Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża
Zamek w Iłży
(4.3 głosów: 43)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Iłży - ruiny gotyckiego zamku Biskupów Krakowskich

Zamek w Iłży usytuowany jest na malowniczym wzgórzu, ponad doliną rzeki Iłżanki. Ten murowany zamek zbudowany został około 1340 roku i pełnił wówczas funkcję obronnej rezydencji biskupiej oraz ośrodka administracyjnego rozległego klucza majątkowego. Był to okres, w którym zamkowe mury świadczyły o potędze i znaczeniu tego miejsca.

Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża
Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża

Zwiedzanie zamku w Iłży

Dzisiaj Zamek w Iłży zachwyca turystów swoją historią i tajemniczym klimatem. Po niedawnej rewitalizacji w 2021 roku, odwiedzający mogą korzystać z nowych tarasów widokowych, które oferują przepiękne widoki na okoliczną przyrodę i dolinę rzeki Iłżanki.Podczas zwiedzania zachwycającego Zamku w Iłży, można odkryć fascynującą historię jego powstania. Budowę zrealizowano w dwóch etapach, co nadaje tej twierdzy niepowtarzalny charakter. Część obwodu warownego, cylindryczną wieżę i pomieszczenie tzw. "domu wielkiego" wzniesiono w pierwszym etapie. W kolejnym, dołączono bramę oraz domknięto mur kurtynowy, tworząc niezwykłe założenie zamkowe. Zamek górny, o powierzchni około 1500 m2, usytuowano na kulminacji wzgórza, nadając mu imponujący wygląd. Mur obwodowy, zbudowany z wapienia łamanego, tworzył kształt migdałowato trójkątny o zaoblonych narożach. To unikalne architektoniczne rozwiązanie przyciąga wzrok i wywołuje podziw.

Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża
Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża

Historia zamku

Zamek w Iłży był wielokrotnie rozbudowywany, co wskazuje na jego strategiczne znaczenie. Przebudowy i modernizacje miały miejsce w różnych okresach, włączając w to XVI i XVII wiek. Wzbogacenie go o attyki, wieże bramne i fortyfikacje typu bastejowego nadało zamkowi charakterystyczny wygląd, który zachwyca do dziś.

Zamek w Iłży odgrywał również ważną rolę militarystyczną, co potwierdza inwentarz z XVI i XVII wieku, w którym zapisano obecność działa, pół-dział i moździerzy. Niestety, zamek nie uniknął przeciwności losu, w tym najazdu Szwedów, który doprowadził do jego zniszczenia.

Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża
Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża

Podsumowanie

Zachęcamy do odwiedzenia tego magicznego miejsca, które pozwala przenieść się w czasie i odkryć fascynującą przeszłość. To doskonała propozycja dla wszystkich miłośników historii, a także rodzin, które chcą przeżyć wyjątkową przygodę.Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża
Zamek w Iłży, autor CKiT Iłża

Adres

Zamek Biskupów Krakowskich
Podzamcze, Iłża
Centrum Kultury i Turystyki w Iłży
ul. Orła Białego 2, Iłża
www.zamek.ilza.pl 

GPS: 51°9'44N, 21°14'27E

Radom noclegi

Radom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Iłża Radom
Ważna
gotyckie zamki ruiny zamki udostępnione
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Szymon Filipowicz

Ciekawe miejsce, szkoda tylko że wieża jest w weekendy tak krótko otwarta. Zajechalem po drodze i niestety nie udało mi się wejść na szczyt 

piotr

Byłem ale dawno,lata 80-dziesiąte ale mam zamiar jeszcze zwiedzić.

Artur

co roku na początku maja odbywa się tu turniej rycerski ,warto się wtedy wybrać

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023