Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Iłża zamek, kasia ejsmont

Zamek w Iłży

(4.3 głosów: 43)

Zamek w Iłży to obecnie okazała ruina kamiennej warowni stojąca na Górze Zamkowej nieco na wschód od Rynku. Gotycki zamek biskupów krakowskich zbudował tu w latach 1326-47 biskup Jan Grot.Później zamek został przebudowany, najpierw w połowie XVI wieku, następnie w XVII stuleciu. Wówczas zyskał wystrój renesansowy fortyfikacje bastejowe.

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont

Zamek w Iłży został zniszczony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego podczas potopu. Odbudowano go jeszcze w XVII wieku, ale pod koniec XVIII został opuszczony i od tej pory do dzisiaj pozostaje w ruinie.Najstarszym elementem zamku jest okrągła baszta - tzw. stołp z I połowy XIV wieku. Zamek był na tyle obszerny i wygodny, że przyjmował niejednokrotnie królów polskich, np. Władysława Jagiełło, Zygmunta Starego czy Zygmunta III Wazę.

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont
Zamek w Iłży, kasia ejsmont

Zamek w Iłży dzisiaj

Obecnie zamek jest zabezpieczoną ruiną, udostępnioną do zwiedzania. Zamkiem opiekuje się Muzeum Regionalne w Iłży (ul. Błazińska 1, tel. 48/ 616-29-29 ). Pracownicy Muzeum oprowadzają po zabytkowych ruinach XIV wiecznego zamku, udostępniając też turystom basztę z tarasem widokowym. Często też odbywają się tutaj imprezy plenerowe, np. turnieje rycerskie.Ruiny zamku
ul. Podzamcze, Iłża
Muzeum Regionalne
ul. Błazińska 1
tel. 48/ 616-29-29

Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont
Iłża, kasia ejsmont

Iłża noclegi

Iłża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°9'44N, 21°14'27E
07 kwiecień 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Szymon Filipowicz
21 sierpień 2018 00:01

Ciekawe miejsce, szkoda tylko że wieża jest w weekendy tak krótko otwarta. Zajechalem po drodze i niestety nie udało mi się wejść na szczyt 

piotr
10 lipiec 2017 20:03

Byłem ale dawno,lata 80-dziesiąte ale mam zamiar jeszcze zwiedzić.

Artur
10 lipiec 2017 14:20

co roku na początku maja odbywa się tu turniej rycerski ,warto się wtedy wybrać

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację