Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Rabsztyn. Atrakcje, które warto zwiedzić

Rabsztyn zamek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Rabsztyn to niewielka wioska leżąca w województwie małopolskim, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przy trasie 783, około 3 km na północ od Olkusza. Początki miejscowości sięgają co najmniej XIV wieku.

Rabsztyn
Rabsztyn

Atrakcje w Rabsztynie

Zamek w Rabsztynie

Na Szlaku Orlich Gniazd, ponad miejscowością Rabsztyn, na szczycie wapiennego wzgórza wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku królewskiego, sięgające XIV wieku, kiedy to właścicielem zamku był Spytko II - wojewoda krakowski. Ostatnimi czasy mury zamku są rekonstruowane dzięki powstałemu w Rabsztynie Stowarzyszeniu Zamek Rabsztyn. Dziś opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na terenie zamku odbywają się ciekawe imprezy plenerowe, m.in. barwne turnieje rycerskie każdego lipca. Ruiny zamku w Rabsztynie pojawiły się w filmie Giacomo Battiato "Karol. Człowiek, który został papieżem". Zamek udostępniony jest odpłatnie dla turystów, oferuje wejście na wieżę zamkową, spacer po dziedzińcu oraz pyszną kawiarnię.

Rabsztyn zamek
Rabsztyn zamek
Rabsztyn
Rabsztyn

Chata Kocjana

Na Szlaku Orlich Gniazd w Rabsztynie znajduje się też zabytkowa chałupa, w której niegdyś mieszkał Antoni Kocjan - konstruktor szybowców z czasów II wojny światowej, obecnie w chacie przeniesionej do Rabsztyna mieści się Muzeum - izba pamięci Kocjana oraz niewielka wystawa etnograficzna

Rabsztyn Chata Kocjana
Rabsztyn Chata Kocjana

Szlak Orlich Gniazd

Przez Rabsztyn przebiega najpopularniejszy szlak turystyczny Jury wiodący poprzez najciekawsze jurajskie zakątki i warownie. Około 2 km na północny-wschód od Rabsztyna wznosi się Januszkowa Góra, w której w 1970 roku odkryto Jaskinię Januszkowa Szczelina o długości 180 m i głębokości ponad 50 m. Obecnie planuje się utworzyć tu rezerwat leśny "Januszkowa Góra".

Rabsztyn
Rabsztyn

W pobliżu wsi zobaczyć można ponadto ciekawe ostańce skalne na Syborowej Górze i Pomorzańskie Skałki stanowiące pomnik przyrody. Warto zajrzeć w te strony przemierzając jurajskie szlaki, tym bardziej, że o krok stąd do historycznego Olkusza, który również polecam odwiedzić.

Noclegi w Rabsztynie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Rabsztyn
Rabsztyn
Rabsztyn
Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn Juromania 2019
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
(4.6 głosów: 163)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 163)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Kparzy
Kparzy
Zamek i Chata Kocjana to obowiązkowe punkty w tej wsi nieopodal Olkusza. Ale można również wypocząć na łąkach przy zamku.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024