Sławków to zaciszne, a przy tym historyczne miasteczko położone w województwie śląskim, na krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Olkuszem a Dąbrową Górniczą, na prawym brzegu Białej Przemszy.
Urokliwy Sławków rozkwitł na szlaku handlowym głównie dzięki wydobywaniu srebra, cynku i ołowiu. Prawa miejskie osada otrzymała już w 1279 roku. W najwyższym punkcie Sławkowa w końcu XX wieku odkryto pozostałości murów zamku biskupów krakowskich (rezerwat archeologiczny), wybudowanego przez biskupa Pawła z Przemankowa w XII wieku.
W Sławkowie warto obejrzeć kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Mikołaja (ul. Kościelna) sięgający XIII wieku, kryjcy barokowe ołtarze, obok którego wznosi się plebania z XVIII wieku.
Bardzo ciekawy jest Rynek w Sławkowie o średniowiecznym układzie architektonicznym, ze stylową studnią, domami podcieniowymi i oczywiście słynną karczmą Austeria z 1701 roku. Drewniano-murowana karczma ma łamany dach, oparty z przodu na sześciu kolumnach. Jej klimat jest fantastyczny, warto zajrzeć do środka będąc w tych stronach.
Przy Rynku stoi też zabytkowy budynek kryty gontem z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym mieści się Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury.
- Ruiny zamku biskupów w Sławkowie, ul. Zamkowa - niewiele ostało się z tutejszego zamku, ale pozostałości są niezwyle cenne, gdyż zamek biskupów krakowskich jest jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w południowej Polsce, początki warowni sięgają drugiej połowy XIII wieku.
- Dwór Biskupi w Sławkowie, ul. Staropocztowa - budynek z XVI wieku, stojący powyżej ruin zamku, po zburzeniu zamku stanowił letnią rezydencję bisupów
- Kościół Św. Jakuba w Sławkowie, ul. Świętojańska - świątynia z 1836 roku
- Kościół Św. Marka w Sławkowie, ul. Obrońców Westerplatte - świątynia stojąca na cmentarzu grzebalnym
- Atrakcje przyrodnicze w Sławkowie - Sławków położony jest w malowniczej dolinie Białej Przemszy, wśród lasów, w cennym obszarze pod względem przyrodniczym. Jest m.in. część obszaru chronionego Parku Krajobrazowego Orle Gniazda (w dzielnicy Chwaliboskie) czy unikatowy zbiornik wodny w okolicy Ciołkowizny, w którym żyją rzadkie już w Polsce raki szlachetne.
Czerwony Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej, 33 km
Trasa: Zawiercie - Józefów - Centuria - Hutki Kanki - Chechło - Błędów - Okradzionów - Chwaliboskie - Sławków Rynek
Niebieski Szlak Powstańców 1863 roku, 29 km
Trasa: Olkusz - Pomorzany - Hutki - Laski - Kuźniczka Nowa - Krzykawka - Sławków - Niwa - Burki - Knieje - Zalew Sosina - Bór Biskupi - Diabla Góra - Bukowno
Żółty Szlak Pustynny, 62 km
Trasa: Maczki - Stare Maczki - Sławków Burki - Ryszka - Przymiarki - Bukowno - Starczynów - Olkusz - Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Ryczów
Sławków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Sławkowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.