Zamek w Radomiu

Zamek w Radomiu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Zamek Królewski w Radomiu to miejsce z ciekawą i ważną dla Polski historią, choć dziś obiekt nie przypomina chwały i blasku minionych wieków.

Zamek wzniósł sam król Kazimierz Wielki w XIV wieku wraz z systemem murów miejskich Nowego Radomia czyli tzw. miasta kazimierzowskiego. Pierwsza rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku za czasów pierwszych Jagiellonów, a kolejna w latach 1515-20, kiedy nadała budowli styl renesansowy. Dokonał jej Mikołaj Szydłowiecki.

Dawny zamek w Radomiu
Dawny zamek w Radomiu


Zamek dziś

Do dzisiaj zachowały się dwie kondygnacje tzw. Domu Wielkiego (w tym piwnice).  Mieści się tu plebania pobliskiego kościoła farnego Św. Jana. Grubość murów budynku dochodzi do 2,5 m. Od strony południowej widoczne są nawet niewielke gotyckie okienka i obramienia okna z czasów renesansu. Na elewacjach podczas ostatniego remontu odkryto oryginalne wątki ceglane.

Od strony zachodniej do zamku przylega rekonstrukcja częściowa muru miejskiego postawiona na oryginalnym fundamencie kamiennym. Obecnie trwają prace remontowe mające odsłonić w piwnicach fundamenty zamku na potrzeby muzeum historii zamku w Radomiu.

W murze okalającym teren plebanii widnieją tablice upamiętniające uchwalenie w Radomiu Konstytucji Nihil Novi oraz zawarcie unii wileńsko-radomskiej.

Zamek Królewski
ul. Wałowa, RadomNoclegi w Radomiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 11)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024