Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
51°24'8" N, 21°8'45" E
Mazowieckie
2016-09-18
2020-02-03 02:00

Opis Radomia

Radom to ciekawe, zabytkowe miasto w województwie mazowieckim, leżące nad rzeką Mleczną, w widłach Wisły i Pilicy.Historia Radomia

Dzieje Radomia rozpoczynają się we wczesnym średniowieczu, około VIII wieku istniała tu osada, a w II połowie X wieku powstał gród warowny, który z czasem stał się grodem kasztelańskim. Nazwa Radom wywodzi się od imienia Radomir lub plemienia Radomierzan.

Rynek w Radomiu
Rynek w Radomiu

Rozwój Radomia nastąpił w XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy to wzniesiono mury miejskie z basztami obronnymi, bramy wjazdowe, ratusz, kościół oraz zamek czyli tzw. Miasto Kazimierzowskie, które za panowania Jagiellonów niejednokrotnie gościło króla.

Zabytki w Radomiu

- Średniowieczny układ przestrzenny Radomia z fragmentami fortyfikacji przy ul. Wałowej

Radom Deptak
Radom


- Rynek w Radomiu - duży, co dziwne zaciszny plac miasta, gdzie na uwagę zasługują prócz Ratusza dwie najciekawsze kamieniczki - Dom Gąski i Dom Esterki (Muzeum Sztuki Współczesnej)

- Ratusz w Radomiu, Rynek - neorenesansowy okazały gmach

Deptak w Radomiu
Deptak w Radomiu


- Fara w Radomiu, ul. Grodzka - kościół Św. Jana Chrzciciela, którego wieża góruje ponad Miastem Kazimierzowskim

- Zamek w Radomiu, ul. Wałowa - zachowały się mury, obecnie stoi tu budynek

Deptak Radom
Deptak Radom

- Ulica Rwańska - uliczka łącząca Rynek w Radomiu z deptakiem miasta - ulicą Żeromskiego, stoją tu zabytkowe XIX-wieczne kamienice

- Kościół Św. Wacława w Radomiu - najstarsza świątynia Radomia pochodząca z XIII wieku

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Radomiu
Katedra w Radomiu

- Katedra w Radomiu, ul. Sienkiewicza - potężna bazylika Opieki NMP

Atrakcje w Radomiu

- Ulica Żeromskiego - obecnie główny deptak miasta, z pięknymi kamienicami i pałacami

Dawny zamek w Radomiu
Dawny zamek w Radomiu

- Park w Radomiu, ul. Parkowa - park im. Tadeusza Kościuszki z pomnikiem Jana Kochanowskiego, otaczają go ulice: Sienkiewicza, Mickiewicza, Żeromskiego, Słowackiego

Pałac Karschów Park w Radomiu Bazylika w Radomiu Katedra Opieki NMP Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny Papież kościół garnizonowy w Radomiu Radom deptak Kamienice Gąski i Esterki Muzeum kościół Bernardynów w Radomiu Rynek w Radomiu Rzeźba Pary Prezydenckiej w Radomiu Radom rynek Zamek w Radomiu Kościół bernardynów w Radomiu Kościół bernardynów w Radomiu Kościół bernardynów w Radomiu

Radom noclegi

Radom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Radomiu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Mal55 Nowicjusz 3 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-30 na

Miłe, ciekawe miejsce na wekendowy wypad. Polecam

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020