Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Bajka Pana Kleksa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Bajka Pana Kleksa w Katowicach to Centrum Kultury, Nauki i Zabawy w jednym. To jedno z najciekawszych miejsc rodzinnej rekreacji nie tylko w Katowicach, ale na całym Górnym Śląsku, otwarte całkiem niedawno, bo w grudniu 2019 roku. Bajkowy świat znany z kultowej powieści Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa"​ udało się idealnie przenieść w dzisiejsze realia i miejsce to już stało się ulubioną miejscówką dla całych rodzin. 

Tutaj świetnie zabawi się i maluch i jego rodzic. Optymalny wiek dziecka to wg mnie 4-12 lat, ale również młodsze dzieci będą na pewno bardzo zainteresowane miejscem, równie mocno, jak nasza 1,5 roczna Amelia, a górnej granicy tak naprawdę nie ma. Przyznam, że ja bawiłam się świetnie 🙂

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa uczy i bawi

Nic w tym dziwnego, Bajka Pana Kleksa to aż 1000 metrów kw. różnych łamigłówek, eksperymentów i zagadek oraz 8 stref tematycznych inspirowanych przygodami Pana Kleksa​. W każdej zatrzymujemy się na dłuższą lub krótszą chwilę, aby świetnie się zabawić, ale to nie jedyny cel Bajki Pana Kleksa. To również nauka, ale nie taka jak zwykle ma to miejsce w szkole, tutaj najważniejsza jest nauka myślenia, sprytu, skupienia, twórczej inspiracji. 

Bardzo przyjaźni Animatorzy pomagają otwierać się na wiedzę w przyjemny sposób i pobudzają ciekawość świata. Warto czerpać garściami z tej przygody 🙂 Wcześniej można przypomnieć sobie trochę powieść, na fabule której wszystko się opiera, ale nie jest to konieczne i wtedy można iść na żywioł. My tak zrobiliśmy i mieliśmy jeszcze większą frajdę poznania.

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa

Interaktywna Bajka Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa jest w pełni nowoczesna, jak przystało na centrum nauki, jest interaktywna, ciekawa i zróżnicowana, każda ekspozycja pozwala na nowe aktywności i doznania. Poza zmysłem wzroku wykorzystasz tu świetnie zmysł dotyku, słuchu, ale i powonienia. Są też elementy zapożyczone z tradycyjnych sal zabaw, jak basenik z kulkami, zjeżdżalnie, przejście na sznurach czy przez pontony. To wszystko sprawia, że dzieci są zachwycone, a te najmłodsze wręcz radośnie oszołomione 🙂 

I nawet nie zauważą, że przy tej zabawie się uczą, biorą udział w słuchowiskach, zamiast siedzieć w domu nad smartfonem. A jeszcze fajniejsze jest to, że płaszcze zostawia się w szatni, podobnie jak wózki i inne przeszkadzajki, a na górze już bez butów można poczuć się jak w domu i cieszyć się tym kolorowym światem, siedząc na wykładzinie, biegając po statku czy zjeżdżając zjeżdżalnią.

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa

Z ekologią za pan brat

Cenne jest to, że w Bajce Pana Kleksa mówi się też o ekologii, a ja uważam, że tą naukę trzeba właśnie wpajać od najmłodszych lat, aby to było naturalne zachowanie przez całe życie. Tutaj poznasz plaściora, wodożłopa i inne groźne potwory, z którymi należy walczyć każdego dnia. 

Sam obiekt również stawia na ekologię, sporo tu drewna i biodegradowalnych materiałów, a i specjały w kawiarence są zdrowe i bez polepszaczy. Dodatkowo poza wizytami typowo rodzinnymi Bajka oferuje cykliczne warsztaty w Akademii, tematyczne i prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie. 

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa

Czy Bajka Pana Kleksa podoba się dzieciom?

No na tak postawione pytanie jest tylko jedna możliwa odpowiedź. Oczywiście, że się podoba 🙂 Nasze dziewczyny, szczególnie dwie młodsze były zachwycone tym miejscem, bo jest pomysłowe, kolorowe, daje możliwość zabawy i aktywności na różne sposoby. 

Nawet najstarsza córa znalazła swoje momenty dla siebie, kiedy trzeba było błysnąć wiedzą i spostrzegawczością, bo muszę przyznać, że Bajka jest właśnie tak sprytnie zaaranżowana, żeby zaktywizować nie tylko maluszki, ale i starszych. Dla dużych to powrót do świata dzieciństwa, a dla dzieci po prostu beztroska zabawa. Pozwól im przeżyć tą fantastyczną przygodę 🙂

Zobacz nasz ranking: Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku!

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa na Szlaku Zabytków Techniki?

No i jeszcze jedna rzecz jest unikatowa - sama miejscówka, bowiem Bajka Pana Kleksa zlokalizowana w dawnej Fabryce Porcelany, która leży dziś na Szlaku Zabytków Techniki. Jak Pan Kleks miał swoją Fabrykę Dziur i Dziurek, tak Bajka ma swoją Fabrykę Porcelany. Zajrzyj tu koniecznie!

Fabryka Porcelany w Katowicach
Fabryka Porcelany w Katowicach

Dojazd do Bajki Pana Kleksa

Najłatwiej do Bajki dojechać autostradą A4 i zjechać na drogę nr 86 (ulica Murckowska), z której po chwili należy zjechać w ulicę Porcelanową i już jesteśmy na miejscu, pod Fabryką Porcelany. Od strony Chorzowa dojedziesz tu drogą 79, która doprowadzi Cię do wspomnianej Murckowskiej. Zaś od strony Będzina dojedziesz do Murckowskiej drogą S86. Na miejscu czeka bezpłatny parking.

Zalety
  • Czynne cały rok
  • Treści edukacyjne i ekologiczne
  • Elementy z sali zabaw idealne dla dzieci
  • Mili animatorzy
  • Szatnia
  • Kawiarnia
Wady
  • Trzeba ściągać buty

Informacje praktyczne

pn-pt 14.00-20.00
sb-nd 10.00-20.00
Bilety: normalny 45 zł, ulgowy 39 zł, rodzinny (2+2) 149 zł, rodzinny (2+1) 119 zł
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://bajkapanakleksa.pl
Parking: bezpłatny
Szatnia, ubikacje i smaczna kawiarnia na miejscu
Bajka poza standardową trasą oferuje też różne warsztaty

Bajka Pana Kleksa
ul. Porcelanowa 23​, Katowice
tel. 536-490-051

Noclegi w Katowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Jeśli tylko masz możliwość i okazję, zabierz dziecko w to czarowne miejsce, jest mega, fajnie się zabawi, a przy tym sporo nauczy, a to Ty również możesz mu pokazać, jak fajnie i mądrze można się bawić, znając nieco Pana Kleksa, staniesz się bohaterem domu 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024