zamek w Sławkowie

Zamek w Sławkowie

(4.3 głosów: 23)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ruiny zamku w Sławkowie

Zamek Biskupów Krakowskich w Sławkowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to jeden z najstarszych murowanych zamków obronnych w Polsce południowej! Budowla obronna pochodzi z XIII wieku, ale obecnie niestety niewiele z niej pozostało. Zamek wybudował biskup Paweł z Przemankowa jeszcze w XIII wieku. Później, w XIV wieku przebudował go biskup krakowski Jan Muskata.

Sławkowski zamek miał za zadanie bronić dostępu do Krakowa. Jego istnienie zostało odkryte w latach
1983-90, kiedy to na niewielkim wzniesieniu przy ulicach Staropocztowej i Browarnej przeprowadzono badania archeologiczne odsłaniające ruiny XIII-wiecznego zamku.zamek w Sławkowie
zamek w Sławkowie

W miejscu sensacyjnego odkrycia takiej atrakcji i przeprowadzonych tu badań, utworzono rezerwat archeologiczny. Oprócz ruin zamku, odkryto tu również pozostałości murów wałów obronnych i fosy oraz XV-wieczne części zbroi i liczne, XVI-wieczne kafle piecowe.

Zamek, obok słynnej Austerii i kładek na bagnach, stał się obecnie jedną z kilku głównych atrakcji Sławkowa. Jest ogólnodostępny, to przyjemne miejsce spacerów.

zamek w Sławkowie
zamek w Sławkowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie od świtu do zmierzchu
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny przy szkole lub zamku

Adres

Ruiny zamku
ul. Staropocztowa, Sławków

GPS: 50°17'48N, 19°23'29E

Sławków noclegi

Sławków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

zamek w Sławkowie
zamek w Sławkowie
zamek w Sławkowie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Żurek
Urocze ruiny zamku.
Marta

Z zamknu niewiele już pozostało. Teren jest ogrodzony. Wstęp  po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym - informacja jest tuż przy ruinach.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023