Park im. Tadeusza Kościuszki to największy park w Katowicach, jego początki sięgają roku 1888. Rozciąga się on pomiędzy ulicami: Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską i zajmuje powierzchnię aż 72 ha. Park Kosciuszki jest najchętniej odwiedzanym miejscem rekreacyjnym w mieście.
Katowicki Park przypomina parki w stylu angielskim. Pierwotny drzewostan to głównie brzoza i sosna, później zasadzono dodatkowo grab, buk, lipę drobnolistną, klon pospolity, jawor, czeremchę ptasią, trzmielinę pospolitą kalinę koralową oraz gatunki obce - tuja, katalpa bigoniowata, złotokap, laurowiśnia, wiśnia piłkowana z Chin i inne. Po zmroku park pokazuje romantyczne oblicze dzięki stylowym latarniom.
Park Kościuszki kryje wiele atrakcji. Stoi tu jedyna w Polsce wieża spadochronowa, z której 4 września 1939 roku grupa harcerzy podjęła desperacką próbę obrony centrum Katowic przed atakiem oddziałów 239 Dywizji Piechoty Wehrmachtu. Znajduje się tu również cmentarz żołnierzy radzieckich poległych przy wyzwoleniu Katowic w 1945 roku.
Na najwyższym wzniesieniu Parku Kościuszki postawiono przeniesiony tu z Ziemi Rybnickiej drewniany kościółek Św. Michała Archanioła z 1510 roku, który miał dać początek nie powstałemu tu ostatecznie skansenowi. Kościółek leży na Szlaku Architektury Drewnianej wojwództwa śląskiego. W Parku zorganizowano ponadto Galerię Rzeźby Plenerowej, a z myślą o dzieciach i młodzieży powstał zimowy tor saneczkarski i narciarski.
Park Kościuszki
ul. Kościuszki, Brynów - Katowice
Katowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.