Sławków

Sławków

(4.6 głosów: 34)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Sławków to zaciszne, a przy tym historyczne miasteczko położone w województwie śląskim, na krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Olkuszem a Dąbrową Górniczą, na prawym brzegu Białej Przemszy. Historia Sławkowa jest długa. To urokliwe miasto rozkwitło na szlaku handlowym, głównie dzięki wydobywaniu srebra, cynku i ołowiu. Prawa miejskie osada otrzymała już w 1279 roku. W najwyższym punkcie Sławkowa w końcu XX wieku odkryto pozostałości murów zamku biskupów krakowskich (rezerwat archeologiczny), wybudowanego przez biskupa Pawła z Przemankowa w XII wieku.

Muzeum w Sławkowie
Muzeum w Sławkowie

Atrakcje w Sławkowie

Bardzo ciekawy jest Rynek w Sławkowie o średniowiecznym układzie architektonicznym, ze stylową studnią, domami podcieniowymi i oczywiście słynną karczmą Austeria z 1701 roku. Drewniano-murowana karczma ma łamany dach, oparty z przodu na sześciu kolumnach. Jej klimat jest fantastyczny, warto zajrzeć do środka będąc w tych stronach. Przy Rynku stoi też zabytkowy budynek kryty gontem z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym mieści się Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury.Austeria w Sławkowie
Austeria w Sławkowie

Ruiny zamku biskupów w Sławkowie, ul. Zamkowa - niewiele ostało się z tutejszego zamku, ale pozostałości są niezwykle cenne, gdyż zamek biskupów krakowskich jest jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w południowej Polsce, początki warowni sięgają drugiej połowy XIII wieku.

zamek w Sławkowie
zamek w Sławkowie

W Sławkowie warto obejrzeć kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Mikołaja (ul. Kościelna) sięgający XIII wieku, kryjcy barokowe ołtarze, obok którego wznosi się plebania z XVIII wieku.Dwór Biskupi w Sławkowie, ul. Staropocztowa to budynek z XVI wieku, stojący powyżej ruin zamku, po zburzeniu zamku stanowił letnią rezydencję bisupów. Cenny jest także kościół Św. Jakuba w Sławkowie, ul. Świętojańska, to świątynia z 1836 roku. Kościół Św. Marka w Sławkowie, ul. Obrońców Westerplatte  to świątynia stojąca na cmentarzu grzebalnym.

Sławków kościół
Sławków kościół

Sławków ma także atrakcje przyrodnicze, miasto położone jest w malowniczej dolinie Białej Przemszy, wśród lasów, w cennym obszarze pod względem przyrodniczym. Jest m.in. część obszaru chronionego Parku Krajobrazowego Orle Gniazda (w dzielnicy Chwaliboskie) czy unikatowy zbiornik wodny w okolicy Ciołkowizny, w którym żyją rzadkie już w Polsce raki szlachetne.Szlaki w Sławkowie

  • Czerwony Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej, 33 km
    Trasa: Zawiercie - Józefów - Centuria - Hutki Kanki - Chechło - Błędów - Okradzionów - Chwaliboskie - Sławków Rynek
  • Niebieski Szlak Powstańców 1863 roku, 29 km
    Trasa: Olkusz - Pomorzany - Hutki - Laski - Kuźniczka Nowa - Krzykawka - Sławków - Niwa - Burki - Knieje - Zalew Sosina - Bór Biskupi - Diabla Góra - Bukowno
  • Żółty Szlak Pustynny, 62 km
    Trasa: Maczki - Stare Maczki - Sławków Burki - Ryszka - Przymiarki - Bukowno - Starczynów - Olkusz - Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Ryczów
Rynek Sławków
Rynek Sławków

Noclegi w Sławkowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Sławków - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Sławkowa

Z Austerii - karczmy z początku XVIII wieku, która do dziś pełni swą funkcję

Tak, miasto zyskało prawa miejskie w 1279 roku.

Austeria Sławków
Sławków
Austeria na Rynku w Sławkowie
Rynek w Sławkowie
Sławków austeria
Sławków
Sławków
Sławków ruiny zamku
Sławków
Kościół w Sławkowie
Kościół w Sławkowie
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022