Radom. Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć. Plan zwiedzania miasta

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-06-30
Radom
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Czy uwierzysz, że to w Radomiu narodziło się polskie lotnictwo? Miasto już od początków średniowiecza było niezwykle ważnym punktem na mapie. Tu zaczęła się polska demokracja szlachecka i stąd pochodzą wybitni Polacy. Radom potrafi zaskoczyć! Nie daj sobie wmówić, że to wymarłe i nieatrakcyjne miasto. Nie ufaj memom i przekonaj się, że warto tu przyjechać!

Miasto leży w województwie mazowieckim, nad rzeką Mleczną i Radomką, w widłach Wisły i Pilicy. Jako osada istniało od VIII wieku, a w XIV stuleciu rękę do założenia nowego ośrodka przyłożył sam król Kazimierz Wielki.

Radom
Radom

Zabytki i atrakcje - co warto zobaczyć w Radomiu?

Miasto bogaciło swą zabudowę od średniowiecza po czasy współczesne. Nie dziwi więc, że architektura jest tu ujmująca i oferuje budowle w różnych stylach, od gotyku, przez barok, klasycyzm po neogotyk. Ponadto miasto potrafi zaskoczyć interesującymi muzeami i ciekawymi miejscami spotkań. Zobacz najciekawsze atrakcje Radomia!

Muzeum Wsi Radomskiej. Warto odwiedzić skansen w Radomiu

Cudny skansen, sielski. Ale czy uwierzysz, że to w Radomiu narodziło się polskie lotnictwo? W tym klimatycznym muzeum na świeżym powietrzu możesz spacerować wśród tradycyjnej zabudowy ziemi radomskiej i pięknej przyrody. Wiatraki, kościółek z Wolanowa i zagrody przysiadłe wokół stawu tworzą urokliwą scenerię, w której zbliżysz się do życia naszych przodków. Jeszcze bardziej zagłębisz się w temat, przybywając tu na jedną z licznych imprez plenerowych w trakcie sezonu.

Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej
Skansen w Radomiu
Skansen w Radomiu

 

Hit skansenu - Czesław Tański, ojciec polskiego lotnictwa 

Wśród 80 zabytków wyróżnia się dwór z Pieczysk, należący do rodziny Tańskich. W 1862 roku przyszedł na świat wybitny rysownik i konstruktor statków powietrznych, Czesław Tański, nazywany ojcem polskiego lotnictwa! Skonstruował lotnię, a lecąc nią, Tański ustanowił pierwszy polski rekord przelotu nad Ziemią. Choć wynosił on zaledwie 20 metrów, był wówczas czymś całkowicie nieprawdopodobnym! W tutejszej stodole zobaczysz replikę tej lotni.

Wśród wyjątkowej kolekcji, widoczny jest też samolot TS-11 Iskra, zaprojektowany przez radomianina Tadeusza Sołtyka. W czasie wojny ukrywał się on w drugim dworze, który stoi dziś w tutejszym skansenie.
Adres: ul. Stawowa (dojazd od ul. Krychnowickiej)

Skansen w Radomiu
Skansen w Radomiu
Replika lotni Tańskiego
Replika lotni Tańskiego
Skansen w Radomiu
Skansen w Radomiu

 

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego

Na rynku zaprasza Muzeum pod imieniem słynnego polskiego malarza, pochodzącego z Radomia, Jacka Malczewskiego. Jego wybitne dzieła dumnie zdobią ściany okazałej budowli. Pośród mnogości jego prac, wiele to autoportrety, więc to taki prekursor selfiaków, rzekłabym. Co cenne, przygotowano tu sporo udogodnień dla osób niepełnosprawnych, nie tylko trasę bez barier, ale np. dotykowe tyflografiki i audiodeskrypcje, czyli pomoce dla osób niewidzących.

Prócz obrazów to muzeum oferuje też piękny dziedziniec kwietny i ciekawą wystawę przyrodniczą, z jedną z największych w Europie wystaw jaj ptasich, potężnym żubrem i kapibarą Barbarą, która to świetne imię zyskała podczas ostatniej Nocy Muzeów. Warto było przejść przez wystawę „Strach ma wielkie oczy”, która oswaja dzieci ze strachem poprzez scenki z baśni i wierzeń, które wydają się być groźne i straszne. Podczas zwiedzania dzieci mogą upiec tu pachnące pierniki z domku Baby Jagi, które cały czas ktoś wyjada.
Adres: Rynek 11

Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum im. Malczewskiego

 

Muzeum Historii Radomia

W innej lokalizacji na rynku mieści się oddział Muzeum Malczewskiego, poświęcony historii miasta. Mieści się w dwóch najstarszych kamienicach, pamiętających XV wiek. Noszą wdzięczne nazwy. To domy Gąska i Esterka. Muzeum oferuje opowieść o bogatych dziejach miasta. Jego wzlotach i upadkach, łącząc tradycyjne i nowoczesne środki przekazu. Najbardziej spodobały nam się tutaj gogle VR. Również i to muzeum dobrze przygotowane jest pod kątem osób z niepełnosprawnościami.
Adres: Rynek 4/5

Muzeum Historii Miasta
Muzeum Historii Miasta
Muzeum Historii Miasta
Muzeum Historii Miasta
Muzeum Historii Miasta
Muzeum Historii Miasta

 

Rynek w Radomiu, czyli Miasto Kazimierzowskie

Rynek to duży, i co dziwne, bardzo zaciszny główny plac miasta. To centrum Miasta Kazimierzowskiego, które w średniowieczu było ważnym ośrodkiem handlowym.  Dziś to chyba najspokojniejszy rynek takiego większego miasta w Polsce. Faktycznie jest tu spokojnie, a życie miejskie przeniosło się na Plac Konstytucji 3 Maja. Na Rynku uwagę przykuwa potężny Ratusz, gmach Muzeum im. Malczewskiego oraz zadbane kamieniczki.

Radom, rynek
Radom, rynek

Ulica Żeromskiego i Ulica Rwańska, czyli deptak miasta

Niejednokrotnie spacerowaliśmy ulicami Rwańską i Żeromskiego. To kilometrowy, przyjemny deptak. Od rynku odchodzi niewielka uliczka Rwańska, która dalej przechodzi w szerszą arterię ulicy Żeromskiego. Radom niewiele ucierpiał podczas II wojny światowej i dzięki temu oko cieszą tu stylowe kamienice, wznoszące się po przeciwległych stronach. Brakuje im nieco odświeżenia, szczególnie na Rwańskiej, ale urzekły nas za to kute balkony wystające z ich ścian. Klimat tego miejsca przypadł nam do gustu.

Radom
Radom

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

To kolejny przykład w Polsce fantastycznej rewitalizacji terenów poprzemysłowych. W dawnej elektrowni, w dużej mierze za sprawą reżysera Andrzeja Wajdy, siedzibę znalazło Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej. Oferuje ono 8 sal wystawowych, kino studyjne na 120 miejsc, bibliotekę, mediotekę oraz sale dydaktyczne.

Odrestaurowany, potężny piec cieszy oko i stanowi cenny ślad przeszłości, a w jego wnętrzu i wokół niego podziwiać można dzieła znanych polskich twórców. Naszą uwagę przykuła twórczość Rajmunda Ziemskiego. To kolejny malarz pochodzący z Radomia, ale o ile Malczewski przelewał na płótno swoje miłosne uczucia za pomocą radosnych barw, tak Ziemskiego wojenne doświadczenia skłoniły do bardziej ponurych form. Jako dziecko w czasie wojny, ukrywał się w piwnicy, gdzie tylko przez okienko obserwował świat, który ogarniały czerń i czerwień. Jego prace są bardzo przejmujące i daje się to tutaj odczuć.
Adres: ul. Mikołaja Kopernika 1

Radom, Elektrownia
Radom, Elektrownia
Radom, Elektrownia
Radom, Elektrownia
Radom, Elektrownia
Radom, Elektrownia

 

Park Kościuszki w Radomiu z pomnikiem Kochanowskiego

Park im. Tadeusza Kościuszki to zielona przestrzeń miasta, położona w samym jego sercu. Uwagę przykuwa tu sporych rozmiarów pomnik Jana Kochanowskiego.
Adres: ul. Sienkiewicza, Mickiewicza, Żeromskiego, Słowackiego

Park Kościuszki
Park Kościuszki
Park Kościuszki
Park Kościuszki
Park Kościuszki
Park Kościuszki

 

Plac Konstytucji 3 Maja i schody w Radomiu

Plac Konstytucji 3 Maja to swoiste nowe centrum i modna część miasta. To tutaj przeniosło się tętniące serce ośrodka. Zapraszają tu efektowne schody, ciekawa fontanna - ulubione miejsce zabaw dzieci i mnóstwo knajpek. Wieczorem plac i deptak wypełnia się ludźmi, a i w ciągu dnia nie jest tu nigdy pusto. Tutaj widać, że miasto żyje i ma się dobrze! W tle fontanny uwagę przykuwa ładny mural Dyzio Marzyciel.

Radom
Radom
Radom
Radom
Radom
Radom

 

Zespół klasztorny Bernardynów

Najciekawszą świątynią w mieście jest kościół klasztorny Bernardynów. To jeden z najstarszych klasztorów w Polsce, datowany na XV wiek. Fundowany był w 1468 roku. Budowali go sami zakonnicy, tworząc nawet cegły, które później utworzyły te wiekowe mury. Koniecznie zajrzyjcie do kaplicy, do której wchodzi się po prawej stronie prezbiterium, kiedyś była to zakrystia. Dziś czarują tu zabytkowe stalle, sięgające początku XVI wieku. Polichromie, choć wzorowane na XVII-wiecznych, są z XX stulecia. Można też wyjść na klasztorny dziedziniec, czyli wirydaż.
Adres: ul. Żeromskiego 6/8

Radom, klasztor
Radom, klasztor

Zamek w Radomiu i mury miejskie

Król Kazimierz Wielki założył Nowy Radom, nadał mu prawa miejskie i wystawił okazały zamek. Niestety w tej formie nie przetrwał do czasów obecnych. Wtedy też otoczył miasto murami miejskimi, które również zachowały się w szczątkowej formie. Dziś zamek to Dom Wielki, który stanowi plebanię pobliskiego kościoła gotyckiego. Zamek dziś nie zaprasza do zwiedzania, ale są plany, choć bliżej nieokreślone, na jego odbudowę.
Adres: ul. Wałowa

Radom, dawny zamek
Radom, dawny zamek

Średniowieczna Fara w Radomiu

Kościół Św. Jana Chrzciciela swą wieżą góruje majestatycznie ponad Miastem Kazimierzowskim. To gotycka budowla, której początki sięgają  około 1360 roku. Została wzniesiona z czerwonej cegły, jako jednonawowa świątynia fundacji Kazimierza Wielkiego. W kolejnych stuleciach dobudowano kaplice boczne.

Co ciekawe, Święty Kazimierz Jagiellończyk, rezydując w Radomiu w latach 1481-83, traktował farę jako świątynię zamkową i często się tutaj modlił. Warto dodać, że tutaj ochrzczono Jacka Malczewskiego, wybitnego malarza. W XIX wieku kościół farny był mocno zniszczony, po czym go odrestaurowano, a na początku XX stulecia przebudowano w stylu neogotyckim.
Adres: ul. Rwańska 6

Fara w Radomiu
Fara w Radomiu

Katedra - jeden z symboli Radomia

Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu to okazała, neogotycka świątynia stojąca za parkiem. Zbudowana została w latach 1894-1911 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. W czasie II wojny światowej w kościele tym rozkwitł kult Matki Bożej Opiekunki Kościoła, do której modlono się o wyzwolenie ojczyzny spod hitleryzmu.

Radomska katedra to trójnawowa bazylika z transeptem. Na fasadzie dominują rozeta i trzy portale. Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego, z przyporami i łukami. 72-metrowe wieże natomiast swym kształtem nawiązują do wyższej wieży kościoła mariackiego w Krakowie.
Adres: ul. Sienkiewicza 13

Radom, katedra
Radom, katedra

Aquapark Neptun w Radomiu

Nie zabrakło atrakcji dla Amelki, której potrzeby też bierzemy pod uwagę w czasie naszych podróży. Park wodny to bardzo przyjemny sposób na odreagowanie i wybuch nagromadzonej energii podczas powolnego przechodzenia przez sale wystawowe.

Aquapark „Neptun” oferuje basen sportowy, basenu do nauki pływania, brodzika dla dzieci o głębokości 30 cm, z atrakcjami wodnymi i zjeżdżalnią, basen rekreacyjny z podwodną ławą wypoczynkową do leżenia i podwodnym masażem, ciśnieniowy masaż karku, jacuzzi i zjeżdżalnie
Adres: ul. Wyścigowa 49

Aquapark Neptun Radom
Aquapark Neptun Radom
Aquapark Neptun Radom
Aquapark Neptun Radom
Aquapark Neptun Radom
Aquapark Neptun Radom

 

Grodzisko Piotrówka

Grodzisko Piotrówka to miejsce, gdzie znajdowała się wczesnośredniowieczna osada. Dziś tak nazywana od stojącego kiedyś kościoła Św. Piotra. Nie zachował się, a najstarszy kościół w mieście, który dotrwał do naszych czasów, Św. Wacława, jest parędziesiąt metrów dalej. Grodzisko nie jest niestety zagospodarowane. Wiślica pokazała, jak można ciekawie wykorzystać taki wczesnopiastowski zabytek.
Adres: ul. Piotrówka

Piotrówka
Piotrówka
Piotrówka
Piotrówka
Piotrówka
Piotrówka

 

Kościół Św. Wacława

Najstarsza zachowana do dziś świątynia miasta. Murowany kościół początkami sięga XIII wieku, a jako drewniany wybudowany został jeszcze wcześniej, bo w XII stuleciu.

W 1802 roku kościół Św. Wacława zajęli Austriacy na magazyn wojskowy, później stał się więzieniem, skąd wywożono zesłańców na Syberię. W latach 1922-23 był to szpital epidemiczny dla chorych na tyfus. Przed wybuchem II wojny światowej użytkowany był jako dom Starców, a później mieścił Oddział Psychiatryczny Szpitala Miejskiego. Obecnie wrócił na łono kościoła.
Adres: Pl. Stare Miasto

Kościół Św. Wacława
Kościół Św. Wacława

Inne atrakcje w Radomiu

  • Pałac Karschów - zabytkowy budynek z ciekawymi rzeźbami na fasadzie, przy placu Konstytucji 3 Maja 5
  • Pałac Sandomierski - efektowny pałac przy deptaku, pod adresem Żeromskiego 53
  • Pałac Deskurów - miejsce wydarzeń kulturalnych zachwyca szklanym patio, ul. Rwańska
  • Kościół garnizonowy - stoi przy deptaku, za efektownymi schodami
kościół garnizonowy w Radomiu
kościół garnizonowy w Radomiu

Mapa atrakcji Radomia - plan na zwiedzanie miasta

Na mapie zaznaczyliśmy wszystkie odwiedzone przez nas atrakcje, aby łatwiej było Ci zaplanować Twoje zwiedzanie Radomia. To idealny pomysł na weekendowy city break.

Noclegi, czyli gdzie spać w Radomiu?

A gdzie spaliśmy? Na rynku w pięknym Hotelu Nihil Novi. Cisza, spokój, pyszne śniadania i fantastyczny pokój z równie fantastyczną łazienką z wolnostojącą wanną. Co ciekawe, hotel również na rynku, ale w innej kamienicy, oferuje też "samoobsługowe" apartamenty Hoppen House, które również mieliśmy okazję przetestować. Tutaj jest równie pięknie, a wolnostojąca wanna z jacuzzi stoi w pokoju. Polecamy gorąco.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Hotel Nihil Novi
Hotel Nihil Novi
Hotel Nihil Novi
Hotel Nihil Novi
Hotel Nihil Novi
Hotel Nihil Novi

 

Gdzie zjeść w Radomiu?

Możemy polecić Wam przyjemną restaurację o wdzięcznej nazwie i wystroju Lisia Nora. Znajduje się przy Pl. Konstytucji 3 Maja. Ja jadłam tam bardzo smaczne "lisie penne", a Łukasz pyszne placki z gulaszem. W ofercie było sporo kuchni włoskiej i np. lisi burger, który też wyglądał bardzo dobrze.

Na rynku możemy też polecić restaurację hotelową Nihil Novi. Na deptaku natomiast smakowaliśmy bardzo dobrych lodów we włoskiej lodziarni Magia d’italia gelati caffe, które były całkiem tanie i wypaśne jeśli chodzi o wielkość gałek.

Radom, Lisia Nora
Radom, Lisia Nora

Legenda o nazwie Radomia

Skąd pochodzi nazwa Radom? Dawno temu błąkał się tędy młodzieniec, któremu strawy zaczęło brakować. Nagle przed nim pokazała się zaklęta wioska, w której każdy spoczywał w magicznym śnie. Młodzieniec urzeczony jej pięknem wypowiedział znamienne słowa “Rad dom bym tu zbudował”. W tym momencie złowrogi czar ustąpił. Mniej romantyczna, ale bardziej prawdziwa wersja mówi, że nazwa grodu wzięła się od mężczyzny o imieniu Radomir, w zdrobnieniu Radom, albo też od plemienia Radomierzan.

Radom Rynek
Radom Rynek

Historia Radomia

Dzieje Radomia rozpoczynają się we wczesnym średniowieczu. Około VIII wieku istniała już tutaj osada, a w II połowie X wieku powstał gród warowny, który z czasem stał się grodem kasztelańskim. Archeologia potwierdza jednak, że ludzie kręcili się tu nawet 8000 lat przed naszą erą.

Rozwój miasta nastąpił w XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy to wzniesiono mury miejskie z basztami obronnymi, bramy wjazdowe, ratusz, kościół oraz zamek, czyli tzw. Miasto Kazimierzowskie, które za panowania Jagiellonów niejednokrotnie gościło króla. To obszar dzisiejszego rynku.

A wiesz, że to w Radomiu urodziła się demokracja szlachecka? Właśnie tutaj uchwalono w 1505 roku konstytucję Nihil Novi, w tłumaczeniu “Nic nowego  bez zgody ogółu”. Działo się to na zamku.

Lata dużego znaczenia Radomia przerwał feralny wiek XVII, kiedy nawiedziły go 3 nieszczęścia. Zaraza, pożar i Potop szwedzki. Wówczas po wyzwoleniu miasta stało tu jedynie 37 domów. Później miasto podniosło się z niepamięci, wydając na świat wiele znakomitych osobistości. Wśród nich znalazł się w XIX wieku Jacek Malczewski, znakomity malarz.

Radom, klasztor
Radom, klasztor

Nasz film o Radomiu

Zachęcamy do naszego filmu o tym zacnym mieście.

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Radom
Deptak Radom
Radom
Radom, klasztor
Aquapark Neptun
Aquapark Neptun
Radom, hotel Nihil Novi
Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum im. Malczewskiego
Muzeum Wsi Radomskiej
Pałac Karschów
Rzeźba Pary Prezydenckiej w Radomiu
Radom
(4 głosów: 71)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie