Iłża zamek, kasia ejsmont

Zamek w Iłży

(4.3 głosów: 43)

Zamek w Iłży to obecnie okazała ruina kamiennej warowni stojąca na Górze Zamkowej nieco na wschód od Rynku. Gotycki zamek biskupów krakowskich zbudował tu w latach 1326-47 biskup Jan Grot.Później zamek został przebudowany, najpierw w połowie XVI wieku, następnie w XVII stuleciu. Wówczas zyskał wystrój renesansowy fortyfikacje bastejowe.

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont

Zamek w Iłży został zniszczony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego podczas potopu. Odbudowano go jeszcze w XVII wieku, ale pod koniec XVIII został opuszczony i od tej pory do dzisiaj pozostaje w ruinie.Najstarszym elementem zamku jest okrągła baszta - tzw. stołp z I połowy XIV wieku. Zamek był na tyle obszerny i wygodny, że przyjmował niejednokrotnie królów polskich, np. Władysława Jagiełło, Zygmunta Starego czy Zygmunta III Wazę.

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont

Zamek w Iłży dzisiaj

Obecnie zamek jest zabezpieczoną ruiną, udostępnioną do zwiedzania. Zamkiem opiekuje się Muzeum Regionalne w Iłży (ul. Błazińska 1, tel. 48/ 616-29-29 ). Pracownicy Muzeum oprowadzają po zabytkowych ruinach XIV wiecznego zamku, udostępniając też turystom basztę z tarasem widokowym. Często też odbywają się tutaj imprezy plenerowe, np. turnieje rycerskie.Ruiny zamku
ul. Podzamcze, Iłża
Muzeum Regionalne
ul. Błazińska 1
tel. 48/ 616-29-29

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont
Zamek w Iłży, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont

Iłża noclegi

Iłża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°9'44N, 21°14'27E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Szymon Filipowicz

Ciekawe miejsce, szkoda tylko że wieża jest w weekendy tak krótko otwarta. Zajechalem po drodze i niestety nie udało mi się wejść na szczyt 

piotr

Byłem ale dawno,lata 80-dziesiąte ale mam zamiar jeszcze zwiedzić.

Artur

co roku na początku maja odbywa się tu turniej rycerski ,warto się wtedy wybrać

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021