Iłża zamek, kasia ejsmont

Zamek w Iłży

(4.3 głosów: 43)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Iłży to obecnie okazała ruina kamiennej warowni stojąca na Górze Zamkowej nieco na wschód od Rynku. Gotycki zamek biskupów krakowskich zbudował tu w latach 1326-47 biskup Jan Grot.

Później zamek został przebudowany, najpierw w połowie XVI wieku, następnie w XVII stuleciu. Wówczas zyskał wystrój renesansowy fortyfikacje bastejowe.

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont


Zamek w Iłży został zniszczony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego podczas potopu. Odbudowano go jeszcze w XVII wieku, ale pod koniec XVIII został opuszczony i od tej pory do dzisiaj pozostaje w ruinie.

Najstarszym elementem zamku jest okrągła baszta - tzw. stołp z I połowy XIV wieku. Zamek był na tyle obszerny i wygodny, że przyjmował niejednokrotnie królów polskich, np. Władysława Jagiełło, Zygmunta Starego czy Zygmunta III Wazę.

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont

Zamek w Iłży dzisiaj

Obecnie zamek jest zabezpieczoną ruiną, udostępnioną do zwiedzania. Zamkiem opiekuje się Muzeum Regionalne w Iłży (ul. Błazińska 1, tel. 48/ 616-29-29 ). Pracownicy Muzeum oprowadzają po zabytkowych ruinach XIV wiecznego zamku, udostępniając też turystom basztę z tarasem widokowym. Często też odbywają się tutaj imprezy plenerowe, np. turnieje rycerskie.

Ruiny zamku
ul. Podzamcze, Iłża
Muzeum Regionalne
ul. Błazińska 1
tel. 48/ 616-29-29

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont
Zamek w Iłży, kasia ejsmont


Iłża noclegi

Iłża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont
Iłża
Ważna
gotyckie zamki ruiny zamki udostępnione
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Szymon Filipowicz

Ciekawe miejsce, szkoda tylko że wieża jest w weekendy tak krótko otwarta. Zajechalem po drodze i niestety nie udało mi się wejść na szczyt 

piotr

Byłem ale dawno,lata 80-dziesiąte ale mam zamiar jeszcze zwiedzić.

Artur

co roku na początku maja odbywa się tu turniej rycerski ,warto się wtedy wybrać

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023