Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek w Iłży to obecnie okazała ruina kamiennej warowni stojąca na Górze Zamkowej nieco na wschód od Rynku. Gotycki zamek biskupów krakowskich zbudował tu w latach 1326-47 biskup Jan Grot.Później zamek został przebudowany, najpierw w połowie XVI wieku, następnie w XVII stuleciu. Wówczas zyskał wystrój renesansowy fortyfikacje bastejowe.

Iłża
Iłża


Zamek w Iłży został zniszczony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego podczas potopu. Odbudowano go jeszcze w XVII wieku, ale pod koniec XVIII został opuszczony i od tej pory do dzisiaj pozostaje w ruinie.

Najstarszym elementem zamku jest okrągła baszta - tzw. stołp z I połowy XIV wieku. Zamek był na tyle obszerny i wygodny, że przyjmował niejednokrotnie królów polskich, np. Władysława Jagiełło, Zygmunta Starego czy Zygmunta III Wazę.

Iłża
Iłża
Iłża

Zamek w Iłży dzisiaj

Obecnie zamek jest zabezpieczoną ruiną, udostępnioną do zwiedzania. Zamkiem opiekuje się Muzeum Regionalne w Iłży (ul. Błazińska 1, tel. 48/ 616-29-29 ). Pracownicy Muzeum oprowadzają po zabytkowych ruinach XIV wiecznego zamku, udostępniając też turystom basztę z tarasem widokowym. Często też odbywają się tutaj imprezy plenerowe, np. turnieje rycerskie.Ruiny zamku
ul. Podzamcze, Iłża
Muzeum Regionalne
ul. Błazińska 1
tel. 48/ 616-29-29

Zamek w Iłży
Zamek w Iłży
Iłża Iłża

Iłża noclegi

Iłża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Szymon Filipowicz Domator 19 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-08-21 na

Ciekawe miejsce, szkoda tylko że wieża jest w weekendy tak krótko otwarta. Zajechalem po drodze i niestety nie udało mi się wejść na szczyt 

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 157 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-10 na

Byłem ale dawno,lata 80-dziesiąte ale mam zamiar jeszcze zwiedzić.

Artur Weekendowy turysta 38 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-10 na

co roku na początku maja odbywa się tu turniej rycerski ,warto się wtedy wybrać

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020