Sławków - najlepsze zabytki i atrakcje tego jurajskiego miasteczka

Sławków - Austeria
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Sławków to zaciszne, a przy tym historyczne miasteczko położone w województwie śląskim, na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ulokowane jest pomiędzy Olkuszem a Dąbrową Górniczą, na prawym brzegu Białej Przemszy. Zaciszna atmosfera, ciekawe zabytki i ładne kładki nad bagnami sprawiają, że to świetne miejsce na wypad w powolnym tempie. Dodatkowo Sławków leży na szlaku Św. Jakuba. Przechodzi tędy Via Regia, o czym informują znaczki z charakterystyczną muszlą.

Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach

Atrakcje w Sławkowie

Sławków to niewielkie miasteczko, nie ma tu wielu atrakcji, za to potrafią zaskoczyć swą unikalnością. Zobacz ciekawe miejsca w Sławkowie i nie przeocz niczego w czasie planowania wypadu do tego jurajskiego miasteczka! Austeria w Sławkowie

Austeria Pierwochą Zwana mieści się na rynku i jest prawdziwym unikatem! Jej początki sięgają XIII wieku, a w 1781 roku podczas remontu zyskała obecny kształt. Nazwa pierwocha oznacza, że była pierwsza lub najstarsza w mieście. Słowo austeria określa staropolską karczmę najwyższych standardów, słynącą nie tylko z różnorakiego jadła, ale i zajazdu czyli oferty hotelowo-stajennej. A karczmarstwo w Sławkowie znane jest dłużej niż samo miasto. Wiemy z kroniki Jana Długosza, że już w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich.

Austeria w Sławkowie jest najpiękniejsza wśród zachowanych do dzisiaj starych karczm w Polsce. Drewniana, ogromna, zbudowana na planie litery T, z dwuspadowym dachem opartym na 6 kolumnach. Pozostaje w rękach miasta i chwilowo stoi pusta, choć zawsze działała tu restauracja. Obecnie niestety wymaga remontu.

 
Austeria, Rynek 2, Sławków
Sławków
Sławków

Rynek w Sławkowie 

Ciekawy, spory plac o średniowiecznym układzie architektonicznym, ze stylową studnią, domami podcieniowymi i wspomnianą Austerią. Pośrodku stoi okazały ratusz, a obok bardzo ładne, drewniane domki stojące w szeregu, przeznaczone na handel.

Sławków rynek
Sławków rynek

Centrum Edukacji w Sławkowie

Przy Rynku stoi też zabytkowy budynek kryty gontem z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym mieści się dziś bardzo interesujące Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej. Koniecznie zajrzyj do środka, by podziwiając różnorodne wystawy, poznać bardzo bogatą historię miasta. Byłam zdziwiona, jak wiele tematów porusza to miejsce, a do tego wystawy fajnie wprowadzają w klimat starego Sławkowa. Jedna z sal kryje też elementy multimedialne, idealne do zabawy z dziećmi. 
Centrum Edukacji, Rynek 9, Sławków
śr-czw. 10.00-16.00, pt 10.00-18.00, sb-nd 11.00-18.00
Sławków - muzeum
Sławków - muzeum
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie

Ruiny zamku biskupów w Sławkowie

Niewiele ostało się z tutejszego zamku, ale pozostałości są niezwykle cenne, gdyż zamek biskupów krakowskich jest jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w południowej Polsce. Zbudował go biskup Paweł z Przemankowa w XIII wieku. A w kolejnym, XIV stuleciu przebudował go biskup krakowski Jan Muskata. Dziś ruiny zamku są ogólnodostępne, z platformą widokową.

 
Zamek, ul. Staropocztowa, Sławków
Sławków - zamek
Sławków - zamek

Kładki na bagnach w Sławkowie

Kładki na bagnach to stosunkowo nowa atrakcja miasta, bardzo fajna i chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Nadal zaciszna. Nazywana inaczej kładką na walcowni, pozwala podziwiać fragment doliny Białej Przemszy i cieszyć się bliskością natury. To pętelka o długości około 1 km. Po drodze zobaczysz konie. Zaparkować można bezpłatnie przy ul. Młyńskiej.

 
Kładka, dojście ul. Młyńską lub Walcownia
Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach

Park Doliny Białej Przemszy w Sławkowie

Park jest nowy i bardzo atrakcyjny. Powstał za szkołą, nad samą rzeką i oferuje nie tylko typowe atrakcje placu zabaw, ale również fajną przestrzeń edukacyjno-rekreacyjną nad samą Białą Przemszą. Możliwe są tutaj nawet spływy kajakowe. Parking przy szkole.

 
Park, ul. Młyńska, Sławków
Sławków
Sławków

Kościół Św. Mikołaja w Sławkowie

Kościół w Sławkowie jest równie stary co zamek i dziejami sięga XIII wieku. Przynajmniej prezbiterium i część nawy powstały w tym czasie, reszta nawy ciut później. Co ciekawe, fundamenty kościoła przecinają wczesnośredniowieczne groby z XII i XIII wieku.Dziś świątynia kryje barokowe ołtarze, niestety prezbiterium nie jest dostępne dla turystów. Obok kościoła wznosi się bardzo ładna, zabytkowa plebania z XVIII wieku, w otoczeniu pięknej zieleni.

 
Kościół, ul. Kościelna, Sławków
Sławków - kościół
Sławków - kościół

Sowiarnia w Sławkowie

To miejsce na pewno przypadnie do gustu dzieciom. Można tu zobaczyć ptaki drapieżne z bliska. Miły właściciel sprawia, że edukacyjna wizyta w tym miejsce jest bardzo przyjazna i przystępna. Dla turystów indywidualnych Sowiarnia czynna jest w weekendy i Święta.

 
Sowiarnia, Chwaliboskie 4, Sławków
https://www.sowiarnia-slawkow.com

Kaplica Św. Marka w Sławkowie

Kościół Św. Marka to niewielka świątynia stojąca na cmentarzu grzebalnym.

 
Kościół Św. Marka, ul. Obrońców Westerplatte, Sławków
Sławków kaplica Św. Marka
Sławków kaplica Św. Marka

Dwór Biskupi w Sławkowie

Dwór to zabytkowy budynek z XVI wieku, stojący powyżej ruin zamku. Po zburzeniu zamku stanowił letnią rezydencję biskupów.

 
Dwór, ul. Staropocztowa, Sławków

Stodoły w Sławkowie

Stodoły w Sławkowie pozostają dziś w stanie ruiny, są nieużywane i jakby nieco zapomniane. To ciekawy element historycznej zabudowy miasta. To zabytkowe, murowane stodoły z XVIII wieku. Podobne stodoły spotkać można w Mstowie na północy Jury czy użytkowane nadal, słynne stodoły w Żarkach. 
Stodoły, ul. Hallera, Sławków
Sławków stodoły
Sławków stodoły

Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie

To najstarsza kapliczka w mieście, powstała w 1536 roku, jako słup męki pańskiej. Stoi poza centrum, w zachodniej części miasta i stanowi ciekawy ślad sakralnej tradycji miasta. W Sławkowie znajdziesz więcej kapliczek, jednak ta ma najbogatszą historię. 

W 1630 roku została odnowiona i poświęcona Św. Rozalii. W tradycji jest ona bowiem orędowniczką chroniącą od zarazy, a tablica wotywna z 1630 roku została wykonana właśnie na pamiątkę epidemii i klęski nieurodzaju, które jednocześnie nawiedziły miasto.

 
Kapliczka Św. Rozalii, Wrocławska 11, 41-260 Sławków
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie

Dolina Białej Przemszy w Sławkowie

Miasto położone jest w malowniczej dolinie Białej Przemszy, wśród lasów, w cennym obszarze pod względem przyrodniczym. Warto zobaczyć część obszaru chronionego Parku Krajobrazowego Orle Gniazda w dzielnicy Chwaliboskie (szlak czerwony nad Białą Przemszą) czy unikatowy zbiornik wodny w okolicy Ciołkowizny, w którym żyją rzadkie już w Polsce raki szlachetne.

 
Szlak czerwony nad rzeką, ul. Chwaliboskie/Okradzionowska, Sławków
Sławków
Sławków

Cmentarz żydowski w Sławkowie

Historyczny kirkut w Sławkowie mieści się przy drodze wiodącej ze Sławkowa do wsi Krzykawka, około 2,5 km od rynku w Sławkowie. Taki grunt wykupiła gmina żydowska i tak został on zlokalizowany. Powstał w 1907 roku i pochowano tu ponad 200 Żydów ze Sławkowa i Strzemieszyc. Kirkut mieści się za ogrodzeniem, ale brama pozostaje otwarta, wstęp jest bezpłatny, a miejsce bardzo klimatyczne.

 
Kirkut, ul. Francesco Nullo, Krzykawka, Sławków
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce

Historyczne malowidła w Sławkowie

Przy ulicy kościelnej w Sławkowie odnaleźć można swoiste art street. Na budynku Caritas niedaleko kościoła, odnowiono kilka lat temu historyczne malowidła, przedstawiające Św. Stanisława i Św. Świętosława. 
Malowidła, ul. Kościelna, Sławków
Sławków - historyczny art street
Sławków - historyczny art street

Mapa atrakcji Sławkowa

Poniżej przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi atrakcjami Sławkowa, które wymieniłam wcześniej w artykule.

Szlaki w Sławkowie

  • Czerwony Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej, 33 km
    Trasa: Zawiercie - Józefów - Centuria - Hutki Kanki - Chechło - Błędów - Okradzionów - Chwaliboskie - Sławków Rynek
  • Niebieski Szlak Powstańców 1863 roku, 29 km
    Trasa: Olkusz - Pomorzany - Hutki - Laski - Kuźniczka Nowa - Krzykawka - Sławków - Niwa - Burki - Knieje - Zalew Sosina - Bór Biskupi - Diabla Góra - Bukowno
  • Żółty Szlak Pustynny, 62 km
    Trasa: Maczki - Stare Maczki - Sławków Burki - Ryszka - Przymiarki - Bukowno - Starczynów - Olkusz - Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Ryczów
Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach

Historia Sławkowa

Dzieje Sławkowa są bardzo długie. To urokliwe miasto rozkwitło na szlaku handlowym, głównie dzięki wydobyciu srebra, cynku i ołowiu, podobnie, jak w niedalekim Olkuszu i w Tarnowskich Górach

Prawa miejskie osada otrzymała już w 1279 roku. W najwyższym punkcie Sławkowa w końcu XX wieku odkryto pozostałości murów zamku biskupów krakowskich. Wybudował go biskup Paweł z Przemankowa jeszcze w XIII wieku. Później, w XIV wieku przebudował go biskup krakowski Jan Muskata.

Z XIII wieku pochodzi też murowany kościół w Sławkowie, z najstarszym prezbiterium. Sławy miastu dodaje również piękna Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana. Pochodzi najprawdopodobniej z 1781 roku i była najpewniej pierwszą lub największą w mieście. Austeria to staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie. Co ciekawe, w jej wnętrzu odkryto szczątki kamiennej kamienicy z XIII wieku!

Sławków
Sławków

Nasz film

Zachęcamy do zobaczenia naszego filmu ze Sławkowa. Będzie przyroda, historia, kultura i ciekawostki.Noclegi w Sławkowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sławków
Sławków
Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków - ruiny zamku
Sławków
Sławków
Sławków
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Sławków
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Sławków
Rynek w Sławkowie
Sławków
Sławków
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 35)
Twoja ocena
Magdu
wspaniałe miasteczko o swojskim klimacie. pośród zieleni, zabytków i ładnie utrzymanych stef rekreacyjnych najbardziej urzekające są kładki oraz sowy i alpaki z Sowiarni. polecam gorąco!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024