Zamek w Radomiu

Zamek w Radomiu

(4.1 głosów: 11)

Zamek Królewski w Radomiu to miejsce z ciekawą i ważną dla Polski historią, choć dziś obiekt nie przypomina chwały i blasku minionych wieków.Zamek wzniósł sam król Kazimierz Wielki w XIV wieku wraz z systemem murów miejskich Nowego Radomia czyli tzw. miasta kazimierzowskiego. Pierwsza rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku za czasów pierwszych Jagiellonów, a kolejna w latach 1515-20, kiedy nadała budowli styl renesansowy. Dokonał jej Mikołaj Szydłowiecki.

Zamek dziś

Do dzisiaj zachowały się dwie kondygnacje tzw. Domu Wielkiego (w tym piwnice).  Mieści się tu plebania pobliskiego kościoła farnego Św. Jana. Grubość murów budynku dochodzi do 2,5 m. Od strony południowej widoczne są nawet niewielke gotyckie okienka i obramienia okna z czasów renesansu. Na elewacjach podczas ostatniego remontu odkryto oryginalne wątki ceglane.Od strony zachodniej do zamku przylega rekonstrukcja częściowa muru miejskiego postawiona na oryginalnym fundamencie kamiennym. Obecnie trwają prace remontowe mające odsłonić w piwnicach fundamenty zamku na potrzeby muzeum historii zamku w Radomiu.

W murze okalającym teren plebanii widnieją tablice upamiętniające uchwalenie w Radomiu Konstytucji Nihil Novi oraz zawarcie unii wileńsko-radomskiej.Zamek Królewski
ul. Wałowa, Radom

Radom noclegi

Radom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Radom
Zamki
Normalna
zamki
51°24'6N, 21°8'39E
07 kwiecień 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację