całym muzeum znalazło się sześć zagród, które pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniała się polska wieś. Od końca XIX wieku przez wiek XX do najnowszej zagrody z Alojzowa z lat 60. XX wieku.
Imprezy i inne wydarzenia w skansenie w Radomiu
Najwięcej atrakcji i plenerowych imprez dzieje się tu w okresie letnim, kiedy pogoda dopisuje. Średnio co 2 tygodnie odbywa się tu jakaś większa impreza. Jest też kultura wyższa, czyli koncerty. Tutejszy kościółek zaprasza na spotkania z muzyką Wielu Kultur.
Oferta jest bardzo bogata, więc zapraszamy, bo warto tu przyjechać. Tym bardziej, jeżeli jesteś fanem lotnictwa.
Czesław Tański - ojciec polskiego lotnictwa
Wśród 80 zabytków wyróżnia się dwór z Pieczysk, należący do rodziny Tańskich. W 1862 roku przyszedł na świat wybitny rysownik, a przede wszystkim konstruktor statków powietrznych, Czesław Tański, nazywany ojcem polskiego lotnictwa! To on jest prawdopodobnie autorem nazwy "lotnia". Pierwszą z nich sam skonstruował, a w tutejszej stodole zobaczysz jej replikę. Lecąc swą lotnią, Tański ustanowił pierwszy polski rekord przelotu nad Ziemią. Choć wynosił on zaledwie 20 metrów, był wówczas czymś całkowicie nieprawdopodobnym!
Samolot radomianina Tadeusza Sołtyka
A obok lotni, wśród wyjątkowej kolekcji, widoczny jest też najbardziej reprezentacyjny samolot, który latał w czasie II wojny światowej nad radomskim niebem z racji obecności tu lotniska wojskowego. To samolot TS-11 Iskra, zaprojektowany przez radomianina Tadeusza Sołtyka. W czasie wojny ukrywał się on w drugim dworze, który stoi dziś w tutejszym skansenie.
Inne wystawy i maszyny rolnicze Sam
Park etnograficzny w Radomiu pełny jest także eksponatów ruchomych, wśród których warto zwrócić uwagę na kolekcje: pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin oraz sztuki ludowej. Bardzo ciekawa jest wystawa pokazujące maszyny Sam. To kolekcja maszyn rolniczych, które zostały stworzone własnoręcznie przez rolników. Po wojnie było to dość często spotykane zjawisko. Miejscowa ludność odnajdywała stare pojazdy wojskowe i z ich części konstruowała samodzielnie maszyny ułatwiające pracę na roli. Maszyny czasem wyglądają zabawnie, jak np. te przypominające zmechanizowane minionki.
Podsumowując Skansen w Radomiu to cudowne miejsce, w którym możemy przenieść się w nie tak bardzo odległą, ale jakże inną od dnia dzisiejszego przeszłość naszych dziadów i pradziadów, kiedy życie toczyło się zgodnie z prawami natury, w całkowitej zależności od pory dnia i pory roku.
Restauracja Trzy Wiewiórki w skansenie
W amfiteatrze działa restauracja Trzy Wiewiórki, w której zjesz smaczne, domowe obiady. My skosztowaliśmy tutaj bardzo smacznego żurku. A siedząc na tarasie lokalu, oglądaliśmy wiewiórkę skaczącą na drzewie naprzeciw. Już wiemy skąd nazwa!
A niedaleko amfiteatru, tuż przy wejściu do skansenu, mieści się plac zabaw, w którym zapraszają drewniane zabawki. Dzieci są zachwycone tym miejscem.
Dojazd do skansenu w Radomiu
Jadąc główną drogą E77 z Radomia w kierunku Szydłowca (Warszawa-Kraków) należy na obrzeżach Radomia skręcić w ulicę Szydłowiecką, dojazd ul. Krychnowicką, a wejście do Muzeum znajduje się od ulicy Stawowej. Tutaj też spory, płatny parking. Przyjeżdżając tu pociągiem Kolei Mazowieckich, zyskasz 50% zniżki na bilet do muzeum.
Muzeum w Przysusze - Oddział MWR
Oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze (Al. Jana Pawła II 11), z siedzibą w zabytkowym dworze z połowy XIX wieku. W tym obiekcie główna wystawa poświęcona jest życiu i działalności słynnego etnografa - Oskara Kolberga, żyjącego w latach 1814-90.
Informacje praktyczne
Muzeum Wsi Radomskiej
ul. Szydłowiecka 30, Radom (wejście od ul. Stawowej, dojazd od ul. Krychnowickiej)
Muzeum im. Oskara Kolberga - Oddział MWR
Al. Jana Pawła II 11, Przysucha
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów: www.muzeum-radom.pl
Noclegi w Radomiu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek w Radomiu, odległość: 6.3 km
- Kościół farny w Radomiu, odległość: 6.4 km
- Katedra w Radomiu, odległość: 6.6 km
- Deptak w Radomiu, odległość: 6.8 km
- Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, odległość: 8.9 km
- Pręgierz w Szydłowcu, odległość: 21.8 km
- Ratusz w Szydłowcu, odległość: 21.8 km
- Zamek w Szydłowcu, odległość: 21.8 km
- Kościół Św. Zygmunta w Szydłowcu, odległość: 21.8 km
- Zamek w Iłży, odległość: 24.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!