Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek Królewski w Radomiu to miejsce z ciekawą i ważną dla Polski historią, choć dziś obiekt nie przypomina chwały i blasku minionych wieków.Zamek wzniósł sam król Kazimierz Wielki w XIV wieku wraz z systemem murów miejskich Nowego Radomia czyli tzw. miasta kazimierzowskiego. Pierwsza rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku za czasów pierwszych Jagiellonów, a kolejna w latach 1515-20, kiedy nadała budowli styl renesansowy. Dokonał jej Mikołaj Szydłowiecki.

Dawny zamek w Radomiu
Dawny zamek w Radomiu


Zamek dziś

Do dzisiaj zachowały się dwie kondygnacje tzw. Domu Wielkiego (w tym piwnice).  Mieści się tu plebania pobliskiego kościoła farnego Św. Jana. Grubość murów budynku dochodzi do 2,5 m. Od strony południowej widoczne są nawet niewielke gotyckie okienka i obramienia okna z czasów renesansu. Na elewacjach podczas ostatniego remontu odkryto oryginalne wątki ceglane.

Od strony zachodniej do zamku przylega rekonstrukcja częściowa muru miejskiego postawiona na oryginalnym fundamencie kamiennym. Obecnie trwają prace remontowe mające odsłonić w piwnicach fundamenty zamku na potrzeby muzeum historii zamku w Radomiu.

W murze okalającym teren plebanii widnieją tablice upamiętniające uchwalenie w Radomiu Konstytucji Nihil Novi oraz zawarcie unii wileńsko-radomskiej.Zamek Królewski
ul. Wałowa, Radom

Radom noclegi

Radom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126300 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020