Zamek w Radomiu

Zamek w Radomiu

(4.1 głosów: 11)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek Królewski w Radomiu to miejsce z ciekawą i ważną dla Polski historią, choć dziś obiekt nie przypomina chwały i blasku minionych wieków.

Zamek wzniósł sam król Kazimierz Wielki w XIV wieku wraz z systemem murów miejskich Nowego Radomia czyli tzw. miasta kazimierzowskiego. Pierwsza rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku za czasów pierwszych Jagiellonów, a kolejna w latach 1515-20, kiedy nadała budowli styl renesansowy. Dokonał jej Mikołaj Szydłowiecki.

Dawny zamek w Radomiu
Dawny zamek w Radomiu


Zamek dziś

Do dzisiaj zachowały się dwie kondygnacje tzw. Domu Wielkiego (w tym piwnice).  Mieści się tu plebania pobliskiego kościoła farnego Św. Jana. Grubość murów budynku dochodzi do 2,5 m. Od strony południowej widoczne są nawet niewielke gotyckie okienka i obramienia okna z czasów renesansu. Na elewacjach podczas ostatniego remontu odkryto oryginalne wątki ceglane.

Od strony zachodniej do zamku przylega rekonstrukcja częściowa muru miejskiego postawiona na oryginalnym fundamencie kamiennym. Obecnie trwają prace remontowe mające odsłonić w piwnicach fundamenty zamku na potrzeby muzeum historii zamku w Radomiu.W murze okalającym teren plebanii widnieją tablice upamiętniające uchwalenie w Radomiu Konstytucji Nihil Novi oraz zawarcie unii wileńsko-radomskiej.

Zamek Królewski
ul. Wałowa, RadomRadom noclegi

Radom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Radom
Normalna
zamki
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022